"STMPE811 Touch Controller" Kullanımı..

Başlatan Mucit23, 20 Mart 2013, 19:48:10

Mucit23

Estf. Hocam. Ben önerilere herzaman açığım.  :) Teşekkür ederim.

Dokunmatik ekranda istediğim hassasiyeti yakalayabildiğimi söyleyebilirim. Şimdilik işimi görüyor. Ekrana dokunarak çizgi çizebiliyorum. Fakat şöyle bir problem var.

Bazen touch panelden alakasız değerler geliyor.

Veri iletişimini hızlandırmak için ADC dönüşüm süresini düşürdüm. Ayrıca Touch detected delay ını düşürdüm. Bunar çok yüksekti. Şimdi aldığım değerler çok ideal fakat işte ara sıra farklı X,Y kordinatları geliyor. Örneğin ekrana dokunup bir çizgi çizerken birden bakıyorsun ekranın başka bir ucuna nokta koyuyor.

Demekki o sırada bir anlık farklı bir X, Y kordinatı geliyor. Bunu çözmem lazım.

Birde şunu sorayım.

Kullandığım kütüphanede LCD_ye string göderip yazı yazdığım zaman circle, Point veya rectangle gibi komutlar çalışmıyor.

Böyle bir sorun tahminen neden kaynaklanabilir?

Son bir isteğim daha olacak.

LCD ye bitmap resim göndermek için BMP resimlerini koda dökmem gerekiyor. Bunun için önerebileceğiniz bir program varmı?

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 00:04:36

LCD kütüphanem budur.

Edit5: Kod Ekleyemiyorum  ??? ??? ???

buzkırıcı

LCD deki o zıplamalar bende de oluyor(farklı koordinat gönderme yüzünden) lcdye dokunduğun zaman ts chipinden değeri nasıl okuyorsun. Chipin İnterrupt bacağını mı kullandın yoksa döngüde(veya timer interruptında) sürekli olarak kontrol mu ediyosun?

O sıçramaları bende bulamadım. Rezistif ekranın kalitesinden de kaynaklanıyor olabilir. Çalıştığım yerde Mutsibishiden yeni bir lcd temin ettik rezistif touch ekranıda üstünde kaliteli diye aldık onuda devreye alınca rezistif ekrandan mı kaynaklanıyor bakıcam. Olmadı Kapasitif ekranı denicem. SOnuçları buraya yazarım inş.
İmza Atmayı bilmem Parnak Bassam olur mu?

Mucit23

Hocam Yok. Ne yazıkki elimdeki boardda çipin interrupt pinleri işlemciye bağlı değil.

Kesme registerini döngü içerisinde sürekli kontrol ediyorum. Yalnız bu işlemi kesmeyle yapmayı düşünüyorum.

Hocam bitmap rsim dönüşümü için önerebileceğiniz bir program varmı. Daha önce kullandığım birkaç program vardı fakat hepsi mono resimleri dönüştürüyor. 

buzkırıcı

LCD 0,0 başlangıç koordinat durumuna göre çevir ters falan basıyor sonra.

http://www.thaieasyelec.net/index.php/ARM/mini-SUN7-Full-Option-LPC1788-ARM-Cortex-M3-Dev-Board-No-LCD-/p_214.html
Burada SUN7 studio diye bir program var onların içinde çevirme programı var

http://www.lpcware.com/content/nxpfile/emwin-industrial-example
Rar ın içnde tools diye bir klasör olucak içinde BMPCvt diye program var

bunları kullanabilirsin..

HexfeT

Aynı sorun bende de var.  7 örnek alıp filtrelediğim halde çizim sırasında alakasız koordinatlara nokta basıyor. Kalemi kararlı bir şekilde bastırarak çizim yapınca sapıtmıyor, normal bir baskı ile çizim yaparken çok fazla saçmalıyor. Buton kullanımındaki gibi basma ve çekme (dokunma ve bırakma) anlarında kararsız sıçramalar oluşuyor, adc okuma bu anlara denk gelirse fonksiyon alakasız koordinatlarla dönüyor. Sanırım bu birazda touch panelin kalitesi ile alakalı. İncelediğim açıklamalı örnek kodlardan sadece birinde bu soruna değinilmiş. Henüz tam anlayamadım ama sanırım bir koordinat için belirelenen sayıda örnek alınana kadar irq pini takip edilip durum değiştirmesi halinde alınan örnek geçersiz sayılarak sorun çözülüyor.

buzkırıcı

Baskı değerini ts chipinde eşik değerini düşük olarak set edip te denedim yinede sapıtıyor. Peki işlemciye yaptırsak adc cevrimini nasıl olur acaba? Denediniz mi hiç?

O örnek kodun linkini veya kodu buraya koyarmısınız? bizde incelesek?

Mucit23

Hocam Belkide Touch delay dandır. Bunu arttırmak çözüm olabilir ama benim işime gelmiyor.

Sun7 güzelmiş fakat oda dönüştürmeden önce lisans istiyor sanırım

buzkırıcı

yok yok lisanslı olan zaten gereksiz işlemcide de onları GUI sini kullanman lazım onun için

http://www.thaieasyelec.net/archives/Manual/bmp2h_conv%20v8.1.rar

bu program olucaktı.

Mucit23

Sağolun hocam. Bu son program çok iyiymiş.

buzkırıcı

diğerini niye beğenmedin? Aslında bana o daha profesyonel geldiydi...

Mucit23

Begenmedigimden değil elbet hocam öyle bir lüks üm yok :)

kullanımı daha kolay geldiğini soyleyebilirim

Mucit23

Merhabalar.

Bir butona derinlik hissi nasıl veririm? TFT ekranda butonlarım var. Kalemle bu butonların üzerine dokunduğum zaman butonlar basılmış hissi vermek istiyorum. Yani butona bir derinlik verilebilir. Bunu yöntemi nedir?

Edit; Bu arada bende bu adamla aynı problemi yaşıyorum. Sizdede aynı durum oluyor değilmi?

3.2" TFT color LCD Module Touch Screen Test Project

MC_Skywalker

şöyle tarif edeyim;

butunun dikdörtgen şeklinde bir çizim olduğunu varsayarasak  zemin %50 gri ise sol kısa ve üt kenarı kenarı 3 pixel genişliinde %25 gri oranında bir tonla çiz. diktörtgenin alt ve sol kenar çizgisini siyah çiz. gibi tersini yaparsan busefer basılmış gibi olur. windows95 98 ile ilgili GUI kaynaklarını incelerseniz daha fazla detay bulabilirsiniz.

Mucit23

evet hocam anladım meseleyi.

İki adet buton resmi olacak Bu butonların birine basılmış efekti vereceğim. İstediğim alana dokunulursa buton resimlerini değiştireceğim.

Edit;

Sizin Dediğiniz gibi yaptım.

On Numara oldu  8) 8)

MC_Skywalker

birde üzerine baharta olsun. basılmış butonda ki yazıyı siyah yerine buton zemini ile karışmayacak şekilde açık renk yapmayı bir deneyebilirsin buda in aktif buton için olur.