Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

sim900 için pcb tasarlıyoruz

Başlatan Gökhan BEKEN, 20 Mart 2013, 17:12:26

Gökhan BEKEN

Hocam çok güzel bilgiler verdiniz teşekkür ederim. O via lar ne amaçlı acaba?
Bir de ground plane ile rf gnd ler ayrı tutulmuş bunun sebebi nedir?
Benim devrede birleşik hemde sim900 ün altında kaldığı için kazıyarak ayırmam imkansız. Sorun olur mu?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

peko

Burdaki asıl mesele 50ohm anten empedansını korumak. Bu nedenle datasheet'te pcb ile ilgili herşey detaylı veriliyor.
Hesaplanmış, tasarlanmış , spectrum ile gsm band ölçülerek en iyi sinyalin alınabildiği noktalar tasarımcıya anlatılmış.

Tabii yapılmış yüzlerce değişik tasarım var. Bunların bir çoğu çalışıyor, ancak pcb'yi sinyal seviyeleri, hassas çekim gücü, sinyal kaybından ve swr (anten geri dönüş sinyali) nedeniyle oluşacak hataları gidermek adına yapabildiğinin en iyisini ve talimatlara en yakın uyabileceğin şekilde yapman öneriliyor. RF konusunda her noktada bu böyle, sadece gsm değil.
Adam hesaplamış 6cm yol uzatmıştır, sen onu kısaltmamalısın, ya da pcb'de yol ile şase alanı aralığı ne verildiyse onu değiştirmemelisin. Çünkü orda bir empedans olayı hesaplanmış ve sinyalin en iyi şekilde alınması göz önünde tutulmuştur.

Bunları dikkate almakta, yapacağın tasarımda en az sorunu yaşayacaksın demektir..

Keza; besleme devresi içinde aynı durum söz konusudur. Bir RF devre ya da herhangi bir devre üzerinde yapılacak besleme katı mutlak kompakt bir yapıda olmalıdır.
Kapasitelerin yerleşimi, entegre yakınlarına konacak 100n kapasiteler artık standart hale gelmelidir. Kart üzerinde yeterli yer var diye gelişi güzel yapılacak yerleştirmede yine omaj, empedans, voltaj değişimleri gibi sorunlarla karşılaşılması kaçınılmazdır.

Bunlara dikkat edersen daha iyi olacağı kanısındayım.
Kolay gelsin..

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar sim900 ile iletişim kurabiliyorum artık.
Arada bir reset atıyor. Reset atmadan önce "normal power down" diyor. Güç yetersiz mi acaba?

baykoyu

normal powerdown demesi garip bunun için ya At+cpowd komutunu kullanmanız gerekiyor yada powerkeyi kullanmanız. bu arada akımınızın yeterli olmadığı durumlarda da bununla karşılaşabilirsiniz modül kendisini kapar.

Gökhan BEKEN

sim900 ün kendini kapatması için ne olması gerekir. Arızayı ona göre aramak lazım.
Kapanma olayı şöyle oluyor. Çalışırken ledler sönüyor. pwrkey butonuna basınca tekrar baştan başlıyor basılmazsa birşey yapmadan bekliyor. Bu sleep mod oluyor galiba. Sizce de sleep mod mu?

Operator ile haberleşmede kopukluk olursa kapanır mı, yoksa reset mi atar?
Beslemede parazit olursa reset mi atar, kendisini mi kapatır?
Aklıma gelmeyen başka ne olursa kapanır?

baykoyu

Akım konusuna bir bakın derim açıldıktan ne kadar zaman sonra kapanıyor? Benim başıma gelen bir olaydı modülü açtığımda şebekeye bağlanırken bahsettiğiniz şekilde kapanıyordu hatam beslemedeki 1000uF lik kondansatörü unuttuğum için  modülün akım çekememesiydi

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: baykoyu - 28 Mart 2013, 22:08:33
Akım konusuna bir bakın derim açıldıktan ne kadar zaman sonra kapanıyor? Benim başıma gelen bir olaydı modülü açtığımda şebekeye bağlanırken bahsettiğiniz şekilde kapanıyordu hatam beslemedeki 1000uF lik kondansatörü unuttuğum için  modülün akım çekememesiydi
Hocam bunu söylediğiniz çok iyi oldu. Çünkü datasheet dosyasında 100uf yazdığı için önce 100uf taktım, sonra garanti olsun diye 470uf taktım. Dediğinizi deneyeceğim. Başka öneriler varsa onlarıda alalım.

islergucler

Datasheette yanlış yazma olasılığı nedir?

sadogan

Besleme devrenizdeki bobin ve schottky diot 3 amp pik akım verebiliyormu ?

Gökhan BEKEN

@sadogan, ürün 3A lik. Kendim yapmadım piyasada biopic markası adı altında satılan lm2576adj li 0-30 volt ayarlı güç kaynağı kullanıyorum. Girişine ise 12v 1amperlik adaptor bağladım. Çıkışını 4volta ayarladım.

@islergucler hocam o kadar bilemiyorum. Datasheette öyle yazıyorsa doğrudur ama devreyi uygulayanların da tecrübeleri önemli diye düşünüyorum.

Bu arada sorunum aşağıdaki DTR pininden olabilir mi?

sim900_rs232_gsm_modem_opn.pdf 7.sayfa

Sleep Mode (Slow Clock Mode)
We can control SIM900 GSM Modem to enter or exit the SLEEP mode in customer applications through DTR signal.
When DTR is in high level and there is no on air and hardware interrupt (such as GPIO interrupt or data on serial
port), GSM MODEM will enter SLEEP mode automatically. In this mode, GSM MODEM can still receive paging or
SMS from network but the serial port is not accessible.
Note: For GSM MODEM, it requests to set AT command "AT+CSCLK=1" to enable the sleep mode; the default
value is 0, that can't make the GSM Modem enter sleep mode. For more details please refer to our AT command
list.

türkçesi:

Uyku Modu (Yavas Saat Modu)
Biz DTR sinyali araciligiyla müsteri uygulamalarinda UYKU moduna girmek veya çikmak için SIM900 GSM Modem kontrol edebilirsiniz.
DTR yüksek düzeyde oldugunu ve hiçbir hava ve donanim kesmesi (örnegin GPIO kesme veya seri veri gibi oldugunda
noktasi), GSM MODEM otomatik UYKU moduna girer. Bu modda, GSM MODEM hala çagri alabilir veya yapabilirsiniz
Ag ancak seri port SMS erisilebilir degil.
Not: GSM MODEM için, AT komutu ayarlamak ister "AT + CSCLK = 1" uyku modunu etkinlestirmek için; varsayilan
degeri 0'dir, bu GSM Modem uyku moduna yapamazsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen AT komutu bakin
listesi.

When GSM MODEM is in SLEEP mode, the following methods can wake up the GSM Modem.
(GSM MODEM UYKU modunda oldugunda, asagidaki yöntemlerden GSM Modem uyanabilirsiniz.)

• Enable DTR pin to wake up GSM MODEM.
If DTR pin is pulled down to a low level,this signal will wake up GSM MODEM from power saving mode.
(GSM MODEM uyanmak DTR pinini etkinlestirin.
DTR pinini düsük seviyesine çekti, bu sinyalin güç tasarrufu modundan GSM MODEM uyanacaktir.)

• Receiving a voice or data call from network to wake up GSM MODEM.
(GSM MODEM uyanmak için agdan bir ses veya veri aramasi alma.)

• Receiving a SMS from network to wake up GSM MODEM.
(GSM MODEM uyanmak için agdan bir SMS alma.)

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar sorunu düzelttim. Sorun pwrkey deki transistorun collector bacağı ve gnd arasına 100nf takınca düzeldi.

x-nomek

sim900 rx tx voltajı kaç volt olcak yani pic den 5 volt cıkcak yakarmıyız iletişim portlarini ?

baran123

"•Supply voltage range : 3.2 ... 4.8V•Supply voltage range : 3.2 ... 4.8V" denmiş yani 5V tehlikeli gibi 3.3 ideal.Yinede bir kontrol edin.

x-nomek

Baran tşk ederim.
konu linkleri ölmüş baskı  devre çizimi tekrar alabilirmiyim çalişan en son halinin acaba ?

eln07

Merhaba epeydir giremiyordum siteye.Konu dikkatimi çekti daha önce yaptığım bir devreden bende size tecrübelerimi (kendi çapımda) aktarayım.
Ben devremde pic16f876a kullandım.
-Besleme voltajım 4v idi hem modül hemde pic aynı voltajla beslendi.(ne olur ne olmaz diye seri 6A bir diyot yeri bıraktım kartta modüle giden vcc ye).
-lm2576 adj beslemede şöyle bir sorun yaşadım aldığım 4A bobinler sim900 ün "Burst" akımında sıkıntı çıkardı kendim sardım.
burst akımı şebekeye kayıtlanırken,arama geldiğinde yada sms geldiğinde en çok akım çektiği andır ben 3-3,5A çektiğini gördüm besleme yetersiz ise modül kendini kapatıyordu.ATX bilgisayar PSU larında 2cm lik ferit nüve üzerine 35-40 spir 1mm lik tel sardım bu sıkıntım ortadan kalktı.
-Son ve en çok yaşadığım sorun şebeke kaybıydı,Herşey normal gözüküyordu ledlerin yanması falan,onuda sim900 ün "gndteknik" diye bir firmadan firmware aldım onunla hallettim sağolsun çok yardımcı oldular.
Kısacası RF le uğraşıyorsan DC beslemen 10 numara olacak değilse her yerden bir sıkıntı çıkıyor.

Kolay gelsin.