Opencv'de bir balığın konum ve hızını bulmak (real time)

Başlatan Deli_Nedym, 09 Mayıs 2013, 16:44:51

Deli_Nedym

Hocalar merhaba. Bitirme projesi olarak opencv kullanarak akvaryumdaki bir balığın konumunu ve hızını belirleyen programı yazıp bunu uygulamada da gerçekleştirmeyi aldım. Kodu yazdıktan sonra bi kamera ve akvaryum alıp uygulamakta sorun yok zaten önemli olan kod :)
Şimdi ben balığın yerine bir ok koyacağım ama kuyruk okun başlangıcı olacak, kafası da okun ucu. Balık nerdeyse benim ekranda da orada ok olacak ve hareket edecek tabi çünkü olay real time'de gerçekleşiyor. Bunu yaptıktan sonra hız bulup sol üst köşede hızı yazdıracağım sürekli olarak ama önce balık yerine bir ok koyup izleyebilsem balığın konumunu daha sonra hıza geçerim zaten.
Microsoft visual studio 2010 ile opencv'yi beraber kullanmam için gereken şeyleri yaptım kütüphaneyi tanıttım. Opencv kodlarına örneklerine de baktım ama genelde resim üzerine örnekler var oysa benimki direkt real time ve webcamdan alacağım vidyo ile yapılacak bi şey.

Aklında fikri olan varsa veya aktif olarak opencv kullananlar varsa örnek olarak kullanabileceğim fonksiyonlar tavsiye edebilirlerse ve algoritma ve programlama ile ilgili bilgi verebilirlerse minnettar kalırım. Herkese kolay gelsin, şimdiden teşekkürler

cagtas

Tam 4 yıl sonra eminim çözmüşsündür fakat yeni başlayan arkadaşlar için belirtelim,
Optic Flow konusuna göz atmalısınız.
Haar cascading le balıkları bulabilirsiniz ama karışık bir akvaryum olduğu için yoksa absdiff(histogram farkıyla hareket) tespiti yaparakta işleyebilirsiniz.
İyi forumlar.

ibra

Alıntı yapılan: cagtas - 13 Şubat 2017, 12:47:04
Tam 4 yıl sonra eminim çözmüşsündür fakat yeni başlayan arkadaşlar için belirtelim,
Optic Flow konusuna göz atmalısınız.
Haar cascading le balıkları bulabilirsiniz ama karışık bir akvaryum olduğu için yoksa absdiff(histogram farkıyla hareket) tespiti yaparakta işleyebilirsiniz.
İyi forumlar.

Tek bir kamera kullanarak akvaryumda 200 tane örnek  balığın içinden anlık olarak; rengine, hızına ve olgunluğuna göre sıralayıp ayrıca ekrandan seçilenlerin konumlarını takip edebilecek bir program hazırlanabilirse ticari olarak müthiş bişey elde edilir.
A_C5h5n5

boreas

Bunu kim nerde ne amaçla kullanır ? Bilmediğim için soruyorum.

ibra

Bir fikrim var. Tabi ki, balık seçmek istemiyorum. Akvaryum ile birebir uyarlanabileceği için devamı gelebilecek bir konuyu da bozmak istemedim. Bunu yapmak benim için çocuk oyuncağı diyen birisi varsa, ilgimi çeken alanda daha çok araştırıp, öyle konuşmak isterim.
A_C5h5n5

muhittin_kaplan

konunun ne olduğunu bilmeden oyuncakmı olup olmadığını bilemeyiz.

vsalma

Problem cocuk oyuncagi denilecek seviyede degil ama imkansiz da degil. 5 sene once anlattiginiz setupta baliklari karistirmayacak bir sistem cok zordu, ama bu alan cok hizli ilerledi. Ugrasmaya degecek bir kazanc getirecekse dusunulebilir. Gercekten ilginc proje ama maalesef benim vaktim yok :) Bilgisayarla goru konusunda master yapan arkadaslar belki tez icin dusunebilir. 

mert3162

Alıntı yapılan: ibra - 14 Şubat 2017, 12:03:15
Tek bir kamera kullanarak akvaryumda 200 tane örnek  balığın içinden anlık olarak; rengine, hızına ve olgunluğuna göre sıralayıp ayrıca ekrandan seçilenlerin konumlarını takip edebilecek bir program hazırlanabilirse ticari olarak müthiş bişey elde edilir.

Böyle bir şey tasarlanabilirse eğer ki ben yapılabileceğine ciddi ciddi düşünüyorum.Person of interest dizisindeki gibi insanların yüzleri yada fiziksel özellikleri boyu kilosu yada ısısı şehirdeki tüm kameralar takip edilerek insanların hareketleri an ve an takip edilebilir gerçi akıllı telefonlar sayesinde zaten takip ediyorlarda üzerine birde görsel izlemeye takılabiliriz.An ve an nerede ne yaptığımızla ilgili müthiş bir veri oluşturulabilir.Yada illa fiziksel özellikler yerine nükleer izleme teknikleride mevcut radyoizotoplar kullarak (artık yedirilirmi içirilirmi yoksa deriyüzeyimi işlem görür bilemiyorum) hedef işaretlenerek izlenebiliyor.

Zaten son yıllarda big data analistleri arıyor büyük şirketler ve hatta bazı istihbarat teşkilatları.

Örneğin
https://www.mit.gov.tr/iksayfasi/br_sis_anl.html
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan