Çok küçük hacimde 220VAC->5VDC 1W çevirme

Başlatan Analyzer, 25 Nisan 2013, 10:32:38

Analyzer

Selam,

Çok küçük bir hacimde uygulayacağım 220VAC->5VDC çevirici fikri arıyorum. Uygulama hacmim yaklaşık olarak 25x25x20 mm gibi. Bu alanda 1W gücünde olması gerekir. Ayrıca kapalı bir kısım olduğu için de doğal yolla soğutma da yapamıyorum. Ne önerirsiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

polleme

OG

1W lık LED driverları sabit voltaja gore değiştirmek mümkün. Ebatları küçük ve ucuz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

RaMu

Hocam dandik bir doğrultucu lazımsa, 220 V ile led yakma örneklerinde olduğu gibi bir RC devresi + köprü diyot ile yapılsa olur mu?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Analyzer

Selam,

Aslında çok da dandik bir kaynak olmaması gerekiyor. Sonuçta mikrokontrolör besleyeceğim. Led sürücüler aklıma gelmemişti işin gerçeği. Ama daha önce led sürücü ile bir devre beslemedim. Sonucu nasıl olur, yarın bir numune isteyip bakacağım.

Teşekkürler.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

zizu50

Selam,
Bende günlerdir bunun araştırmasını yapıyorum. Küçük hacimde 5V beslemeye ihtiyacım var. Besleme ile mikrokontrolör, rf modül ve mikrokontrolör  tarafından kontrol edilen 4 adet triyak olacak.

Ne tavsiye edersiniz böle bir devreyi beslemede?

Teşekkürler.

Erol YILMAZ

1W lık led sürücüler var, minicik smps !

polleme

Alıntı yapılan: Allegro - 30 Nisan 2013, 11:33:48
1W lık led sürücüler var, minicik smps !

Hatta şu anda elimde bir tane var. Boyutları 5cmx3cmx2cm. 220V ile besleniyor, 300 mA sabit akım veriyor, çıkış voltajı 2-12V arası ve 3x1W veya 1x3W power LED besleyebiliyor. Fiyatı da çok ucuzdur diye tahmin ediyorum.

remzi

Sabit Voltaja nasıl çeviriyorsunuz led driverları...

polleme

300 mA akım veren bir akım kaynağı, bu düzeyde bir akım çekilmediğinde gerilim kaynağı gibi davranır. Bunu L200 ile yaptığım denemelerden biliyorum. L200'ü ayarlı bir gerilim kaynağı olarak kullanırken akım sınırını 1A olarak belirlediğimde 1A akımdan az çektiğimde normal gerilim sağlayıcı olarak kullanıyordum, 1A ve üzerini çekmeye çalıştığım zaman akım 1A'de sabit kalıyordu ve ne kadar yüklenirsem yükleneyim 1A akım geçiyor olarak kalıyordu.

LED driverlara gelirsek, 300 mA limiti olan bu devreyi örneğin 100 mA çekecek bit yüke bağlarsak gerilim kaynağı gibi davranacağını düşünüyorum, ama şimdiye kadar LED driver üzerinde bu denemeyi yapmadım. Eğer dediğim gibi oluyorsa çıkış gerilimini 5V'a sabitleme adına bir 7805 bağlamak yeterli olur gib geliyor. Ama istenen akım miktarı belirtilmemiş.

z

Akım kaynağını gerilim kaynağı gibi çalıştırmak için çıkışına şönt regülatör takmanız gerekir. 7805 vs olmaz.

Beslenen devre akım çektikçe voltaj düşer, tersine akımı azaldıkça voltaj yükselir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: z - 30 Nisan 2013, 15:26:02
Akım kaynağını gerilim kaynağı gibi çalıştırmak için çıkışına şönt regülatör takmanız gerekir. 7805 vs olmaz.

Beslenen devre akım çektikçe voltaj düşer, tersine akımı azaldıkça voltaj yükselir.

Akım kaynağında akım çektikçe voltajın düştüğünü biliyorum, ama bahsettiğiniz şönt yöntemi güzel. Bu durumda LED driverlar gerilim kaynağı olarak da kullanılabilir hale geliyor. Bunu denemek istiyorum.

z

En basit yöntem;

Mesela led sürücü 300mA veriyorsa 500mA akım veren bir transistör LED çıkışlarına bağlanır.

Örneğin NPN in kollektörü + ya
Emetorü de - ye.

Beyzden kollektore zener bağlarsınız. 4.7v zener bağlarsanız 4.7+0.6=5.3v civarı gerilim elde edersiniz.

Led çıkış uçlarından beslemek istediğiniz devreye gidin.

Transistörü soğutucuya bağlamanız şart. Çünkü yükünüz diyelimki 100mA çekiyorsa 200mA i transistör çeker ve karşılığında ısınır.

Yük ne kadar çok akım çekerse transistorunuz de o kadar az ısınır.

Yalnız 1 kaç volt için üretilmiş led sürücüden 5v almaya çalışmak led sürücü de sıkıntı yaratabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: z - 30 Nisan 2013, 16:21:12
En basit yöntem;

Mesela led sürücü 300mA veriyorsa 500mA akım veren bir transistör LED çıkışlarına bağlanır.

Örneğin NPN in kollektörü + ya
Emetorü de - ye.

Beyzden kollektore zener bağlarsınız. 4.7v zener bağlarsanız 4.7+0.6=5.3v civarı gerilim elde edersiniz.

Led çıkış uçlarından beslemek istediğiniz devreye gidin.

Transistörü soğutucuya bağlamanız şart. Çünkü yükünüz diyelimki 100mA çekiyorsa 200mA i transistör çeker ve karşılığında ısınır.

Yük ne kadar çok akım çekerse transistorunuz de o kadar az ısınır.

Yalnız 1 kaç volt için üretilmiş led sürücüden 5v almaya çalışmak led sürücü de sıkıntı yaratabilir.

Bu durumda yapılan şu oluyor: 300 mA akımın ihtiyacı kadar olanını yük harcarken kalan akımı transistör kendi üzerinden geçirip ısıya çeviriyor ve böylece çıkış geriliminin sabit kalmasını sağlıyor. Akım kaynağından da yük ne olursa olsun her zaman 300 mA çekilmiş oluyor. Çıkışa yük bağlı olmazsa 300 mA akımın tamamı transistör üzerinden akmaya devam ediyor. Doğru anladım sanırım.