12V 150A Röle

Başlatan Mucit23, 16 Şubat 2013, 20:28:45

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Şubat 2013, 23:22:28
Bulduğum en pahalı ürün bu
http://tr.farnell.com/nte-electronics/nte2389/n-channel-mosfet-60v-35a-to-220/dp/1417093

Hocam adete vurun. Bana 6-7 adet lazım

En pahalısı bu, buraya kadar güzel :)

Peki en ucuzu hangisi ?

Mucit23

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Şubat 2013, 23:47:54
En pahalısı bu, buraya kadar güzel :)

Peki en ucuzu hangisi ?

En ucuzuda budur herhalde :)
http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/stp65nf06/mosfet-n-ch-60v-60a-to-220/dp/1752163
Allegro Hocam.

Röle burada benim için çok daha iyi bir çözüm olacak. Sebebi şöyle

Hernekadar mosfetler daha ucuz olsada gerçekten mosfetlerle, kart yapmakla, soğutucularla felan uğraşmak istemiyorum.(illa söyleteceksiniz  :-[)Bir arızası olsa 1 hafta mosfet beklerim. Birde dediğim gibi seri üretim değil 6 adet araba var.

Şuanda 80A rölelerle çalışıyor sistem ama arabaların hepsi 1. kademede çalışıyor.  3. Kademe var zaten. 3. Kademede hemen yanmıyor ama uzun vade de, veya ufak bir zorlanmada herşey uçmasa bile ısıdan dolayı rölenin platinlerini tutan plastik kılfı eritiyor.

frederic

Mosfet kullanmazsan altı araba için altmış kere servise gidersin o zaman haberin olsun.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Mars taşağını bugün denedim. Bu çok ısınıyor hocam. Sanırım bunlar sadece marş süresi kadar çalışıyorlar, Bu yüzden uzun vadede çalışmaya müsait değiller.

Durum değerlendirmesi yapayım

muhittin_kaplan

IRF4905 incelermisin.  Ama P channel

influx

Alıntı yapılan: Mucit23 - 17 Şubat 2013, 00:42:59
Mars taşağını bugün denedim. Bu çok ısınıyor hocam. Sanırım bunlar sadece marş süresi kadar çalışıyorlar, Bu yüzden uzun vadede çalışmaya müsait değiller.

Durum değerlendirmesi yapayım

Bu hatayı yaptık, sakın taşaklarla devamlı sürmeye kalkma 2 gün sonra eline alırsın, gerçi üzerine iki tıklayınca düzeliyolar :) , rölede sağlıklı olmuyor, araç haraket halindeyken röle kısa devre olabiliyor, sonra bir kart bulduk üzerinde 3 adet mos vardı, gayet sağlıklı çalıştılar ama akım max 80 amperdi...

Erol YILMAZ

Sana sürekli kaç A lazım ?

Bozulmama garantili çözümlerim var, İlla söyletecen yani :)))
Fiyatta anlaşırız korkma o kadar :D

Mucit23

Sürekli 20A Anlık olarak 35A Akıma dayanması Lazım. Arabalar yerden elektriğini alıyor. Yerde 40V'a kadar AC elektrik var Bu elektrik bir köprü diyottan geçirildikten sonra Araçlara veriliyor. Ben Anahtarlamayı araç üzerinde yapıyorum. RFID kart okuyucular var. Bu kart okuyuculara kart okutulduğu zaman 5dk boyunca röle ile yerden gelen enerjiyi motora iletmem lazım. (5Dk Taşak için uzun bir süre yanar valla :)

Kart okuyucuların içerisinde Röle var. Açık kontağı kablo ile dışarı çıkartılmış durumda.

OG

35A birşey değil, 5 tane IRF3205 paralelle gitsin, soğutucuya bile gerek yok.

muhittin_kaplan

4905 i test ettim sorunsuz çaılıyor o akımlarda. P channel problem olmazsa rahat kullanırsın.

necati

Araba aku lu değilse (ac trafolu)  koru yu tiristor lu yap
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/AND8030-D.PDF
sayfa 4 deki gibi yapabilirsiniz

N channel mos kullanin
Motor un akımını kontrol edin 
Besleme gerilimi ni olcun
Pwm in duty sinden gerilimi hesaplayın
Besleme kaynagınız nedir
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Mucit23

Necati Bey Motor DC motorlardan

Motorun + gelirimini Kontrol ediyorum. Bu durumda P kanalmı kullanılmalı, N kanalmı?

OG

+ gerilimi kontrol ediyorsan P kanal kullanman gerekir, N kanal kullanırsan VGS kadar kaybın olur. MOSFET sobaya doner.

Mucit23

Sanırım Mosfet kullanacağım.