Proton kullananlardan küçük rica

Başlatan OG, 22 Şubat 2013, 21:02:55

OG

Delayms komutunun sıkıntı çıkardığını farkettim. Şöyle ki
1ms ile teste başladığımda süreyü doğru görüyorum, yükselttikçe süre azalan yönde hassaslığını kaydediyor.

Problem bende mi öğrenmek istiyorum. Küçük bir test yapabilecek arkadalş varmıdır,

Dosyalar hazır,

https://hotfile.com/dl/195570627/0ad2b86/time_test.rar.html
veya
http://s2.dosya.tc/server/GaYYo1/time_test.rar.html

--------
Yapılacak işlem
DelayMS 1        ''' bu satırdaki bekleme değeri yukseldikçe doğruluk azalıyor

Bu değeri

1, 10, 50, 100, 500, 1000 olarak denemek,

Bendeki değerler şu şekilde
Açılışta bekleme için 11us gecer, sonra esas süreyi görürüz.

1 ms

10 ms

50 ms

100 ms

500 ms

1000 ms

-------
Protondan mı ISIS den mi anlayamadım,
o sebeple bende derlenen hexleri de ekliyorum,

https://hotfile.com/dl/195572182/0c25faa/hex.rar.html

..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

F.T

Hocam malesef sorun sizden kaynaklanıyor.bende bir sorun olmadı istenen sürenin çok az üstünde oluyor.düşüş olmadı.
proton 3.2.5.5 ısıs 7.10

hocam hex leri baska yere atabilirmisiniz 2 dosyayı indirtmiyor hotfile.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

Peki direk benim hexleri deneme imkanınız varmı?

Sorun proton'dan mı isis'den mi onu anlamak istiyorum.

mesaj birleştirme:: 22 Şubat 2013, 21:51:33

Veya sizin hexleri gönderebilirsiniz ben denerim.

F.T

hocam hex leri baska yere atabilirmisiniz 2 dosyayı indirtmiyor hotfile.

tamam hocam deniyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

F.T

OG hocam resimlerde ne ise sizin hex ler aynı sonucu veriyor.ısıste değil demekki.

önemli değil hocam saygılar.hayırlı akşamlar.

OG

t2

Ben de denedim. Bence bu kısımda sorun yok. süreyi tutturmak için derleyici bazı  hesaplar yapıyor sonuçta bunun küsüratı var onları yuvarlamak zorunda.  bana kalırsa şöyle birçözüm yerinde olur.

Bize hangi gecikme lazım? diyelim 1000,  10000 100000 ms

Bunlar için alt program yapıyoruz. orada ince hesap yapılmış kesin süre tutturulmuş mesela

gosub gecik1000
...

gecik1000:
delayus 988
return

OG hocam  az önce denedim kesin süre bu şekilde . 1000ms lazımsa delayus 988 diyebilirsin. tabi dallanma ve dönme süresi de dikkate alınması gerek. Ben senin örneği proteusta aşağıdaki gibi denedim. süre acayip kesin. 1000ms !
basla:

GPIO.2 = 1
    delayus 988        ''' bu satırdaki bekleme değeri yukseldikçe doğruluk azalıyor

GPIO.2 = 0

bekle:
    clrwdt
    delayms 100
    clrwdt
goto bekle

proton 3545 kullanıldı

mesaj birleştirme:: 24 Şubat 2013, 21:15:05

Bu da kesin 10ms
basla:

GPIO.2 = 1

delayus 9987        ''' bu satırdaki bekleme değeri yukseldikçe doğruluk azalıyor

GPIO.2 = 0

Alıntı YapDelayMs is oscillator independent, as long as you inform the compiler of the crystal frequency
to use, using the Declare directive.

Yani ne demek? dahili osilatörü kullanıyor. bunun değerini declare ile farklı belirttiysek ona göre hesaplıyor. çok kesin değer lazımsa benim yaptığım gibi denemek uygun değeri tutturmak gerek.

OG

Hocam uğraşmışsınız, tamam, güzel de, derleyicinin zaten delayms veya delayus için alt programları vardır, yani bizi uğraştırmak yerine @Les uğraşmış olmalı, yoksa dediğiniz gibi bir şekilde çözülür.

Ayrıca @F.T kendi versionunda deniyor doğru çıkıyor, daha üst versionda sorun var. Yani telefonda söylediğinize hak veriyorum. Proton, ömrünü bitiriyor gibi.

t2

Düzgün çalışan versiyon hangisiymiş hocam ben onu not alayım. başımız sıkışırsa onu kullanalım.

Tamam proton 3.2.5.5 demiş

OG

Alıntı yapılan: F.T - 22 Şubat 2013, 21:42:47
Hocam malesef sorun sizden kaynaklanıyor.bende bir sorun olmadı istenen sürenin çok az üstünde oluyor.düşüş olmadı.
proton 3.2.5.5 ısıs 7.10

F.T

bencede OG hocamın dediği doğru .yeni versiyonlarda hataların düzeltilmesi gerekiyor ama bunlar eski versiyonda hata olmayan kısmıda bozmuşlar.

t2

bunlar diye bir şey yok. tek kişilik ekip var. ama üstüruplu şekilde bildirirseniz ikna olacak sorunu düzeltecektir.  bence bu sorun gerçek sorun değil . daha ne sorunlar var.  mesela sağa veya sola kaydırılacak bir bayt var. kayınca kod sapıtıyor pic kitleniyor. buna durduk yerde +1 ekliyorum. bunu ekleyince  sorun düzeliyor. eklenen +1 in önemi yok zaten bölüp çarpınca gidiyordu.

Böyle sorunlar projeye göre değişir. düzgün çalışan kodun başına şu sürümle derlendi diye yazıyorum. o proje derlenirken o sürüm kullanlacak.

ben protonu D:\ proton klasörüne kuruyorum. hep aynı yer. diyelim 3.5.5.5 den 3.5.4.5 e geçicem.  Proton klasörün proton3.5.5.5  olarak değiştirip hangisini kullanacak isem onun ismini proton olarakayarlarım. tavsiye ederim.  şöyle yeni bir proton çıksa da parası neyse verip alsak. adam yılalrdır pic24 için derleyici yapıyormuş.  bence ömrü yetmez.

OG

PBP'nun, Proton varken hala yaşadığını, hatta tam gaz gittiğini ve hatta bizlerden bile ETE gibi ustaların hala PBP kullanma sebebi bunlar olmalı.

F.T

kesinlikle ETE hocanın protonu tercih etmemesinde bu tür anlaşılmaz sorunların olduğunu düşünüyorum.