Atmel'e başlıyorum,tavsiyeleriniz

Başlatan Mr.Java, 24 Mart 2013, 21:46:57

Mr.Java

Arkadaşlar merhaba.Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu forumun bana kazandırdığı sadece Pic programlamaymıs,elektronikmiş şu veya bundan çok daha ilerisi.Kıymetini bilin bu forumun diyerekten.Ben Picten AVR'ye geçmek istiyorum.Donanımsız çalışmadan haz alamadığım için şu kartı sipariş geçmeyi düşünüyorum.Sizce nasıl ?

Development board resources: (some parts need to be purchased in order to complete all the experiments) 
1, ATMEGA128A-SCM.

2,8 digital tube.

3,8 LED light-emitting diode

4, MAX232 chip

5,1 * 4 independent keyboard

6,4 * 4 matrix keyboard

7, buzzer circuit

8 internal AD converter experiment module

9, DS18B20 temperature sensor interface

10, DS1302 real-time clock chip   

11, AT24C02 external the I2R EEPROM chip

The 12,1602 LCD character LCD interface

13, 12864 interface graphic LCD

14, infrared receiver module

15, PS2 keyboard interface

16, stepper motor drive

OG

PIC-ATMEL aynı şey sayılır.

Gececeksen ben ARM'ı tavsiye ederim.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr.Java

@O.G.

Abi Arm hakkında pek fazla kaynak yok gibi.Arduino var bir bildiğim.Açıkcası türkçe kaynağa biraz yönelmekten yanayım.Tavsiye ettiğiniz bir kit var mı abi ?

OG

Geçiş, başlangıçta yeni bir çaba demek. Ekstra çaba ATMEL için değmez, ya PIC ile devam et yada ARM için gayret et.

ARM birkaç sene içinde tavan yapar, forumun yarısı da ARM konuşuyor olur. Tabi diğer internet sitelerinde de aynı durum yaşanır.

ARM da kaynak çok, ama TR kaynak bu gün için biraz az. Olanlarla başlanır ve mantığı kavrarsan, diğerlerini çat pat yabancı dilden çözersin.

Board olarak tavsiyeyi tecrubeli arkadaşlar yapacaktır ama bence farketmez. En küçüğü, en ucuzu, ARM mimari mantığını öğrenmek için başlangıçta yeter.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr.Java

Atmega seçmemde ki sebeb örneğin bir glcd sürdük mü rezillik diz boyu.Hani pic programlamayada çok benziyor.Zorluk çekmem gibi geldi.Olmadı MSP430'ta kafama yatıyor abi.Bilemedim ama avr'den çok tırsıyorum açıkcası   :D

sadogan

Atmelin 8 bitlik işlemcileri ile uğraşacağına  MSP430 daha mantıklı
yada yine pic serilerinin 16 bit olanları olabilir.
Yada en güzeli OG hocamın da dediigi gibi bu enerjini ARM için harca sonra
pişman olma.

Mr.Java

Evet iyice araştırdımda bir cacık olmuyor atmega atmel işlemciler ile.Evet pic en mantıklısı.18F ve atmega128 neredeyse aynı.Kararım artık Pic serisinde uzmanlaşmak olacak.16Bit serisi gerçekten mükemmel.Bunların programlaması farklı oluyor mu acaba ? Baktığım kadarıyla 16bit serisi 24F,24H,24E,ve Dspic olarak gidiyor.pic 18 veya 24F ve dspic aralarında sadece doanımsal farkmı var ?

Kabil ATICI

Hangi işlemciyi tercih edersen et.
Hazır geliştirme kartları iyi olabilir.Yapabilirsen donanımını da kendin oluştur. Yani devreni de kendin kur. Daha fazla şey kazandırır. Ama mutlaka programlayıcın güvenebileceğin bir ürün olmalı.
ambar7

carirt

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Mart 2013, 22:28:54
Evet iyice araştırdımda bir cacık olmuyor atmega atmel işlemciler ile.Evet pic en mantıklısı.18F ve atmega128 neredeyse aynı.Kararım artık Pic serisinde uzmanlaşmak olacak.16Bit serisi gerçekten mükemmel.Bunların programlaması farklı oluyor mu acaba ? Baktığım kadarıyla 16bit serisi 24F,24H,24E,ve Dspic olarak gidiyor.pic 18 veya 24F ve dspic aralarında sadece doanımsal farkmı var ?

onlarla uğraşma direk pic32 ye geç ben öyle yaptım 16f628a dan pic32mx460f512l ye geçtim geçiş sancılı oldu ama değdi bu geliştime bordunu al

http://www.mikroe.com/easypic-fusion/

Mr.Java

programlayıcım ben beni bildim bileli K150 aldım ve birgün bile yüzümü kara çıkarmadı.Tek eksiği debug olmaması.Donanım zamandında altium ile kendim yaptım fakat malzeme arayışına girdiğimde çok fazla masraf oluyordu.Çinli yapmış,kargo bedava,fabrikasyon pcb daha ne olsun ki ? Onunla uğraşacağıma programda kafa yormayı tercih ediyorum.Ama dsPicler çok kafama yattı.Endüstriyel kullanımında nasıl acaba bu picler ve crystal desteği 16bit işlemcilerde maximum nedir acaba ? özellikle uart,seri haberleşmede kullanılabilirliği nedir acaba ?

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 22:38:35

Alıntı yapılan: carirt - 24 Mart 2013, 22:36:09
onlarla uğraşma direk pic32 ye geç ben öyle yaptım 16f628a dan pic32mx460f512l ye geçtim geçiş sancılı oldu ama değdi bu geliştime bordunu al

http://www.mikroe.com/easypic-fusion/

Sitesinde fiyatını göremedim fakat mikroe ürünleri çok tuzlu oluyor.çin işi olmalı benimki :)

carirt

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Mart 2013, 22:36:44
programlayıcım ben beni bildim bileli K150 aldım ve birgün bile yüzümü kara çıkarmadı.Tek eksiği debug olmaması.Donanım zamandında altium ile kendim yaptım fakat malzeme arayışına girdiğimde çok fazla masraf oluyordu.Çinli yapmış,kargo bedava,fabrikasyon pcb daha ne olsun ki ? Onunla uğraşacağıma programda kafa yormayı tercih ediyorum.Ama dsPicler çok kafama yattı.Endüstriyel kullanımında nasıl acaba bu picler ve crystal desteği 16bit işlemcilerde maximum nedir acaba ? özellikle uart,seri haberleşmede kullanılabilirliği nedir acaba ?

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 22:38:35

Sitesinde fiyatını göremedim fakat mikroe ürünleri çok tuzlu oluyor.çin işi olmalı benimki :)

pic24 dspic pic32 için tek bord üstünde on board programlayıcıda var iyi düşün bence
fiyatı sağ altta

nusyil

Resimdeki programlayicinin USB baglantisi yok mu, sadece seri port'tan mi haberlesiyor,yoksa ben mi goremiyorum?

Mr.Java

Alıntı yapılan: carirt - 24 Mart 2013, 22:48:04
pic24 dspic pic32 için tek bord üstünde on board programlayıcıda var iyi düşün bence
fiyatı sağ altta

yurt dışından 100$ limit yukarısı gümrüğe takılıyor diye biliyorum.

muhittin_kaplan

carirt

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Mart 2013, 22:55:13
yurt dışından 100$ limit yukarısı gümrüğe takılıyor diye biliyorum.

bak abicim firmanın posta gönderisi var 25$ + %20 gümrük vergisi ödersin tuzlu gelir

elektrovadi ön sipariş alıyor orada mcu kartları var almışken bütün mcu kartları ile beraber elektrovadiden ön sipariş ver en fazla bir ayda eline ulaşır
ben bunu satın almıştım
http://www.mikroe.com/products/view/462/lv-32mx-v6-development-system/