Ynt: En Basit Bir Tuşla Açma-Kapama Devresi

Başlatan polleme, 17 Mayıs 2013, 11:19:55

polleme

Değerli Arkadaşlar,

Montaj yerinin çok kısıtlı olması nedeniyle tek tuşla bir basıldığında açılıp bir daha basıldığında kapanan bir devreye ihtiyacım var. 555 ile yapılan devreler var ama az sayılamayacak dış eleman kullanıyor. Bunu çok basit olarak 1-2 komponent ile yapma imkanı var mı? Belki buna özel bir entegre de önerilebilir.

mesaj birleştirme:: 17 Mayıs 2013, 11:25:02

Düzeltiyorum: "Montaj yerinin kısıtlı olması nedeniyle küçük bür devreye ihtiyacım var" olacaktı. Bu nedenle açma- kapama devresinin olabildiğince basit olması işime gelir.

Hata için kusura bakmayınız.

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

polleme

Bir küçük PIC kullanmak aklıma gelmişti ama program yaz, derle, programla, test et, hata varsa tekrarla vs süreçlerinden üşendiğim için analog basit birşey bılabilir miyim diye düşünüyordum ama en iyisi yine PIC olacak sanırım.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ferdem

Soruyu okuyunca ilk aklıma mekanik toggle switchler geldi. Bir basıldığında ON, bir basıldığında OFF olan mekanik switchler. Herkesin elektronik devre önermiş olması soruyu yanlış anladığım hissini uyandırdı. Kolay gelsin.

WrtM

Montaj yerinin çok kısıtlı olması nedeniyle tek tuşla bir basıldığında açılıp bir daha basıldığında kapanan bir "DEVREYE" ihtiyacım var.

polleme

Alıntı yapılan: WrtM - 17 Mayıs 2013, 12:26:32
Montaj yerinin çok kısıtlı olması nedeniyle tek tuşla bir basıldığında açılıp bir daha basıldığında kapanan bir "DEVREYE" ihtiyacım var.

Teşekkür ederim. Normalde yazım hatalarına hassasım ve dikkat etmeye çalışıyorum ama iPAD'de rahat pozisyonda olmayınca ne kadar dikkat etsen de hatalar çıkabiliyor.

Ayhani arkadaşımızın önerisini dikkate alarak hemen bir devre yaptım ve üşendiğime değmediğini gördüm, CCS C'de programı yazıp derleyip devreyi breadboard üzerinde 12F675 ile deneyip çalıştırmak 20 dakikamı aldı. İhtiyacı olan arkadaşlar için kodu da aşağıya ekledim. 12F675'te pull-up kullandığımdan 12F675 dışında eleman kullanmadan devreyi yapabildim. 5 nolu bacak ile GND arasına tuş bağladım, 7 nolu uç çıkış oldu, bir direnç üzerinden LED sürdüm. Hepsi bu kadar.

Katkısı olanlara teşekkür ediyorum.

#include <12F675.h>
#device adc=16

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES INTRC_IO                 //Internal RC Osc, no CLKOUT
#FUSES NOMCLR                   //Master Clear pin used for I/O
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset

#use delay(int=4000000)

#use FIXED_IO( A_outputs=PIN_A0 )
#define ROLE   PIN_A0
#define TUS   PIN_A2

void main()
{
   port_A_pullups(0x04);

int8  RoleDurumu = 0;

while(1)
   {
     if ((input(TUS) == 0) && (RoleDurumu == 0))
      {
         output_high(ROLE);
         RoleDurumu = 1;
      }
      else if (input(TUS) == 0 && (RoleDurumu == 1))
      {
         output_low(ROLE);
         RoleDurumu = 0;
      }

delay_ms(200);
   }

}

mesaj birleştirme:: 17 Mayıs 2013, 14:00:18

Alıntı yapılan: ferdem - 17 Mayıs 2013, 12:01:58
Soruyu okuyunca ilk aklıma mekanik toggle switchler geldi. Bir basıldığında ON, bir basıldığında OFF olan mekanik switchler. Herkesin elektronik devre önermiş olması soruyu yanlış anladığım hissini uyandırdı. Kolay gelsin.

Aslında soruyu yanlış anlamadınız, ben çok detay vermediğim için bunu düşündünüz. Düşünceniz doğru, ama benim bir elektronik devreye ihtiyacım var, çünkü bu tuşun yerine daha sonra farklı kumanda devreleri bağlayıp bir devreyi açma ve kapama denemeleri yapacağım. Yine de teşekkür ederim.

Maxim

bu kadar basit birşey için 10F204 kullanabilirsiniz hem daha ucuz olmalı (sot-23 kılıfı 6 ayaklı)

Ersin

output_toggle(role);

komutunu kullanırsan daha da basit olur

polleme

Alıntı yapılan: Maxim - 17 Mayıs 2013, 16:14:09
bu kadar basit birşey için 10F204 kullanabilirsiniz hem daha ucuz olmalı (sot-23 kılıfı 6 ayaklı)

12F675 elimde bolca vardı, 10F serisini sipariş etmem gerekiyordu. tercihim ondan. Yoksa haklısınız.

Alıntı yapılan: Ersin - 17 Mayıs 2013, 16:22:11
output_toggle(role);

komutunu kullanırsan daha da basit olur

Bu komutu hatırlayamadım, emin olamadığımdan ve kod da ilk seferde çalıştığından detaylı bakmadım. Öğrenmiş oldum, teşekkürler.

barancengen67

Merhaba arkadaşlar benim böyle bir devreye ihtiyacım var  aracım da 2 adet boş olan yere düğme koydum fakat basınca açılıyor bırakınca kapanıyor bana da polleme kullanıcılı arkadaşımız gibi (anladığım kadarıyla aynı konudan bahsediyoruz ) ihtiyacım var ve yerim kısıtlı bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim iyi günler dilerim 😊

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ilyas KAYA

tek tuş start stop

Çok malzeme var gibi göründüğüne bakma role ve rölenin altına sığacak kadar bir devre. Eğer panoda haricen rolen varsa zaten topu tüfeği tırnak kadar yer kaplar. Hem de direk kaynak voltajina gore direnc değerlerini ayarlayarak kullanabilirsin.
Diğer birçok devrede ayrıca regüle filte gibi ihtiyaçlar olacak. Bu devrede hepsi dahil.

Yok o tırnak kadar yerim dahi yok diyorsan sen o panoyu zaten kaldır at yerine daha büyüğünü koy.

sinus

Tek D tipi FF içeren entegreler var. Toggle modda çalıştırmak yeterli. Hazır satılanları da var.