enc28j60 ping sorunu

Başlatan Gökhan BEKEN, 21 Nisan 2013, 05:01:04

Gökhan BEKEN

Yok olmuyor ne yaptıysam olmuyor. Benim devrededir sorun dedim,  hazır enc28j60 modülü aldım yine aynı.
aldığım ürün: https://www.elektrovadi.com/ENC28J60-ETHERNET-MODULU,PR-1274.html
micro c dilinin kendi örnek projelerinden deneme yapıyorum, pin bağlantıları tam istenen şekilde.
voltaj için farklı denemeler yaptım, hem pici hem enc28j60'ı 3.3 volt ile çalıştırdım olmadı, pic'i 5volt etherneti 3.3 volt ile çalıştırıp sdo,int,wol pinlerini 74hc245 ile yükselttim yine olmadı.
pin bağlantım şöyle:
pic(sdo)---------enc(sdi)
pic(sdi)---------enc(sdo)
pic(sck)---------enc(sck)
pic(int0)---------enc(int)
pic(int1)---------enc(wol)
pic(c0)---------enc(reset) (reseti direkt 3.3 volta verdim şu an)
pic(c1)---------enc(cs)
enc28j60'ın pinlerinden sadece clkout pini boşta

çapraz kablo ile laptop bilgisayarıma bağlıyorum ping atıyorum. 192.168.1.153 diye ip vermiştim yazılımda.
Program olarak sadece bir program denemedim. http server, pin example,http demo gibi değişik örnek projeleri denedim. 18f4620 kullanıyorum. pic devresi sağlam, buton ve led denemeleri yapıyorum sorun yok.
Ben nerde yanlış yapıyorum 2 haftayı geçti hala çözemedim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

frederic

Meftun çarpraz kablo ile denemeler yaparken pc nin ethernet porunun yapılandırdınmı peki ?

Örnek olarak sen kartına 192.168.1.153 gibi bir ip atasıydan eğer, pc nin ethernet portuna da 192.168.1.152 gibi bir ip atamalısın.

Gökhan BEKEN

Dediğinizi yapmamıştım. ipconfig ile baktığımda 192.168.1.5 oluyor sonu3,4 gibi sayilarla her açılmada otomatik değişiyor. Nasıl yapılandırabilirim? Bu arada normal kablo ile switch denemelerimde de sonuç aynı. Kristalim de 8mhz.

frederic

Meftun ayarları pc nin ağ ve paylaşım merkezi-bağdaştırıcı ayarlarını değiştir kısmından yapabilirsin. Ayrıca kartmac adresi ile pc mac adreslerine de dikkat et. Çoğu zamanbu ayarlar 255.255.255.0 dır. Çarpraz kablo ile switch olmadan direk pc ethernet portuna takabilirsin yaptığın devreyi.

Gökhan BEKEN

hocam kartın mac adresi ve ip adresi böyle
unsigned char myMacAddr[6] = {0x00, 0x14, 0xA5, 0x76, 0x19, 0x3f};   // set MAC address
unsigned char myIpAddr[4] = {192, 168, 1, 153};                      // set IP address

hocam bildiğim kadarıyla 192.168.1.x şeklinde ilk 3 kısım hem pc hem de kartta sabit olmalı, sonundaki x rakamı fark etmiyor diye biliyordum. Kartın mac adresini biliyoruz ama pc de nerde kullanacağım o da bir bilinmez benim için.

pc de ipcofig komutu yazınca aşağıdaki görüntüyü alıyorum:

ping atınca ise aşağıdaki görüntüyü alıyorum:

Sizin dediğiniz gibi 192.168.1.152 de deneyeceğim inşallah olur.

haydarpasamikro

LEDA ve LEDB çıkışları default olarak birisi ağ varsa yanar, diğer paket gelip gidince yanar. Hiçbir ayar yapmadan şu an rj45 soketi takınca bu led yanması lazım. Aktif bir ağın olduğunu yani link status ü gösterir. Önce buna bir bakın.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

Gökhan BEKEN

Ledlerden biri kabloyu takınca sürekli yanıyor diğeri taktıktan sonra bir müddet(10-15sn felan) yanıp sönüyor sonra duruyor ama nadiren arada bir yanıp sönüyor. ping attığımda yanıp sönme olayı olmuyor sanki hiç birşey yapmıyormuşum gibi davranıyor.

Gökhan BEKEN

@frederic hocam dediğiniz ip değiştirme olayını yaptım sorun devam ediyor halâ
yaptığım ayarlar şöyle yaptığım ayarlarda bir yanlış var mı:

Gökhan BEKEN

İlgilenen herkese teşekkürü borç bilirim, allah razı olsun devrem başarıyla çalıştı sonunda. Hazır devrede çalıştı kendi devremde çalıştı.

mur@t

ben cevap yazarken sorun çözülmüş.  Nasıl çözdüğünüzü yazarsanız, başkaları da bundan faydalanabilir.

Analyzer

Selam,

@meftun : Sorununuzu çözdüğünüze sevindim. Picproje olarak Wiki denememiz mevcut. Amacımız, sizin gibi bu konuda çalışmak isteyip ancak sorun yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı olmak ve derli toplu bir kaynak oluşturabilmek. Bu nedenle sizden şöyle bir ricam olacak. Sizin bu projenizle alakalı Wiki de bir sayfa oluşturdum :

https://www.picproje.org/wikis/doku.php?id=microc_ve_enc28j60

Kullandığınız işlemci kitini, ENC28J60 kitini ve bağlantılarınızı fotoğraflamanızı, daha iyisi şemanızı ve kullandığınız kodunuzu bu sayfaya eklemenizi rica ediyorum. Ayrıca karşılaştığınız sorunları da yazarsanız, projeye başlayan kişilere de büyük katkınız olur. Benim sayfa düzenlemeye vaktim yok derseniz de tamam. Fotoları, şemayı, kodu bana gönderirseniz ve 1-2 cümle de yazarsanız ben sayfayı sizin adınızla düzenlerim.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Gökhan BEKEN

Sorunu çözdüm ama tam olarak nasıl çözdüm ben de bimliyorum. Kabloları kısalttım, pic'in 23 nolu sdi pininde temas problemi vardı onu düzelttim. Kullandığım seviye dönüştürücü entegreyi iptal edip direkt 3.3 volt ile çalıştırdım. Sorun düzeldi. Hem çapraz kablo ile çalıştırabiliyorum, hem ağa bağlayıp ağdaki bütün bilgisayarlar ile ping atabiliyor ve sayfayı açabiliyorum. @Analyzer hocam dediğinizi bu akşam yapabilirim, bugün yapamazsam yarın tatil günümde yapabilirim. İnşallah faydası dokunur.

frederic

Tebrikler meftun sorunu çözdüğüne sevindim.

Gökhan BEKEN

@frederic hocam teşekkürler
@Analyzer hocam döküman yazdım umarım faydalı olur burdan dökümana bakabilirsiniz: http://gokhanbeken.com/?p=592
Ben wikiye ekleyemedim siz ekleyebilir misiniz?

Analyzer

Selam,

@meftun hocam değerli katkılarınız için çok teşekkür ederiz. Örnek bir sayfa hazırlamışsınız. Umarım
hepimize ilham kaynağı olur. Bugün akşama kadar sayfanın tamamını wiki ye almış olurum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!