12V 150A Röle

Başlatan Mucit23, 16 Şubat 2013, 20:28:45

Mucit23

Arkadaşlar çapışan arabalarda kullanmak üzere 12V bobinli ve 56V En azından 30A akıma dayanabilecek bir röle arıyorum. Benim piyasada bulduklarım 12V 80A oto marş  röleleri bunlar yeterli güçte değiller. bir iki tanesi eridi.

Normade 12V 150A DC gelirime dayanabilecek bir röle işimi görür

Türkiyede nereden temin edebilirim.

TA7R

Ben step-start devrem için  12V 30A roleleri Amerikadan getirtmiştim , belki lazım olur :
http://www.htlelec.com/pages/index.php

Erol YILMAZ

Mosfet tarzı birşeyler daha net çözümler verebilir.
Yüksek akımlı, korumalı Mosfet ler de (BTS ve ST nin modelleri ) gibi olabilir.

Mucit23

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Şubat 2013, 22:32:42
Mosfet tarzı birşeyler daha net çözümler verebilir.
Yüksek akımlı, korumalı Mosfet ler de (BTS ve ST nin modelleri ) gibi olabilir.

Olabilir Aslında, Daha uzun ömürlü olur, Kontak eridi derdi felan olmaz en azından.

Yalnız çok da pahalı olmasın bunlar, az bir akım değil çünkü. Bu işi görebilecek nasıl bir mosfet önerirsiniz.

G-Kocak

Adet az ve yer sıkıntınız yoksa mosfet sürücü yerine 12V kontaktör kullanmak daha pratik bir çözüm olur. Kontaklarıda paralel bağlayarak erime derdinide ortadan kaldırmış olursunuz diye düşünüyorum.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Şubat 2013, 22:43:13
Olabilir Aslında, Daha uzun ömürlü olur, Kontak eridi derdi felan olmaz en azından.

Yalnız çok da pahalı olmasın bunlar, az bir akım değil çünkü. Bu işi görebilecek nasıl bir mosfet önerirsiniz.

Çıplak Mosfet olacaksa N kanal olanlarının daha düşük iç dirence sahip old. söylüyorlar..

Birkaç tanesi paralel bağlanabilir. Tasarım iyi yapılmazsa 1 sn bile çalışmaz güm güm diye gider.
Çoook daha pahalıya çıkar röleye göre...

Kullanmayı bilirsen kuzu gibi olurlar :)

Mucit23

Adet az hocam çok pahalı olacaksa sanırım röle daha mantıklı bir çözüm olur.

Kontaktör aradım ama 12V bulamadım, Piyasada elektrikçilerde hep 24V var, İşime yaramıyor.
12V kontaktör nereden bulurum.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Şubat 2013, 22:58:49

Kontaktör aradım ama 12V bulamadım, Piyasada elektrikçilerde hep 24V var, İşime yaramıyor.

Hiç mosfet kullandın mı ?

gtekdemir

Fazla güçlü olmayan 12-24vdc converter yaparak 24vdc kontaktörü kumanda edebilirsin, kontaktörün bobin akımları oldukça düşüktür.

Mucit23

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Şubat 2013, 23:09:02
Hiç mosfet kullandın mı ?
çok
edit
Hocam benim oynadıklarım hep ufak çaplıydı, Açıkçası fiyattan dolay yanaşmak istemiyorum. Şimdiye kadar hep oyuncaklarla oynadım(5A nın üstüne çıkmadım :-[)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Şubat 2013, 23:13:13
çok
edit
Hocam benim oynadıklarım hep ufak çaplıydı, Açıkçası fiyattan dolay yanaşmak istemiyorum. Şimdiye kadar hep oyuncaklarla oynadım(5A nın üstüne çıkmadım :-[)

fiyatları ne kadar ki ? Merak ettim bu el yakan fiyatları :)

Mucit23

G-Kocak

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Şubat 2013, 22:58:49

Siemens yada telemecanique vs. bayileri ile iletişime geçerseniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak MC34063 gibi entegrelerle step-up converter yaparakta 12V'dan 24V elde ederek kontaktör bobinini sürebilirsiniz.

bulut_01

IRF3205 + 3 TANE paralel 15x15 sogutucu ile iş görür 10 TL geçmez.
YENİLMEZ..

OG

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Şubat 2013, 23:22:28
Bulduğum en pahalı ürün bu
http://tr.farnell.com/nte-electronics/nte2389/n-channel-mosfet-60v-35a-to-220/dp/1417093

Hocam adete vurun. Bana 6-7 adet lazım

IRF3205  110A, 8mohm
150A akım devamlı akıyorsa çok mosfeti paralellemen gerekir ki az ısı açığa çıksın.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.