29 Eylül 2020, 12:56:30

Haberler:

Picproje Pazar Sohbetleri: https://bit.ly/2GHsjAK


Laptop Ekranı Karanlık

Başlatan FullMetal, 20 Ocak 2013, 19:25:31

FullMetal

7 yıldır kullandığım Sony Vaio VGN-FS315M laptopun power jackını değişitirmek için açtıktan sonra olan oldu. Bir müddet sonra ekranın arkaplan ışığı söndü. Ekranı aşağı yukarı indirip kaldırırken çalışmaya başladı. 1-2 gün çalıştı fakat tekrar karardı. Şimdi heryer karanlık (Bakınız: Hamiyet Yüceses, Makber). El fenerini tutunca görüntü fark edilebiliyor. Ne yapmalıyım?


pisayisi

Ekranın lcd bölümünün altında lcd nin aydınlanması için çubuk makarna şeklinde bir floresan bulunur. Bu floresanı da bir inverter devre yüksek voltajla besler. Bu inverter ise beslemesini anakarttan alırken soketli hareketli kablolarla kıvrılma yapar ekranın menteşe düzlemi üzerinden. Muhtemelen bu kabloları oynattın lcd kısmı sök kabloları kontrol et, bunlarda sorun yoksa inverter devresinde de sıkıntı olmuş olabilir...
Murat

metaltrrocker

tekrar sök sökülü haldeyken lcd kablolarını tak çıkar yapıp tekrar dene.büyük ihtimal temassızlıktır.Onun dışında bir sorun varsa pisayisi'nın dediği gibi elektronik devreye bakarsın...

ipek

ah.. makberi o kadar iyi kim söyleyebilirki
vaio'ların genel derdi ekrandan gelen spiral bükük kablonun anakarta girdiği fiş oynuyor bir kaç kere çok dikkatli sökün takı düzelir klavyenin ribbon (kurdela ,kuşak ) kablosunu zarar vermeden çıkartabilirseniz laptopu dağıtmadan ulaşabilirsiniz..

Kabil ATICI

Önce lamba sağlam mı bunu belirle.Tarayıcılar üzerinde (soğuk katot tüp kullanan) bu tür lambaları yakabilecek bir devre bulunur. Lambayı devre bağla (bağlantı yeri bellidir) ve devreye yavaşça ayarlı gerelimle beslemesini artır. Muhtemelen 5-12V aralığında lamba yanması yazım. İkinci olarak bulabilirsen bu tür bir lambayı labtop üzerinde denersin. Ne yazık ki labptop üzerindeki inverter devresini doğrudan besleme versende çalışmayabilir, bilgisayar kontrollü.
Şimdi başka bir inverter devresi ile lamba çalışırsa bilgisayarın inverter devresinde sorun var deriz (artık bu besleme, olur, konnektör olur, devrenin kendisi olur...)
Eğer  bilgisayar inverteri üzerinde başka bir lamba yanıyorsa o zaman labtopun lambası ölüdür. Lambayı değiştirmek gerekir. Gerçekten zor bir iştir. Lamba ekranın en altında yer alır ve aynı boyda olması gerekir. Kısa takarsan lamba kısa sürede kullanılmaz hale geliyor.
Ya da buraya smd beyaz ledlerden kendi ışık kaynağını yaparsın.. İnce bir PCB üzerine besleme gerilimine göre seri led ve seri direnç grubu ve bunlardan birkaç tane paralel bağlayarak yapabilirsin.. (lambaya para verilmek istenmiyorsa işi yarayabilir)
ambar7

FullMetal

Arkadaşlar kabloyu kontrol ettim sağlam gözüküyor, konnektörleri dikkatlice birçok kez taktım çıkardım fakat sorun yine çözülmedi. Elimde başka inverter devresi olmadığı için lambayı/lambaları test edemiyorum.

Lamba gözükmüyor muhtemelen panele gizlemişler. Inverter devresinde 3 konnektör var bunlardan birisi bilgisayardan gelen giriş geriye aynı tip 2 konnektör kalıyor bunlar 2 li kablo halinde panele gidiyor, bu 2 lambalı demek olabilir mi? Panelin arkasında "High Voltage" uyarısı var. Inverter devresi çıkışı kaç volt AC olması gereklidir? Muhtemelen sinüzoidal çıkış değildir ama ölçü aleti ölçsem bir fikir verir belki?

pisayisi

inverter çıkışı  yüksek frekanslı birkaç bin volta kadar çıkabilir. Eğer inverter arızası varsa en basitinden inverter devresinde yeşil smd sigortalar vardır onları kontrol etmek lazım. inverter çıkışında yüksek gerilim var dersen floresan göçmüş olabilir. inverter çıkışını 1n4148 diyot bağlayarak 1000 volt kademesinde ölçmeyi deneyebilirsin. Dikkat yüksek gerilim :D
Murat

mustafa_ozcan

merhaba ustalarım laptop ekranımda kararma sorunu yaşıyorum.
lcd led panel backlight sürücüsü kısmında bulunan sm4500 chip'i çıkış vermiyor.
pratik çözüm ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

mustafa_ozcan

led driver çıkış kapasitörü kısa devre olmuş ve panel kartındaki smd sigorta atmış... :-[