EHT Trafosu (Yüksek Gerilim Trafosu) Nasıl Sürülür?

Başlatan KIRIKDR, 18 Mart 2013, 18:33:36

KIRIKDR

Arkadaşlar EHT trafoyu tv ya da monitör şaşesinden söküp yüksek gerilim üretmek için kullanmak istiyorum. Ya da aynı şeyi motorsiklet bujisi ile yapmak istiyorum. Bu iki cihazı nasıl kullanabilirim bilgisai olan yardımcı olursa sevinirim.

F.T

trafonun çok yüksek voltajlar ürettiği malum.tehlikeli.!!!!!!!

trafonun primer sargısı var tv şemalarından bakabilirsin.bu sargıyı kare dalga ile süreceksin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

KIRIKDR

motorsiklet bujisi o zaman daha güvenli olabilir, şahsen bir iki de çarpılmışlığım var motor bujisine :))

triyak

Yuunus

EHT trafosunu tupe takmadan sureceksen gercekten cok tehlikeli, canindan olmak icten bile degil.

XX_CİHAN_XX

Voltaj yüksek ama akım çok düşük. Kolay kolay öldürecek cinsten bir akım yok trafo çıkışında. Yani 220V şebeke ceyranına kapılmak kadar tehlikeli değildir. Buna kıyasla çok daha az tehlikeli olmakla birlikte yine de dikkat etmek lazımdır. Dalgınlığa gelecek bir konu değil.

mesaj birleştirme:: 18 Mart 2013, 22:15:44

Bu şema sana sürme şekli konusunda yardımcı olacaktır.
http://lifters.online.fr/lifters/labhvps/index.htm
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

jrcapa

EHT trafosunu 555 ile sürmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam flyback dönüştürücü devresini kullanmıştım. Yukardaki devreye benzer.

Meric Işıkçı

normalde öldürecek akım vermez, ufak yanıklara sebep olabilir. ani şok ve kalp durması ihtimali olabilir.

Mucit23

Ben direk uygun bir mosfetle flayback olarak sürmüştüm. Yaklaşık olarak 1,5-2 cm uzaklıktan ark olabiliyordu.

KIRIKDR

Arkadaşlar eht trofosu sürmek için güzel bir devre henüz bulabilmiş değilim .. Bir kaç tane flyback devresi paylaşılmış fakat çalıştırılamadığından bahsedilmiş, sizin önerebileceğiniz sağlam bir devre var ise yapmak istiyorum. Bir de neden flyback sürücü deniyor , merak ettim :) Herkese iyi çalışmalar..

z

Ateşleme bobini kullanılmış. Sen en güzeli, kullandığın EHT hangi TV'ye aitse o TV nin şemasını kullanman.

http://www.google.ie/search?q=eht+driver+circuit&hl=en&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zKhlUaT5GIfWsgaNoIDIAQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1429&bih=677

Flyback'in hikayesi muhtemelen şu şekildedir.

EHT transformatörüne voltaj uygulanınca primer akımı yükselmeye başlar bu esnada TV ekranındaki benek soldan sağa doğru doğrusal ilerler. En sona varıldığında akım birden kesilir. Bu esnada sekonderde büyükçe voltaj endüklenir. Bu voltaj tüp için anod voltajının devamlılığını sağlar. Bu esnada tüp gridlerle kesime sokularak ekran karartılır ve benek  geriye (ekranın en soluna) hızlıca uçar.

Muhtemelen flyback burdan geliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Tüplü tv lerde ekran satır satır taranırken her tarama işleminde başlangıç noktasına dönüş gereksinimi vardır. Bu dönüş işlemi bahsigeçen trafo marifeti ile gerçekleştiğinden flyback trafosu denmiştir. Türkçesi geriyeuçuş olarak çevrilebilir, görüldüğü gibi flyback tanımlamasının trafonun yapısı ile hiç bir alakası yoktur. Bütünü ile TV tüpünde gerçeklenen fiziksel bir hadiseden dolayı flyback denmiştir. Birzamanlar 555 li devre ile kıvılcımlar filan elde etmiştim bu trafolarla, Aşağıdaki linkteki devrenin çalışacağını düşünüyorum çıkış katı iyi tasarlanmış duruyor. Yinede çıkıştaki yüksek gerilim ciddi zararlar verebilir dikkatli olunuz...

http://leoricksimon.blogspot.com/2007/05/flyback-driver.html

Murat

KIRIKDR

Z hocam açıklamanı okurken mest oldum ya :)) Eline salık ..

vedo35

pisayisi nin verdigi devreyi kurmustum. Iyi calisiyor ama flyback in uclarinda surekli ark olustugundan vantuz kismindan cok az ark cikiyor.Ben 12 voltun ustune cikmadigim icin ne oldugunu iyice test edemedim. Ama flybackin uclarindaki ark olusmasi kisa devre gibi oluyor besleme adaptorum yanmisti. Akim surekli cikiyor eh oyle oluncada kisa devreye gidiyor ve adaptorun yaniyor. Arki onlemek icin bir yuksek gerilim mercimek kondansatorunu baglamayi dusundum ama uygulayamadim. Bir dne bakalim ne olacak 4kv lik bir  mercimek kondansator.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2013, 22:32:22

Canindanda olmazsin ben cok sok oldum  ;D kendime gelemdim bir kac saniye he heee
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

KIRIKDR

Arkadaşlar eht trofosu sürmek için bilgisayar monitöründen eht trafosunu söktüm , flyback trofosu için de eht nin etrafında şaseye bağlı olan iki tane tranformatör vardı oları söktüm.. Transformatörlerin üzerinde 'DK 00193A 747C' diğerinde de 'TC 00027A 111W' yazıyor. Acaba bu yazıların transformatör değerleri ile ilgili bir anlamı var mı ?

flyback trafosu sanırım yukarıda resimde görülen trafo .. 555 ile sürücü devreyi yaparken flaybac olarak resimdeki trafoyu kullanmam gerekiyor sanırım.. O zaman söktüğüm transformatörler normal bildiğimiz transformatör.. :(( Söktüğüm transfrmatörlerin resmini de yükleyeceğim şu an için yükleyemiyorum..

bir de şu sitedeki örnekler var arkadaşlar ..
http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=flybacktransformerdrivers