1 Kalıp macerası

Başlatan t2, 04 Nisan 2013, 23:47:48

t2

Hazır kutular malum pek güzel değil.  çinden gelecek kutu yine pahalı olacak ve istediğim gibi olmayacak ayrıca gümrük ve yol masrafı kutu fiyatını geçiyordu.

Daha önce  kalıp yaptırmış abilere sordum. falanca yerde çalışan şu eleman sana yardımcı olur dedi. o da suyunun suyu imiş. mesai dışında kalıpçı arkadaşlara yönlendirecekmiş. resimleri taslakları gönderdim cevap gelmedi, tık yok. kalıp işi yaptığını iddia edenlerin hiç birinden mail yok cevap yazmadılar. Hatta forumdan özelmesajla soru sorduğum arkadaştan bile cevap gelmedi. nasıl iş anlamadım. başka konularda cevap veriyordu. neyse işi vardır foruma gelmemiştir.  Bu iş emaille,mesajla  fotoğrafla,  telefonla olmaz. illaki bizzat görüşmek gerekirmiş

İnternetten bir firma buldum, tanımam. bu firmayı kimse de tavsiye etmedi. Başka yere sormadım.  fakat uzun zamandır bu işi yaptığı anlaşılyor. içeride makineler çalışıyor bir yandan plastik basıyorlar. İstediğim kutuyu elimdeki başka kutularla birlikte  güzelce anlattım kutulardaki güzellikeri  ve özellikleri birşeltireceğiz ortaya bir karışık yapacaz.   tabi komponentleri montajı yapılmış pcb  vardı.  yapılan kutuya bu devre konacak.

fiyatı belirledik kaporasını filan hepsi anlaştık.  1 saat civarında söylediklerimi ekranda şekilendirdi. Tırtıkları eğimi filan çok güzel oldu soket deliği vs hepsi 3 boyutlu olarak ekranda mevcut. evir çevir düzelt. doku ekle .  bu kaba işlemler  bitti . bir kapora bıraktım. kalıp başlamadan önce bir prototip yapılacakmış ona da 300 TL civarı ödeyeceğiz . istemezsek gerekmezmiş.

Kalıp bitince kendisi bununla kutu basacak beğenmezsek düzeltilecek ince ayar yapılacak. Şimdilik her şey yolunda görünüyor.

Mr.Java

Hayırlı olsun keşke önceden söyleseydin.Plastik kalıp işi yapıyoruz Gaziantep'te biz.Sanayide açtık dükkanı.Burada web sitemiz fakat bakımda halen.http://www.safmetal.com/ Yine kalıp,makina yedek parça imalat  işiniz olursa mesaj atmanız yeterlidir.

t2

sağol eksik olma. fakat uzak olduğu için işi biten kalıbın gelip gitmesi ve basılan plastiğin bana gelmesi bile çok masraflı olur. Kalıp tahminen 2 senede bir kullanılacak. belki de bir kenara atıcaz tek sefer kullanılacak bilemiyorum.
buradaki firma yakın  yarım saatte gidiyorum.

Mr.Java

Anladım.Hayırlısı.Emeğin boşa gitmesin,Allah işini rast getirsin yeter..

erhanmete

forumdaki arkadaşları ayırıyorum ama türkiyede maalesef bu kalıp işi çakalların elinde kalmış.
bu kalıpçılardan çektiğimi kimseden çekmedim desem yeridir. kutu vs. çizimlerimi kendim yapıyorum sonra kalıpçı ile beraber değerlendiriyoruz düzeltiyoruz.
bir keremi istediğim gibi olmaz olmuyor arkadaş. ama kalıpçı beyfendi bu kadar oluyor diyebiliyor !!!
yaklaşık 80 90 adet kalıp yaptırdım şimdiye kadar sadece bir tanesinden memnun kaldım. o da çinde yapıldı. tam istediğim gibi ölçüler tutuyor yüzey kalitesi çok iyi vs.

ha türkiye de iyi kalıp firmaları var ama onlarada yaklaşılmıyor. fiyatının 5 katı para istiyorlar ve teslim tarihleri 6 ayı buluyor.ama verdikleri tarihte sorunsuz numuneyi masaya koyuyorlarmış.

size tavsiyem sırtından kamçıyı eksik etmeyin ve sorunsuz numuneye ulaşmadan para vermeyin. ve kalıpçının enjeksiyonu varsa asla başka yerde bastırmayın.
başka yerde bastırınca  ve kalıba birşey olursa kalıpçı enjeksiyoncuya suç buluyor enjeksiyoncu kalıpçıya. sırf bu sebebten kalıp atmışlığım ve karakolda biten maceralarım var.

islergucler

Kutu işe yarar bir şey olursa foruma resimlerini korsanız adetli almak isteyen arkadaşlar çıkabilir.Malum altınkayanın fiyatları çok yükselmeye başladı.

t2

Duruma bağlı artık o kutuyla kalıpla işim olmayacak ise yapılabilir. Kutu satışı vasıtasıyla kalıp maliyetini çıkarmaya çalışmak uzun yıllar alabilir. İş bitince kalan kutular yada kalıp devredilebilir. Sandalye kalıbı , sürahi kalıbı gibi  ikinci el kalıplar vardı. güzel, kapaklı kumanda kalıbı da varmış.

mezire

ne kadara anlaştınız . belki ileride bizede  lazım olabilir. sorun değilse firma adınıda verebilirseniz notlarımıza alalım

t2

fiyatın pek anlamı yok. çünkü fiyat, kalıbın yapısına göre değişiyor.  karmaşık kalıp ile basit olanı arasında %20-50 fark olabilir.

Belki de memnun kalmayacağız bilemiyorum.  firmayı kişileri daha önce tanımadığım ve iş henüz bitmediği için tavsiye etmek istemem.  Hayatta başka kalıpçı ile görüşmediğim ve işim olmadığı  için şu an ne desem boş. Daha iyisi illa ki vardır. Bana olmaz yapamayız pahalı olur dediği şeyler başka kalıpçı için sorun değildir. Belki kolayca yapabilir ek para da istemez.

erkan614

çok sık giremiyorum foruma şu aralar :)
1 yazılı anlaşma yaptınız mı? teslim tarihi cezai müeyyide vs yazılı olan ikitarafıda kollayan seni teslimat ve tatmin konusunda karşı tarafı da ödeme konusunda
umarım işiniz rast gider
paranın %10undan fazlasını vermeyin deneme baskısı istediğiniz gibi olursa kalan %40
kalıp tesliminde kalan %50
ayrıca plastik enjeksyon kendisinde ise baskı maliyetlerin bana özelden gönder kutu gram ağırlığı ile
kalıp ve enjeksyonu bir olanlar genelde bi taraftan mutlaka geçirir :)

ground

Kalıpçılardan bende çok çektim.
1. sıkıntı süre: taahüt ettikleri zamanda teslim eden pek görmedim.
2. sıkıntı hammadde: Hammaddeciler parayı peşin parayı çok sever. Doğru zamanda alım yapmak lazım. Abs malzemede kalite çok önemli.
3. sıkıntı üçkağıt: Hammaddeyi alırsınız kendi kırık malzemeleri eritirler. Kutunuzun mukavemeti çok azalır. Örneğin vidalamalarda çabuk çatlar.
4. sıkıntı maliyet: Bu iş inanılmaz müteahitleşmiş. Biz yapıyoruz diyip çoğu işi dışarı yaptırırlar. 
5. sıkıntı arıza : Belli adetlerden sonra ısıtıcılar bozuldu kalıba revizyon yapmamız gerekiyor diyip servis yazarlar.
6. sıkıntı kalıp muhafazası : Kalıpla işleri bitince hava almayacak, korozyon önleyici malzemeler sürmeden rafa koyuyorlar. Zamanla kalıp paslanıyor. Temizlik yaptırınca da para isterler..

Sıkıntıları bu gibi daha da arttırabiliriz. :)

Ama güzel iş çıkarsa da çok hoş bir haz duygunuz oluşur.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

erkan614

t2

sözleşme yok.  yazalım çizelim dedi boşver dedim.  fiyat teklifi, ödenen, kalan gibi bir kağıt var.

adama "%20 sinden fazla kapora vermeyin diyorlar" dedim.
eski kalıpçılar  güveni zedeledi ondandır dedi.

kapora olarak %10 civarı  verdim. prototip kutuya 300 TL civarı verilecek. onaylarsak  %50 vericem kalıp başlanacak . kalıp bitince deneme kutusunu onaylarsak bakiyeyi ödeyeceğiz.  3 ay doluyuz daha sonra olur dedi.

enjeksiyon işini ucuz yapan vardır dedi bizim fiyat çok ucuz olmaz dedi. bakalım ne olacak .

Kalıbı oyma işi tahminimce orada yapılmıyor. sonuçta sık kullanılmayan bir makine olsa gerek.

kalıbın çizimleri ve yeniden imal edilebilmesi için gerekli teknik bilgiler ne olacak onlar sizde mi kalacak sorusuna sorun değil bellek ile veririz dedi.

bütün bunlardan anladığım kadarıyla, kalıbın çizimi pek sorun değil.
asıl parayı kalıbı oyma işini yapan makine kimdeyse o alıyor gibi. BU iş her kalıp için günlerce sürüyor olabilir.

kalıbın yapılacağı 2 tip çelik varmış.  başkasından  fiyat alacaksan bunlara dikkat et dedi. kağıda not almıştım. bizimki iyisinden olsun dedim 1000 lira fark etti.

Erol YILMAZ

...kalıpçılarla uğraşamadık zamanında,

Sözleri, yaptıkları işlerin kalitesi, git gel durumları ve üstüne üstlük işi çok iyi yapmışlar gibi bol para istemeleri :)

İşi ben öğrenmek zorunda kaldım ve 1 sene içinde 12 adet kalıp çekirdeği işledim.
Catia V5 ve Esprit CAM kullanımını çözdüm,

Mümkünse sadece elektronik değil, mekanik atölyeniz de olsun...

Bunu yaptığım zamanlarda kalıplar çok pahalı idi, ve zamanla fiyatları ciddi oranda düştü...

El boyutlarında bir kutu kalıbı ücreti ile o günün şartlarında sıfır bir UNO alabiliyorduk.

Kalıpçının 3 temel makinası var.
CNC Freze,
Dalma Erozyon,
Tel Erozyon,

Bu makinaları parkında tutabilen bir kalıpçının sırtı kolay kolay yere gelmez...

salih18200

1 sene önce bende kalıp yatırdım.

Çizimi izmitte  makina mühendisi tanımadığım birisine yaptırdım. (400 TL)
Prototip 3D baskı İstanbulda yaptırdım. (300 TL)
Makina mühendisi arkadaş vasıtası ile Bursada tanımadığım bir firma kalıbı yaptı (4750 TL)

Kalıp için ilk etapta 1750 kapora ödedim. Elime numuneler geldi. Numuneleri onayladım.
Kalıpla birlikte 300 adette ürün istedim. Geri kalan 3000 TL' yi ödedim.

Kalıp plastik enjeksiyon kalıbı, 4 gözlü, itici var.