100W Civarı Redüktörlü DC Motor

Başlatan pea, 16 Mayıs 2013, 00:24:32

pea

Bitirme projesi olarak Segway tarzı bir şey yapmaya çalışıyorum. Her şey iyi güzel ama motor bulamıyorum. Karaköy'ü gezdim, ufak tefek motorlar çıkarıyorlar hep ya da cam silecek motorları.

200RPM ve daha yüksek hızda, 2Nm'den güçlü torka sahip DC motor arıyorum. Bu tür motorları nerede bulabilirim ve tahmini fiyatı nasıl olur?
İnternette Mugul Elektronik buldum, Menevşe Han'daymış. Ama fiyatlar yüksek çıkacak gibime geldi.

Bir de bu motorun ucuna tekerlek takılacak haliyle. 20cm'den büyük çaplı teker, seteşekkürur tarzı bir şeyle motorun miline basitçe sabitlensin istiyorum. Buna da bir öneri alabilirsem çok güzel olur.

Set screw'un Türkçe'sini yazmaya çalışıyorum, seteşekkürur çıkıyor. T.s.k'yi teşekkür diye çeviriyor forum. İlginç. Neyse anladınız siz.

pisayisi

Bulabilceğin en ucuz çözümler silecek motorları olacaktır, bu motorların temini kolay fiyatları ucuz ve farklı güçlerde elde edilebilme olanakları mevcut redüktörlü motorlardır. Eleketronikçilerde pahalı gelirse aksarayda oto parçacılarından çok ucuz rakamlara alınabilir. Bu motorlar yeterli gelmiyor ise akülü sandalye motorları ve asansör kapı açmada kullanılan motorlar da iş görebilir. Sonuçta segway uygulamasında iki adet eş motor ve balans önplanda. Doğan ve şahinlerin silecek motorları bir ara 10tl ye düşmüştü son durum nedir bilmiyorum ;D
Murat

pea

Akülü sandalye motorları kullanan çok var ama hurdası nerede satılır, 0 satışı var mıdır bilmiyorum.
Silecek motorları da genelde çok düşük devirliydi. 200rpme yaklaşmıyordu bile. 30w silecek motoruna 50tl dediler hatta.

Dükkan, mekan, hurdacı önerisi alabilirim :D

z

Ankara'da Hurdacılar Sitesine gitmelisin.

Biraz abartı olacak ama; Uzay mekiğinden çıkma motorları bile bulabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pea

Bana istanbul lazım hocam ;D tercihen Karaköy ya da kadıköy yakınları

malaga

Dunker motorlar var sizin işinizi çözecektir. distribütör femsan burdan temin edebilirsisniz otomatik kapılarda kullanılıyor. Kolaygelsin
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

esensoy

karaköy han 2. kat, http://www.keskinlerelektronik.com.tr , envai çeşit motor var onlarda,
tabi ki karaköyde hurdacı bulamazsın ama olan yerde dolaşman bence de daha mantıklı, koşu bandı motoru falan olabilir diye düşünüyorum,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

pea

@malaga
Biraz acelesi var. Marka motorlar da pahalı olur genelde. Motor güzelmiş orası ayrı.

@esensoy
Yukarıda dediğim 30W silecek motoru keskinler'den çıktı :D Daha da düzgün bir şey yoktu orada.

malaga

How its made Segway

Yukardaki linkte nasıl yapıldığı detaylı bir şekilde anlatılmış bu arada motorlarda encoder olması gerekiyor.

mesaj birleştirme:: 16 Mayıs 2013, 14:47:22

bu arada proje için baya para harcamak gerekiyor.YAparsan bir tane satın alabilirim ;D ;D

Okan AKÇA

dunker 100w femsandan tedarik edebilirsiniz

pea

@malaga
Bildiğim kadarıyla Segway BLDC motor kullanıyor.
Enkoder kullanmayan birkaç örnek gördüm. İvme ölçerle titrek de olsa halledilir gibime geliyor.
Tübitak desteği belki çıkar diyerek başlamıştım projeye, çıkmadı. İmkanlar dahilinde anca kendini dengeleyen robotun büyük hali olacak...

Menevşe Han'a gittim bugün. Koca handa 3 motor satan yer buldum.
Biri Mugul Elektronik'ti. 110$+KDV'den ucuza olmaz bu iş diyerek Mikro Motorcu'ya yönlendirdiler.
Mikro Motorcu çoğu ikinci el, çıkma ya da eski paslı motorları 100TL'den satmaya çalıştı. Karaköy'de 20-25TL olan enkoder+redüktörlü motora 60TL dedi. Senin istediğin güçte motoru bundan ucuza hayatta bulamazsın dedi.
Adına bakmadım son girdiğim yerin.  Adama güç dedim hız dedi, tork dedim Nm dedim hız dedi. Sanırım RPM değerini güç değeri sanıyordu.

Oradan Perşembe Pazarı'na gittim. İlginç bir yer. Tabi ki bir şey bulamadım.
Keskinler Elektronik'ten şu motoru aldım en sonunda mecburen: http://www.robotistan.com/12V-110Rpm-L-Redukturlu-DC-Cam-Kaldirma-Motoru-Sag,PR-31.html
Bir haftada 3. gidişim oldu. Her seferinde iyi davrandılar, özellikle Vedat Bey. Sağolsunlar. Motor işimi görecek mi emin değilim ama yapacak bir şey yok :D

LukeSkywalker

Kalman filtresi kullaniliyor degil mi?

pisayisi

Epeyce dolaşmış ve projen için lazım gelen motoru alamamışsın. Linkteki cam kaldırma motoru ile yapılcak bir segway insan taşımak için uygun olmayacaktır. Redüktörün miline 10cm çapında bir tekerlek bağlandığında 7kg lık bir itme gücü oluşturduğu motor bilgisinden görünse de ben bu motorun bu tork değerlerine ulaşabilceğini sanmıyorum. Öncelikle bu motorun torkunu 10cm lik bir disk bağlayarak ölçmeyi denemeni öneririm...
Murat

pea

@LukeSkywalker
İvme ölçer + jiroskoptan sağlıklı veri almak için çeşitli filtreler kullanılıyor. Kalman kullanan da var, basit bant geçiren filtreler de. Segway'deki nedir bilmiyorum.

@pisayisi
Motorun insan taşıyamayacağını biliyorum. Dediğim gibi "İmkanlar dahilinde anca kendini dengeleyen robotun büyük hali olacak..." Aküyü ve şasiyi taşısın, bir de sunum amaçlı bir iki yük taşısın yeter.

malaga

http://www.femsan.com.tr/index.php?id=100000&cid=520000&dil=TR

Yukardaki linkteki motor fazlasıyla işini görürdü encoder da vardı. fiyat 80 euro
okadarda pahalı değil. hatta karaköyde bu motorun muadili kormaks yerli 100 tl motor var menevşe handa.