Proton kullananlardan küçük rica

Başlatan OG, 22 Şubat 2013, 21:02:55

Mucit23

Proton ile büyük programlar çok sıkıntı çıkarıyor. Ufak programlarda pek sıkıntı çıkmıyor ama program boyutu artınca protonun kendisi bile ipin ucunu kaçırıyor.

http://etepic.com/index.php/topic,911.0.html

Burada inventor çok sıkıntı yaşamıştı. Kendisiyle olayı çok tartıştık. Sonuç olarak belkide protoncular için önemli tecrübeler elde edildi. Ama neden bir programcı bunlarla uğraşsınki.

ETE haklı...

t2

Alıntı Yapkesinlikle ETE hocanın protonu tercih etmemesinde bu tür anlaşılmaz sorunların olduğunu düşünüyorum.
Ben düşünmüyorum. Ete hocamız bir tercih yapmış  hepsi bu. Başkasının bildirdiği sorunlara hak vermiş.
Protonda şuşu sorunlar var PBPde yok diyecek kadar Proton kullandığını ben duymadım görmedim. 

OG

Bir rica daha,

herhangi bir proton dosyasının ismini a olarak değiştirip ( a.bas ) derlemeyi deneyebilirmisiniz. Bende derleme hatası vermese de hex üretmiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

gerçekten enteresan
a.bas hex yaratmadı

b.bas denedim ok

edit:
ben 3.5.2.7 de denedim

mustafacan

protonda derleyip 16f628a  ya yazdırıyorum. 2x16 lcdnin alt satırda yazılar çıkmıyor.
hiçbir değişiklik yapmadan tekrar derleyip yazdırıyorum. yine olmuyor.
tekrar derleyip yazdırıyorum
sorunsuz çalışıyor.

velhasıl protonda hatalar var. bizide arada tırmalatıyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

F.T

bende sorun yok.compıler 3.2.5.5 ıde 1.0.4.6
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ibrsel

Alıntı YapBir rica daha,
herhangi bir proton dosyasının ismini a olarak değiştirip ( a.bas ) derlemeyi deneyebilirmisiniz. Bende derleme hatası vermese de hex üretmiyor.
Sayın @OG hocam;
dosyayı hangi ad ile derlerseniz derleyin, Proton gecici olarak a.bas , a.hex dosyalarını oluşturuyor. Ve sizin dosyanız derlendikten sonra bu dosyaları klasörden siliyor. Bu nedenle a.bas dosyası olarak Protonda dosya oluşturup derleyemiyoruz.
Bunu görmek için programınızı kaydettiğiniz klasörü ekranın bir köşesine açın. Proton dosyanızıda ekranın diğer köşesine açın. Derleme tuşuna bastığınızda klasörünüzde geçici olarak bazı dosyaların oluştuğunu ve sonra silindiğini görebilirsiniz.
İyi çalışmalar..

djmalan

Alıntı Yapdaha ne sorunlar var.  mesela sağa veya sola kaydırılacak bir bayt var. kayınca kod sapıtıyor pic kitleniyor. buna durduk yerde +1 ekliyorum. bunu ekleyince  sorun düzeliyor. eklenen +1 in önemi yok zaten bölüp çarpınca gidiyordu.
Programın kendi ürettiği Asm kodunu açar bakarsanız bit kaydırma işleminden sonra and işlemi yapıyor buda hataya neden oluyor.
                Asm deki dosyayı kopyalayıp yapıştırın And işlemini silin düzgün çalışır.
               Önemli not;Asm ile müdahale durumlarında Bank seçimlerine çok dikkat edinYoksa attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyebilir... ;D

mesaj birleştirme:: 10 Mart 2013, 23:10:54

Alıntı Yapprotonda derleyip 16f628a  ya yazdırıyorum. 2x16 lcdnin alt satırda yazılar çıkmıyor.
hiçbir değişiklik yapmadan tekrar derleyip yazdırıyorum. yine olmuyor.tekrar derleyip yazdırıyorumsorunsuz çalışıyor.
velhasıl protonda hatalar var. bizide arada tırmalatıyor.
Register leri fazla kullanır bank 2 ye geçerseniz ,bank2 deki reg. lere değilde aynı adresteki bank1 dekilere yazıyor.
              Stack overflow'a dikkat edin gosub+delay+interrupt+ekran+makro olan herşey birarada kullanılırken olabiliyor,o yüzden gosub kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının özellikle interrut içinde.
              Timer interrupt larda zamanlamadan emin deilseniz ve Asm biliyorsanız (bilmiyorsanızda azıcık öğrenin,hiç zor değil,zor diyenlere inanmayın) Asm ile yazın.
               16F877A ile 16F873A ile olan programların 16F887 ve 16F886 ile olan versiyonlarında hatalar oluşuyor,bazen hiç çalışmıyor,nedenini bulamadım,belteğin verdiği kürekli programı kullanıyorum eğer lisanslı kullananlarda da aynı hatalar var ise satın almaktan vazgeçeceğim..       

dnacikaya

Alıntı yapılan: OG - 10 Mart 2013, 18:27:57Bir rica daha,

Aradan 6 yıl geçmiş ama cevap bulunamamış. Aslında bu bir proton bug'ı değil. Proton basic derleme yapma esnasında a.hex a.bas a.err a.cod gibi dosyalar oluşturuyor. Daha sonra sizin dosya adınıza göre hex oluşturuluyor. Ve bu a.* dosyaları siliyor. Doğal olarak a.bas ismine izin vermiyor. Derleyeceğiniz bas dosyasının olduğu klasörü açın ve klasörü gözlemleyerek derleme yapın a uzantılı dosyaları göreceksiniz.