trajonlara karşı.?

Başlatan salim ALTIN, 03 Aralık 2004, 18:21:55

salim ALTIN

Merhaba.
Geçen akşam bordda bir arkadaşın cep telefonu ile kumanda konusundaki sorusuna cevap ararken yahoo dan bulup açtığım bir site önce server hatası gibi bir mesaj verdi. derken kendiliğinden bir yeni sayfa açıldı. daha kapatmaya zaman kalmadan virüs programı trajon alarmı verdi. sayfaları kapattım hemen ama olan olmuştu. 2 saat temizlemeye uğraştım nafile. kendini hangi isimle nereye yazdı ise eğer internet bağlantım varsa hemen aktif oluyor.tabi vürüs programı buldum diyor. bulduğu dosyaları siliyorum. 2 ayrı isimle dosya buldu ve sildim. ama şimdi bile harddisk cazur cuzur fabrika gibi çalışıyor. Vürüs programı ise uyuklamaya devam...
Arkadaşlar bu konuda çözüm nedir nasıl önlemler almak lazım, lütfen bilenler yardımcı olsun... yoksa bilgisayar elden gidiyor...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

peko

Salim hocam o bilgisayarı hemen formatla bence..
Çünkü her ne yaparsan yap, biryerlerde kalıyor melet script.
Formatlamak içinde , makineyi sistem disketi ile aç,
A:\FORMAT C: /U
yaz..
Sonra Y ile onayla.. ( Buradaki U unformatted'ı temsilendir.),
Sonra ne kullanıyorsan yükle işletim sistemini.. Pırıl pırıl kullan.
Sözünü etmiş olduğun script HDD'ye fiziksel bir hasar vermiyor,
lakin çalışmaya çalıştığı için sürekli HDD'ye kafayı yedirtiyor..

:arrow:  :arrow: Böyle kullanmaya devam edersen dediğin olur.!

Kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

aster

Hocam önce geçmiş olsun dileklerimle,
merak ettim direk dos da açsan veya dos açılış disketiyle açsan
meret gene hdd oynatıp duruyormu
yok eğer bir faliyet yoksa sana önerim
http://www.f-prot.com/download/home_user/download_fpdos.html
burada ki dosyayı indir ve çalıştır
ZIP file 3.15b Download F-Prot Antivirus for DOS
denemekte fayda var baktın olmuyor tek çözüm kara toprak

salim ALTIN

merhaba.
arkadaşlar f-prot ilede şimdi denemeyi yaptım. önce @aster in daha önce verdiği linkteki virüs programı antivir ile birşeyler bulup sildim. F-prot ile de dos tan açıp arama yaptım fakat birşey bulamadı. belki temizlemekte başarılı olmuşumdur.
Yinede internete bağlandığımızda makinamız ile internet arasındaki ilişkiyi denetleyecek programlara ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. en azından alınan bayt - gönderilen bayt şeklinde bilgi bile verse birileri makinamızda geziniyomu biliriz. Bu tarz çalışan programlar varmı.?
gerçi önemli hiçbir bilgiyi bu makinada tutmuyorum ama acayip rahatsız oluyor insan.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

sezgin05

Salim Ustam geçmiş olsun.Bu dertle bende uzun zaman uğraştım.Format çektim.Daha sonrada Service Pack 2 kurdum(XP için).Şimdi F-Secure 2004 ile beraber korkmadan geziyorum.Service Pack 2 oldukça güvenilir hale getiriyor sistemi ama ayarlamaları iyi yapmak lazım.Kolay gelsin.

aster

Arkadaşlar bir önemli tavsiye,
olur ya böyle bir durumla karşılaşırsanız yani virüs atağı ile
ilk yapacağınız şey Alt+F4 basmak olsun
hatta devamlı kesik kesik basın,
veya direk pc önünde bulunan reset düğmesine basın
o anda insan anlamıyor ve mendebur dalıveriyor

bir de bilgi açısından burayı okumanızda fayda var
http://www.bilgisayarlisesi.com/virusler.asp

ground

Dostlar virüs le trojan farklı şeyler..

Trojan bulaştıktan sonra anvirus programları bu trojanı silmez.. Trojanı anca trojan remover yada cleaner programlarıyla yemizleyebilirsiniz..

İnternetten spybot , ad-aware  gibi anti-trojan programlarını bulup yükleyiniz..  

http://www.spybot.info/tr/index.html
BUNU KURUN OTOMATİGE BAĞLAYIN PC AÇILIŞTA BİLE TARASIN
VE SAĞ AŞAĞIDA SAATİN YANINDA AKTİF OLARAK DURSUN
AYARLARI DÜZENLENMİŞ GELİYOR KURCALAYIN AMA DİKKAT EDİN
bir de microsoft un kendi truvası vardır (DSO Exploit) bunu istediğiniz kadar silin gene çıkar çaresini bilen varsa söylesin :D
yahoo ve hotmail de öyle bağlandığınız anda truva pc ye girer
çerezler klasöründeki txt dosyalarınıda silin bizim çerezler hariç tabi (siteye tekrar girişte sizi tanıması için) bizde kötü şeyler yoktur  ;)

Kolay gelsin...
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

tnr

Bu tür trojanlar kendilerini regedit'e kaydediyorlar. Siz o dosyayı bulup silseniz dahi internete bağlanıp tekrar bilgisayara kopyalıyor. Büyük ihtimal explorer'ın başlangıç sayfasını değiştirmiştir. Formatlamak kesin çözümdür ama şu da denenmelidir: msconfig'e girip oradan garip isimli (bazen isimleri sistem dosyalarının isimlerine de benziyor.)dosyaları bulup kaldırmaktır. Sonra da regeditten ve bilgisayardan da o dosyaları (genelde windows klasörü ile windows\system klasörüne giriyorlar) kaldırmak gerekir. Ben birkaç kez yaptım oldu.

ground

Dostlarım bu gün karşılaştığım bir trojanı silme de kullandığım programları anlatayım..  

1. Microsoft Antispyware

Download
Microsoftun bu programı spyware konusunda baya başarılı fakat göremediği yada silemediği birçok spy var..

2. Hijackthis

Download
Bu program browser bozulmalarına karşı 1e1

3. CCleaner

Download
Kurduğum her makinaya değişmez araç olarak bunu kullanırım.. Bu programla temp,temprary int.. Files , ve pc nize kurulu programların geçici dosyalarını siler.. Regediti toparlar , Startup u organize eder , Program ekle kaldır olayını kolaylaştırır.. Program yaklaşık 400-500 kb

4. Yahoo Toolbar Pop-up Blocker and Anti-Spy

Download
Bunu çok güçlenmiş gçrdüm.. Önceden sadece popup blocker ı vardı.. Şimdi çok başarılı anti-spy eklentisi koyulmuş..

Bunlar sayesinde görev yaptığım yerde pclerden sorun yaşamıyorum... ;)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

ground

Dostlar en iyi çözüm hdd image ınız varsa tabiki format dır.. :)

Eğer savaşmak istiyorsanız yukarıdaki çözümlere bakın..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

dombilik

daha evvelden deep freeze adlı programdan bahsedilimişti.o günden sonra kullanmaya başladım.sadece yükleyeceklerimi yada kuracaklarımı
d: tarafına kuruyorum. sadece gerektiği durumlarda deep freeze 'i iptal ediyorum.işim bittiği an tekrar aktif yapıyorum..
şimdilik sorun yok.....
tüm arkadaşlara kolay gelsin.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

sezgin05

Deepfreeze oldukça iyi bir korunma yöntemi.Fakat işi software değilde hardware olarak halletmek isteyenlere güvenlik kartlarını tavsiye ederim.Avantajı ise her açılışta bir önceki açılışa ait değişikler kaydedilsinmi diye soruyor.Bu da işlemi hızlandırıyor..Kolay gelsin...

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryID=85124&ProductID=bd7723

axanc

genel olarak virus'lerden kaçamazsınız, zira bütün olay İşletim Sisteminiz'de kopuyor..

windows zıçıyor. o kadar çok virüs mevcut ki, bazılarından kimse haberdar değil. bilgisayar'a girmek bebek oyuncağı imiş. biras da güvenlik konusuna yönelmeleri gerekli bence.
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

Erol YILMAZ

Su kucuk koruma kartlari bu isi nasil yapiyor, anlamis değilim. bilen varsa  anlativersin bi zahmet... :)

salim ALTIN

merhaba.
Bankacılık işlemleri internet üzerinden yapılmaya başlandığından beri virüs olayı daha fazla tedirgin ediyor beni.
Bu gün , internet üzerinden işlem yapan biri nin hesabına gelen parayı onun şifresi ve kişisel bilgileri kullanılarak çalındığını anlattılar. iki banka ve şube dolaştırıp parayı çekmişler. Banka sorumluluğu kabul etmemiş. Para yüklü ama gazeteler bile haber olarak yazmayı kabul etmiyormuş deniyor. İnsanların fazla tedirgin olacağını söylüyorlarmış.

Benim başıma bir olay geldi. Panda antivürüs programının free sini kurdum. Trajon ve virüs saldırısından deli olacaktım. Onu sildiğim günden beri rahatım. Sanki o çağırıyor gibi geldi bana.