AC gerilime nasıl offset gerilimi ekleyebilirim ?

Başlatan elektroacemi, 19 Ocak 2013, 12:03:43

xytronic

Arkadaşlar merhaba

Pic ile AC-DC 10A akım ölçer yapmak istiyorum. Yöntem olarak şönt direnci kullanmayı düşünüyorum. Daha önce basit olarak DC akım ölçer yapmıştım. Şönt direnci kullanarak akım ölçmeyi biliyorum.

Şönt direncim 0.1R, +-10A'de üzerinde +-1V oluşuyor. Bunu 0-5V arasına çevirmem gerekiyor. 

AC akım ölçme konusunda takıldığım bir yer var.

Şönt direnci üzerinden AC akım geçince üzerinde oluşan gelirimde sürekli polarite değiştiriyor. Araştırdığım kadarıyla bu durumu aşmak için Şönt direncinden okunan değere ofset değeri eklemem gerekiyor.

Sonuca gidersem Şönt direnci üzerindeki gelirim 0 iken Çıkış voltajı 2,5V, Üzerindeki gelirim pozitife doğru yükselirse benim kazancım doğrultusunda çıkış voltajı 5V'a doğru yükselecek. Şönt üzerindeki gelirim negatife doğru inerse Çıkış voltajım 0'a doğru inecek.

Bunu opamplar ile nasıl yaparım

OG

+- beslemeli opamp ile çıkarıcı yapmalısın. Girişin birisi sabit 1V dan diğeri ölçme noktasından. Kazanç 2,5 olacak. GND ler de birleşik olacak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

roteks

Alıntı yapılan: t2 - 19 Ocak 2013, 14:48:15Benim verdiğim devre çalışır. bunu denedin mi ?

S.a yardım eder misin? Konu da ki linkler resimler yok?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: xytronic - 06 Kasım 2014, 23:48:30Arkadaşlar merhaba

Pic ile AC-DC 10A akım ölçer yapmak istiyorum. Yöntem olarak şönt direnci kullanmayı düşünüyorum. Daha önce basit olarak DC akım ölçer yapmıştım. Şönt direnci kullanarak akım ölçmeyi biliyorum.

Şönt direncim 0.1R, +-10A'de üzerinde +-1V oluşuyor. Bunu 0-5V arasına çevirmem gerekiyor. 

AC akım ölçme konusunda takıldığım bir yer var.

Şönt direnci üzerinden AC akım geçince üzerinde oluşan gelirimde sürekli polarite değiştiriyor. Araştırdığım kadarıyla bu durumu aşmak için Şönt direncinden okunan değere ofset değeri eklemem gerekiyor.

Sonuca gidersem Şönt direnci üzerindeki gelirim 0 iken Çıkış voltajı 2,5V, Üzerindeki gelirim pozitife doğru yükselirse benim kazancım doğrultusunda çıkış voltajı 5V'a doğru yükselecek. Şönt üzerindeki gelirim negatife doğru inerse Çıkış voltajım 0'a doğru inecek.

Bunu opamplar ile nasıl yaparım
AC akım sinyalini doğrultup DC okumayı dene

fide

Eğer direnç dışında çözmek işine yararsa ACS serisi akım sensörleri var. Acs75 acs711 714 vb.

İncele. Hazır offset değeri onlarda var.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com