Atmel'e başlıyorum,tavsiyeleriniz

Başlatan Mr.Java, 24 Mart 2013, 21:46:57

AsHeS

@Fkarizmatik kardeş kendine bir adet Pickit3 al PIC24 ve dsPIC serilerinin zaten dip kılıfları Türkiye'de tek tük var eğer bulamazsan ebay den alırsın zaten gerek yok başka firmaların ürünlerine.Her zaman üretici firmanın ürünleriyle çalışmak daha akılcıdır şahsen ben öyle yapıyorum.

carirt

AsHeS

Alıntı yapılan: carirt - 24 Mart 2013, 23:08:23
yeni programlayıcı çıkmış fiyatı bence iyi
http://www.elektrovadi.com/Chip-KIT-PGM,PR-1463.html
Kardeş sen bize yani foruma bir kıyak geçte 50 liraya chipKit ayarlasan güzel olur merak ediyorum pic32 yi.Sizinkilerle bir konuşta picproje'ye bir indirim yapsınlar.

carirt

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 24 Mart 2013, 23:13:59
Kardeş sen bize yani foruma bir kıyak geçte 50 liraya chipKit ayarlasan güzel olur merak ediyorum pic32 yi.Sizinkilerle bir konuşta picproje'ye bir indirim yapsınlar.

orda çalışmıyorum
dikkatimi çeken nokta ürünün klon olmaması
expkits teki orjinal firmware kullanıyor ama klon sonuçta

AsHeS

@carirt expkits hem klon satıyor hem de orjinalini diye hatırlıyorum kaldı ki klonu daha güzel ön çalışmalar için zif soket var elinde sök-tak programla .Şu an için piyasada sureelectronics ve expkits klonları var kolay erişilebilecek software Vpp ayarıda mevcut mesela bende ki pickit2 klonunda.

carirt

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 24 Mart 2013, 23:20:20
@carirt expkits hem klon satıyor hem de orjinalini diye hatırlıyorum kaldı ki klonu daha güzel ön çalışmalar için zif soket var elinde sök-tak programla .Şu an için piyasada sureelectronics ve expkits klonları var kolay erişilebilecek software Vpp ayarıda mevcut mesela bende ki pickit2 klonunda.

iş gördükten sonra klon olsun önemli değil tabii  :)

Mr.Java

Mikroe ürünlerine o kadar para verilmez.ne kadar profosyonel bir kart olursa olsun.Arkadaş son noktayı koymuş.Breadboard dupon kablo,smd zif soket ve dspic ve Jtag debugger programmer yeterli gelir kanımca.Bu arada atmega128 hakkında hepimiz hemfikiriz sanırım...

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 23:46:00

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 24 Mart 2013, 23:13:59

Ne gerek var çinde 5$ hem programmer hem debugger hemde çok şıklar  :D

http://www.aliexpress.com/item/1pcs-New-USB-Download-Programmer-Debugger-For-AVR-JTAG-ICE-Atmega-AVR-STUDIO/760121449.html

carirt

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Mart 2013, 23:44:33
Mikroe ürünlerine o kadar para verilmez.ne kadar profosyonel bir kart olursa olsun.Arkadaş son noktayı koymuş.Breadboard dupon kablo,smd zif soket ve dspic ve Jtag debugger programmer yeterli gelir kanımca.Bu arada atmega128 hakkında hepimiz hemfikiriz sanırım...

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 23:46:00

Ne gerek var çinde 5$ hem programmer hem debugger hemde çok şıklar  :D

http://www.aliexpress.com/item/1pcs-New-USB-Download-Programmer-Debugger-For-AVR-JTAG-ICE-Atmega-AVR-STUDIO/760121449.html

hayırlı olsun dediklerim tavsiye sonuçta

Mr.Java

Alıntı yapılan: carirt - 24 Mart 2013, 23:50:26
hayırlı olsun dediklerim tavsiye sonuçta

Yanlış anlaşılmayayım hocam lütfen.Kusurum var ise affola yanlız mikroe ürünleri özellikle türkiyeye gelirken minumum 400 TL aşağıya patlamıyor kullanıcıya.Ek modül falanda derken uçuyor fiyat.Para gerçekten kolay kazanılmıyor malesef.

carirt

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Mart 2013, 23:53:29
Yanlış anlaşılmayayım hocam lütfen.Kusurum var ise affola yanlız mikroe ürünleri özellikle türkiyeye gelirken minumum 400 TL aşağıya patlamıyor kullanıcıya.Ek modül falanda derken uçuyor fiyat.Para gerçekten kolay kazanılmıyor malesef.
en büyük avantajı bordu alıyon koyuyon laptopun yanına kablo yayıntısı yok seyahate falan giderken yanımda götürüyorum

mesaj birleştirme:: 24 Mart 2013, 23:58:45

alındığım falan yok  :)

run

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 24 Mart 2013, 22:28:54
Evet iyice araştırdımda bir cacık olmuyor atmega atmel işlemciler ile.Evet pic en mantıklısı.18F ve atmega128 neredeyse aynı.Kararım artık Pic serisinde uzmanlaşmak olacak.16Bit serisi gerçekten mükemmel.Bunların programlaması farklı oluyor mu acaba ? Baktığım kadarıyla 16bit serisi 24F,24H,24E,ve Dspic olarak gidiyor.pic 18 veya 24F ve dspic aralarında sadece doanımsal farkmı var ?

Ben atmel avr lerle çalışıyorum. Oldukça da memnunum.
En sevdiğim yanı kırık dökük derleyici aramak zorunda kalmıyorsun adamlar c derleyicisini ücretsiz veriyorlar.
Sana kalan C yi düzgünce öğrenip güzel projeler çıkarmak.

Programlayıcı ve hata ayıklayıcı en ucuzu 50-60$ tıkır tıkır çalışıyor başın ağrımıyor
İlgilenmedim ama derleyicisi ile ARM lara da destek veriyor-ya da verecek diye biliyorum.

PIC-picbasicpro-protonbasic-hitech-ccs-mikrobasic-mikroC-  bunları öğrenmek için harcadığım zamanlara şimdi acıyorum.
bunları atmel pic i döver anlamında söylemiyorum. Sadece o söylediklerimle çalışırken hiç rahat değilmişim sonuçta bunlar sadece tercih meselesi.

İnsan kendisini hangi ortamda rahat hissediyorsa orada çalışmalı.
özgürlük için teknoloji

Mr.Java

Alıntı yapılan: run - 25 Mart 2013, 16:45:38
Ben atmel avr lerle çalışıyorum. Oldukça da memnunum.
En sevdiğim yanı kırık dökük derleyici aramak zorunda kalmıyorsun adamlar c derleyicisini ücretsiz veriyorlar.
Sana kalan C yi düzgünce öğrenip güzel projeler çıkarmak.

Programlayıcı ve hata ayıklayıcı en ucuzu 50-60$ tıkır tıkır çalışıyor başın ağrımıyor
İlgilenmedim ama derleyicisi ile ARM lara da destek veriyor-ya da verecek diye biliyorum.

PIC-picbasicpro-protonbasic-hitech-ccs-mikrobasic-mikroC-  bunları öğrenmek için harcadığım zamanlara şimdi acıyorum.
bunları atmel pic i döver anlamında söylemiyorum. Sadece o söylediklerimle çalışırken hiç rahat değilmişim sonuçta bunlar sadece tercih meselesi.

İnsan kendisini hangi ortamda rahat hissediyorsa orada çalışmalı.

Yorum için teşekkürler fakat MikroC-hitech neticede ANSI C standartlarında bir dil.Misal MikroC kullanıyordum 8 ay sonra hi-tech'e geçtim.Hi-tech insana datasheet alışkanlığı kazandırıyor.Donanıma tam hakim olmanı sağlıyor buda diğer platformlara geçerken kolaylık sağlıyor.Örnek mikroc'de lcd_init(); diyoruz lcd hazır fakat ben hiçbir kütüphane include etmedim nasıl hazır oluyor nerede fonksiyon ?

Ben artık işin haberleşme kısımına tam hakim olmak istiyorum.Atmel istememin tek ama tek sebebi uart haberleşme modülü idi.Endüstriyel cihazlarla veri alışverişi yapılabiliyordu.Fakat 32bit pic serisi tam anlamıyla profosyonel bir seçim ve sunduğu hardware ve software ile atmega serisinden bir adım önde.

gevv

@Fkarizmatik  hocam  aylar, yıllar  derleyici ve işlemciler arası gezerek geçecek  :)

bu işler pek tavsiye ile olmuyor  kişi, ortam, imkanlar  ön planda

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 25 Mart 2013, 19:02:55
Yorum için teşekkürler fakat MikroC-hitech neticede ANSI C standartlarında bir dil.Misal MikroC kullanıyordum 8 ay sonra hi-tech'e geçtim.Hi-tech insana datasheet alışkanlığı kazandırıyor.Donanıma tam hakim olmanı sağlıyor buda diğer platformlara geçerken kolaylık sağlıyor.Örnek mikroc'de lcd_init(); diyoruz lcd hazır fakat ben hiçbir kütüphane include etmedim nasıl hazır oluyor nerede fonksiyon ?

Ben artık işin haberleşme kısımına tam hakim olmak istiyorum.Atmel istememin tek ama tek sebebi uart haberleşme modülü idi.Endüstriyel cihazlarla veri alışverişi yapılabiliyordu.Fakat 32bit pic serisi tam anlamıyla profosyonel bir seçim ve sunduğu hardware ve software ile atmega serisinden bir adım önde.
Hazır fonksiyonları kullanmak zorunda değilsiniz ki. Kendi fonksiyonunuzu her dilde yazabilirsiniz. İşlemci değiştirmenizin tek sebebi buysa boşuna zahmet etmenize gerek yok hocam.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.