Atmel'e başlıyorum,tavsiyeleriniz

Başlatan Mr.Java, 24 Mart 2013, 21:46:57

Mr.Java

Alıntı yapılan: meftun - 25 Mart 2013, 19:48:34
Hazır fonksiyonları kullanmak zorunda değilsiniz ki. Kendi fonksiyonunuzu her dilde yazabilirsiniz. İşlemci değiştirmenizin tek sebebi buysa boşuna zahmet etmenize gerek yok hocam.

Tabiki yazabiliyorsunuz aksini iddaa etmedim ki  :) Hatta mikroc'de ilk kütüphanemi oluşturup sonra geçerim programa.MikroC ile çabuk gelişirsiniz fakat CCS c gibi ile hazıra alıştırıyor.Datasheet alışkanlığı pek kazandırmıyor.Kütüphanelere erişimi yok. v.s v.s..İşlemci değiştirmekteki amaç ufku genişletmek.Her telden bilgimiz olsun diyorum.Pic ile yatıp kalkmak biryere kadar.Atmel çok fazla dönüyordu arkadaşlarım arasında muhabbeti merak ettim geçelim dedim lakin forumda işin piri kişiler pic'ten farkı yok diyince boşa zaman harcama diyince vazgeçtim.

erkan06

8 bitlik MCU ile yapacaklarımı yaparım diyorsanız, Atmega1284p işlemci gücü olarak gayet başarılı.

DIP soket seçeneği, 1.8-5.5 V. voltaj aralığında çalışma, 20 Mhz-20 MIPS hız, 128 Kb. flaş bellek, 16 kb. RAM, 2 UART gayet başarılı bence.
PIC'de DIP olup da bununla ölçüşebilecek işlemci var mı?
3-5 dolara alınabilen ISP programlayıcı.
Winavr, AVRStudio veya Eclipse plugin kürek vs. uğraşmadan kullanım..

Ama 8 bitlik işlemci ile uğraşmayacaksanız ki ben uğraşamadım ARM tercih edilebilir..
İyi akşamlar.
Ne mutlu Türküm diyene!

carirt

Alıntı yapılan: ertan68 - 17 Nisan 2013, 23:49:36
8 bitlik MCU ile yapacaklarımı yaparım diyorsanız, Atmega1284p işlemci gücü olarak gayet başarılı.

DIP soket seçeneği, 1.8-5.5 V. voltaj aralığında çalışma, 20 Mhz-20 MIPS hız, 128 Kb. flaş bellek, 16 kb. RAM, 2 UART gayet başarılı bence.
3-5 dolara alınabilen ISP programlayıcı.
Winavr, AVRStudio veya Eclipse plugin kürek vs. uğraşmadan kullanım..

Ama 8 bitlik işlemci ile uğraşmayacaksanız ki ben uğraşamadım ARM tercih edilebilir..
İyi akşamlar.

var tabiiiii

http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en557425

her türlü tokatlar
usb var farkındaysan  :D :D :D ;D ;D ;D

erkan06

Linkini verdiğin işlemci 32 bitlik, 8 bitlik işlemci ile mukayese edilmeli onu diyorum..Var mı?
Ne mutlu Türküm diyene!

Okan AKÇA

herhangi bir markanın peşine düşmeye gerek yok  kücük cihazlar üreten bir firmayız 8 bitlik işlemciler bizim işlerde cok hızlı kalıyor. fazlasınlada yetip artıyor ancak  ben pic ile başladın bu işe bu noktadan sonra  işlemci degiştirmek benim cin yeni başlangıc olur ona ayıracak vakim bulamam ancak yeni başlayanlar icin ornek kodu  ve uygulaması bol   işlemci modellerini secmelerini tavsiye ederim.

ayhani

Alıntı yapılan: cyclone - 18 Nisan 2013, 09:50:29
herhangi bir markanın peşine düşmeye gerek yok  kücük cihazlar üreten bir firmayız 8 bitlik işlemciler bizim işlerde cok hızlı kalıyor. fazlasınlada yetip artıyor ancak  ben pic ile başladın bu işe bu noktadan sonra  işlemci degiştirmek benim cin yeni başlangıc olur ona ayıracak vakim bulamam ancak yeni başlayanlar icin ornek kodu  ve uygulaması bol   işlemci modellerini secmelerini tavsiye ederim.

%100 katılıyorum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Mr.Java

Konu hortlamış sanırım.Ben 2.sayfada belirttiğim ebaydaki dspic development board siparişini geçtim bile :)

Atmelede başlayacağız yakında az kaldı :)

omereliusuk

yeni konu açmaktansa buraya yazmayı tercih ettim.
1-atmel avr ile atmel studio farklı mı? fark varsa neler farklı
2- aşağıdaki link ile
http://www.aliexpress.com/item/AVRISP-mkII-Atmel-AVR-ISP-mk2-Original-In-System-Programmer-for-tiny-AVR-mega-AVR-and/753398678.html

aşağıdaki link arasında

http://www.aliexpress.com/item/1-PIECE-64-Digit-Win7-USBASP-USBISP-Mini-USB-Download-Programmer-Debugger-For-AVR-JTAG-ICE/753235709.html

ne fark var. anladığım kadarıyla ikisi de debug yapıyor. ama birinde avr studio yazıyor diğerinde atmel studio yazıyor. farkı açıklayabilecek bir arkadaş varsa şimdiden teşekkür ederim. bu arada hangisini alsam, ki benim tercihim 5$ dan yana. siz olsanız ne yapardınız? kısacası pahalı olanı neden tercih ederdiniz ?

Kabil ATICI

Atmel AVR bir işlemci serisini adı olarak belirtebiliriz. Atmel studio ise işlemciler için yazılım geliştirebileceğiniz ve uygun programlayıcınız varsa işlemciyi programlayabileceğiniz bir program setidir.
Ben AVRISP-mkII-Atmel-AVR-ISP-mk2-Original-In-System-Programmer-for-tiny-AVR-mega-AVR tercih ettim ve kullanıyorum. Yaklaşık 5 yıldır. Ürünü tercih ediyor olmamın sebebi üretici tarafından yazılımı süreklli güncelleniyor olması. (Şu ana kadar ihtiyaç duymadım)  Yeni entegreler çıktıkça firmware güncellemesi ile ekleniyor.. ISP portunu kullanıyor. Ters takma hatası dahil yaptım, halen çalışıyor( üzerindeki LED hemen belirtiyor). Tek sorunu kablosuna fazla kötü davranmamak gerekiyor. 3V veya 5 V ile çalışan devrelere sıkıtı çıkmadan takıllıp kullanılabiliyor. ISP portu 2x3 konnektör üzerinden kullanılıyor
ambar7