3d yazıcı tasarımı ile ilgili bilgiler ve dökümanlar...

Başlatan mustafa_cmbz, 12 Mayıs 2013, 13:07:21

muhendisbey

Alıntı Yap190 dereceye ulaşacaksanız bu 160 santigrat sıcaklık değişimi demek. 1527 kgC üzerinden celsius hesabından giderek bulabilirsiniz.
Ne fark var? (yukarıdaki hesap 20 derece ortam sıcaklığı üzerinden 190 dereceye ulaşma)
buradaki her 5mm'yi 1gr kabul edelim
160x1527x0.2xV
Ulaşacağınız hesap bu değil mi? Ama yanlış hesap. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Lineer kabul, ve erime öz ısısını sabit kabul ile bu değer olur.
Nem olayını ihmal edemezsiniz
http://reprap.org/wiki/PLA#Moisture_Issues
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

trgtylcnky

Hocam sorun aslında ortam sıcaklığı değil. Elimizde veri yok. Siz bir yerden özgül ısısını bulmuşsunuz ama erime ısısı da lazım. Zaten tahminime göre polimer için böyle sabit parametreler olmayacaktır yani tek bir erime katsayısı olmaz diye düşünüyorum. Çünkü bu polimer içinde yüksek kütleli moleküller de olacak daha düşük kütleli moleküller de. Düşük kütleli moleküller daha düşük sıcaklıkta birbirinden ayrılacak, yüksek kütleli moleküller daha yüksek sıcaklıkta birbirinden ayrılacak. Yine de mesela her sıcaklık için spesifik entalpiyi bir yerden bulduk diyelim. O zaman hesap basit: Q = m. (h2-h1) Yani saniyedeki kütle akışıyla spesifik entalpilerinin farkını çarparsak buluruz. Ama elimizde yok maalesef.

Bence deney yapalım bulalım verileri.

z

Eldekilerle ancak bu kadar oluyor. Önemli olan şuydu. Diyelimki yapılan fazlaca ihmal sonucunda olması gereken 30w ı biz 25 wat bulduk. Zaten uygulamaya geçerken regülatör düzenek için bunun en az iki 3 katı güçte ısıtıcı yani 75w ısıtıcı seçeceğiz. Dolayısı ile yaptığımız hesap kabaca bize resistans gücü hakkında fikir veriyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Isıtıcı kafanın sıcaklığını kontrol altında tutmak için sensöre ihtiyacım var.

170..200 derece aralığında ölçüm yapması yeterli.

Bu amaçla iç piyasadan temin edebileceğim neler var?  PT100 gibi sensörlerle uğraşmak istemiyorum.

Aslında 1N4148 in iş göreceğini sanıyorum ama elimde güvenebileceğim hiç termometre yok.

Fluke 116 nın sıcaklık ölçüm probunu kaybetmişim. Yapacağım düzeneğin kalibrasyonu için elimde olsa çok iyi olurdu. Aklıma gelmişken sadece probu satılıyormu onu da araştırayım.

trgtylcnky

z

1N4148 diyodu nozzle'a lehimledim  ve sistemi çalıştırıp plastiği erittim.

0.6v diyod voltajı 0.18v'a kadar düştü. Diyodda şimdilik bozulmuyor. Zaten 200 dereceye kadar çalıştığından bahsediliyor.

Bu arada henüz filament alamadım ve denemeleri plastik yoğurt kaplarından kestiğim şeritlerle yapıyorum. Haliyle PLA ile henüz hiç deneme yapamadım.

Diyod voltajı ısıtma sonucunda şimdi 0.160v a kadar düştü.

trgtylcnky

Yoğurt kaplarını eritebildiğinize göre uygun çapta filamente dönüştürebilirsiniz.

z

PLA flament siparişini verdim gelince yoğurt kabı ile mukayese ederim. Fakat yoğurt kabının malzemesi çok hoş bir şey. Kolay eriyor. Polipropilen adındaki plastik imiş.
130 derecede eriyormuş. PLA 180 derecede eridiği için benim ısıtma düzeneğinin başarılı olup olmayacağı PLA filament gelmeden anlaşılamayacak.

rck8942

Hocam adamlar 3d ile bina dikmeye başlamış.13. Dakıkada metal islıyorlar.http://youtu.be/dK7rPwXpdRg
Elektroniker für Betriebstechnik

trgtylcnky

Burada kullanılan materyallerle ilgili çaşitli bilgiler bulabilirsiniz: http://reprap.org/wiki/Printing_materials

Forumda yazdığına göre polypropilen çok büzüşüyormuş. Zaten ne kadar güzel plastik varsa çok büzüşüyor. Sıcak katman soğuk katmanın üstüne gelince soğurken eğriliyor.

http://forums.reprap.org/read.php?184,107193

sezgin05

Eğer Mach3 ile kullandığınız 3d router ınız varsa direkt 3d printer olarak kullanabilirsiniz. Yapılacak şey sadece extruder alıp 4.eksen olarak Mach3 le çalıştırmak. Gerisi yazılım. Repetier Host programının son sürümünü indirip içerisindeki Slicer ayarlarını mach3 yaparsanız iş bitiyor.

z

STL dosyayı işleme konusunda çalışan varmı? Delphi ile STL dosyayı okuyup ekranda 3D nesneyi oluşturmak istiyorum.

Yardım...

mustafa_cmbz

tahmin yürüttüğüm kadarı şuanda olayın en kritik yerine gelmişsin gibi hocam.Allah kolaylık versin.

bu açık kaynak kodlu projelerin pc programlarında bu kısımları nasıl yapıyorlar acaba ? zaten en can alıcı noktada burası gibi.Pc kısmında bu aşamayı atladıktan sonra mikro işlemci kısmı kontrol kısmı çerez kalıcak gibi..

sezgin05

Eski Klasör

Konu biraz eskimiş ama gelişmeler ne durumda ? Bende açık kaynak kodlu birtane topluyorum da.