1 Kalıp macerası

Başlatan t2, 04 Nisan 2013, 23:47:48

Erol YILMAZ

Çalışmaya ilk başladığımda 1 sene boyunca,
Çeşitli maçasız kalıplar yaptık.
Ben parça çizimi, erkek-dişi ayrımı, cnc frezede işleme,
Dalma erozyon icin bakır işleme kısımlarını yaptım.
Tabi bunlar kalıpçı olmak manasına gelmiyor.
Işin sıkıntılı tarafları var.
Maçalı kalıp tasarımı mekanizma tasarlamak gibi.
Kalıbın termal dağılımını tasarlamak ta oyle.
En zulüm veren kısım ise kalıbın tekrelar işlem görmesi
Kısmı... her bağlantıda kalıp parçası biraz daha kayar ve
Biraz daha yamuk işlem yapılır vs vs...

Bunları yaparken gelişkin bağlama aparatları fln keşfettim
Ama meslek olarak düşünmediğim için bunu meslek olarak
Kabul edecek birilerine devrettim işi.

Daha sonrasinda hic kimsenin bu işi ilerlettigine şahit olmadim.
Hatirladigim kadari ile,
Yuzeyi daha islerken parlamaya başlayan, cok guzel islenen celikler vardi kilosunu 10 tl civarinda aldigimizi hatirliyorum.

Birde ne kadar islersen isle parlamayan sadece cizik cizik
Yuzey olusturan ucuz malzemeler vardi. 2 tl mertebesindeydiler.

Yapilmis bir kaliba mudahele etmek bence en zulüm işlerden
Birisidir...   Eger Cad-cam i kendisi yaptiysa bu bir derece
mümkün ama kara düzen calisan birisi icin aci veren
Bir deneyim olsa gerek...

Kalip tasarimi pc de cizerken bitmeli...
Daha sonraki islemler makina parkinin tam old varsayarsak
En fazla 10 gun surer. Yoksa kalip gitti gelecek kisminda
Sure tahmin etmek imkansiz.

t2

Kalıp neden sürekli rütuşlarla tamamlanmaya çalışılıyor bunu da anlamış değilim. Bilgisayarda güzelce hesaplanır çizilir. bir seferde çıkar diye düşünmüştüm. Olmamış bidaha, bidaha... türkiyede teknoloji bu kadar geri midir? anlayamadım.

Önceden tahmin edilemeyen durumları da tahmin edebilecek bir kalıp programı yok mu? niye kalıp çıktıktan sonra düzeltme yapılması gerekiyor? ne kadar esneyecek? ısınınca, soğuyunca ne olacak bunlar program tarafından hesaplanması gerek.

Adam benim bildirdiğim pürüzleri, çizikleri, pislikleri görmezden geliyor.  o kadar olur diyor.  Etrafta böyle dandik kutulu ürün görmedim.   Ödediğim bu % 50 aslında yapılan işin komple maliyeti olsa gerek. uğraşmak istememesinden bunu anladım. son olarak 6 ay 1 sene bekleriz sorun değil dedim.  yani yapmasan da olur. demek.

Erol YILMAZ

Kalıp PC'de mükemmeldir!

Kalıp mekaniğine bilgisayar tasarımından sonraki her müdahale, o işi kötüye götürür.

Moral vermek gibi olmasın hele hele planda olmayan değişiklikler kalıbı kötürüm eder...

Çok takılıyorsan CAD çizimini ve kalıbının fotosunu  gönder, inceleyelim, anlamaya çalışalım, ne durumda.

Basit birşeyse kendin yaparsın...

Kalıplık CNC çalışma ücreti 15-20$ / saat idi.

t2

Artık, yeni  bir icat yapılması gerek. Enjeksiyonu olmayan, alçı gibi dökülebilen plastik!
Kalıbı da tahtadan olacak :)
Herkes kendi kalıbını çakıyla oyup yapabilecek.

Hem bu plastik organik olup, toprak içinde 3-5 senede eriyecek .
500 sene beklemesi gerekmeyecek .

erkan614

Alıntı yapılan: erkan614 - 05 Nisan 2013, 15:28:42
çok sık giremiyorum foruma şu aralar :)
1 yazılı anlaşma yaptınız mı? teslim tarihi cezai müeyyide vs yazılı olan ikitarafıda kollayan seni teslimat ve tatmin konusunda karşı tarafı da ödeme konusunda
umarım işiniz rast gider
paranın %10undan fazlasını vermeyin deneme baskısı istediğiniz gibi olursa kalan %40
kalıp tesliminde kalan %50
ayrıca plastik enjeksyon kendisinde ise baskı maliyetlerin bana özelden gönder kutu gram ağırlığı ile
kalıp ve enjeksyonu bir olanlar genelde bi taraftan mutlaka geçirir :)

Alıntı yapılan: t2 - 05 Nisan 2013, 17:57:53
sözleşme yok.  yazalım çizelim dedi boşver dedim.  fiyat teklifi, ödenen, kalan gibi bir kağıt var.

adama "%20 sinden fazla kapora vermeyin diyorlar" dedim.
eski kalıpçılar  güveni zedeledi ondandır dedi.

kapora olarak %10 civarı  verdim. prototip kutuya 300 TL civarı verilecek. onaylarsak  %50 vericem kalıp başlanacak . kalıp bitince deneme kutusunu onaylarsak bakiyeyi ödeyeceğiz.  3 ay doluyuz daha sonra olur dedi.

enjeksiyon işini ucuz yapan vardır dedi bizim fiyat çok ucuz olmaz dedi. bakalım ne olacak .

Kalıbı oyma işi tahminimce orada yapılmıyor. sonuçta sık kullanılmayan bir makine olsa gerek.

kalıbın çizimleri ve yeniden imal edilebilmesi için gerekli teknik bilgiler ne olacak onlar sizde mi kalacak sorusuna sorun değil bellek ile veririz dedi.

bütün bunlardan anladığım kadarıyla, kalıbın çizimi pek sorun değil.
asıl parayı kalıbı oyma işini yapan makine kimdeyse o alıyor gibi. BU iş her kalıp için günlerce sürüyor olabilir.

kalıbın yapılacağı 2 tip çelik varmış.  başkasından  fiyat alacaksan bunlara dikkat et dedi. kağıda not almıştım. bizimki iyisinden olsun dedim 1000 lira fark etti.

ben sizi uyarmıştım kalıpçılara önden fazla ödeme yapmayın diye
tavsiyem yeni bir kalıpcıya gidin sıfırdan kalıp yaptırın daha kısa sürer
ama bu sefer kalıpcı firmanın iyi olduğundan emin olun
tavsiye edeceğim firma linki aşşağıda git bi görüş kalıpçı nasıl olurmuş gör
http://www.mdkalip.com/

t2

Allah razı olsun.  Teşekkürler

Erol YILMAZ

%50 ücreti ödenen kalıpçı ne olacak ?

Adı "kalıpçı" olarak yaşamaya devam edecek...
Hiç problem yok... Ne güzel işmiş bu kalıpçılık ?

mistek

Alıntı yapılan: Allegro - 13 Kasım 2013, 11:11:54
%50 ücreti ödenen kalıpçı ne olacak ?

Adı "kalıpçı" olarak yaşamaya devam edecek...
Hiç problem yok... Ne güzel işmiş bu kalıpçılık ?

Parayı almadan önce herşeyi yaparım diyecek parayı aldıktan sonra icraat yok. En hazetmediğim durumdur. Usulüne göre çözemiyorsam şiddet devreye girer para geri gelir ama zaman geri gelmiyor işte bu canımı çok sıkıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Analyzer

Selam,

Programı var olmaz mı. Moldflow diye aratırsanız bulabilirsiniz. Ancak sorun teknoloji vs. değil.
Paranızı geri alabilirseniz alın, alamazsanız hiç diretmeyin gerçekten kalıpçı birisiyle çalışın.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

t2

Ders üstüne ders aldık.  Son numune de istediğim gibi olmadı. Paranın bir kısmını geri istedim.  çoğu boşa gitti. Adam istediğimizi yapıyor gibi görünse de istediğimiz şey olmadı.

Tecrübeli arkadaşlarca bildirilen sözleşme ve kapora durumlarına uymak gerektiği açık.  6 ay 1 sene boşuna oyalandık.

Buradan benim edindiğim bir  önemli ders de şu. Kutu icat etmek  güzel kutuların  özelliklerini içeren yeni bir kutu istemek,, bize göre değil. bu işi kalıpçının plastikçinin kendisi yapmalı.   Bunun yerine düzgün kapanan, beğendiğimiz güzel kutuyu  alıp  kalıpçıya götürmeliyiz.  Mekanizma üzerinde yenilik yapılmayıp bazı deliklerin tıkanması ve desenlerin düzeltilmesi gibi değişiklikler istenebilir. 

engerex

Altınkaya nın fiyatları yüksek mi?

t2

Evet yüksek. kalıp varsa kutuyu yarı fiyatına maledebilirsin. tabi kalıba kaç para verilecek? kaç senede maliyetini çıkaracak yılda kaç kutu lazım? bunları değerlendirmek gerek. Kutuda kapak ve etiket değişikliği yapıp çeşitli ürünler için uygulanabilir olması ile  kalıp yaptırmaya değecek  durum olabilir

Bunları incelemek gerek. en önemlisi de Hazır kutular çok güzel değil.    Güzel kutumuz olacak diye  1 Kalıp macerasına girdik.

z

Sanayi ortaminda gozlemlerim su sekilde.

Sanatdan estetik duygulardan mahrum, isinin ehli olmayan cok kisi var. Bu adamlar hasbel kader atolye ve makinelerin sahibi olmuslar.

Bir seyler yapiyorlar. Fakat teknikten uzaklar. Turkish is yapiyorlar. Bu adamlarin yaptigi islerle bir yere varilmaz.

Ote yandan isin ehli olup piyasada un salmis ve gercekten guzel seyler yapanlar var. Fakat bunlar da cok  simarik.

Bu adamlar  hakli olarak kucuk islerle ugrasmiyorlar. Ugrasacaklarsa da buyuk rakamlar istiyorlar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Altınkaya ya özel kutu kalıbı yaptırabiliyorsunuz. Anlaşmanıza göre kalıp sizin veya onların olabiliyor. Bunu kastedmiştim.

t2

Orası uzakta, telefonla maille anlaşması zor olur. gidip gelsem daha zor olur.