1. sınıfa başlıyacağım ders kitaplarına ihtiyacım var

Başlatan unknownperson, 31 Mayıs 2013, 13:54:46

unknownperson

Ben bu sene elektrik elektronik mühendisliği 1. sınıfa başlıyacağım , dersleri yazın çalışıp bitirmek sene içindede rahat etmek istiyorum . Bana hangi kitaplar gerekir ve nasıl çalışmalıyım , hangi sitelerden yardım alabilirim ? Elinizde e-book flen varsa gönderebilir misiniz ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Erol YILMAZ

Matematik göreceksin, Türev ve Integral konularını şimdiden eritirsen rahat edersin.
onun dışında doğru dürüst ders yok.

EEM Giriş dersi var ama hocaya özel bir ders oluyor genellikle,

Kimya var, onu okulda göreceksin sorunlu, Fizik biraz kasabilir.

Bizim zamanımızda Serway vardı, Mükemmel bir kitaptır.

http://www.palmeyayinevi.com/Kitabevi/UrunDetay.aspx?id=184

mustafa_09

İlk yıl kültür dersleri ağırlıklıdır elektrik ve elektronikle ilgili pek bir şey görmezsiniz. Okulunuzun sitesine girerek hangi dersleri alabileceğinizi görebilirsiniz. Teknik derslerde dersin adını ve içeriğine göre istekte bulunursanız mutlaka yardımcı olan çıkar. Ayrıca dersler ve içerikleri her okulda aynı değildir.

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2013, 14:10:23

Ayrıca okulunuzda yaz okulu varsa üstten ders almaya bak dönem içinde çok rahatlatır.

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2013, 14:21:39

Ben Sana birkaç tavsiye daha vereyim. Üst sınıflarla aranı iyi tut Onlarda mutlaka geçmiş yılların soruları vardır.
Sistem ezbere dayalı, hocalar soru tiplerini fazla değiştirmezler.
Kulüplere katıl etkinliklere git. Aktif bir öğrenci ol yani bu sana ileride Ders çalışmaktan daha çok yarar sağlayacaktır.
Geçen hafta iki iş görüşmesine gittim Hiçbiri diplama notun (gano) sormadı bile.
Gidip bir mühendisin yanında part time işe girebilirsin. Refaransa büyük katkı sağlar.

unknownperson

Alıntı yapılan: Allegro - 31 Mayıs 2013, 14:04:05
Matematik göreceksin, Türev ve Integral konularını şimdiden eritirsen rahat edersin.
onun dışında doğru dürüst ders yok.

EEM Giriş dersi var ama hocaya özel bir ders oluyor genellikle,

Kimya var, onu okulda göreceksin sorunlu, Fizik biraz kasabilir.

Bizim zamanımızda Serway vardı, Mükemmel bir kitaptır.

http://www.palmeyayinevi.com/Kitabevi/UrunDetay.aspx?id=184

Öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim . Bu kitaptaki bilgileri bilmem benim 1. sınıfın tamamında fizikte rahat etmemi sağlar mı ? Ve nasıl çalışmalıyım sadece okumak yeterli mi ? Kitapta gereksiz bilgi varsa bunu nerden anlarım ?

unknownperson

Alıntı yapılan: mustafa_09 - 31 Mayıs 2013, 14:07:24
İlk yıl kültür dersleri ağırlıklıdır elektrik ve elektronikle ilgili pek bir şey görmezsiniz. Okulunuzun sitesine girerek hangi dersleri alabileceğinizi görebilirsiniz. Teknik derslerde dersin adını ve içeriğine göre istekte bulunursanız mutlaka yardımcı olan çıkar. Ayrıca dersler ve içerikleri her okulda aynı değildir.

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2013, 14:10:23

Ayrıca okulunuzda yaz okulu varsa üstten ders almaya bak dönem içinde çok rahatlatır.

mesaj birleştirme:: 31 Mayıs 2013, 14:21:39

Ben Sana birkaç tavsiye daha vereyim. Üst sınıflarla aranı iyi tut Onlarda mutlaka geçmiş yılların soruları vardır.
Sistem ezbere dayalı, hocalar soru tiplerini fazla değiştirmezler.
Kulüplere katıl etkinliklere git. Aktif bir öğrenci ol yani bu sana ileride Ders çalışmaktan daha çok yarar sağlayacaktır.
Geçen hafta iki iş görüşmesine gittim Hiçbiri diplama notun (gano) sormadı bile.
Gidip bir mühendisin yanında part time işe girebilirsin. Refaransa büyük katkı sağlar.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim . Öncelikle derslerin isimlerini yazacağım . Üst sınıflarla aramı iyi tutmayı düşünmüyorum çünkü ben kendim yapmalıyım herşeyi , kendiniz uğraşmayınca sonuç hiçbir zaman istediğiniz gibi olmuyor . Bu yüzden üst sınıfın sorularına ihtiyaç duymak istemiyorum.Neden aktif bir öğrenci olmalıyım o konuyu biraz açarsanız sevinirim. Yazları part time işe girmektense bir sonraki sınıfımın derslerini çalışmayı planlamıştım ; sizce böyleside daha iyi değil mi ? Elbette evde kendimce teoriyi pratiğe çeviriceğim , ama öncelikli olarak dersleri anlayıp sene içinde rahat edersem hem diploma notumu yüksek tutarım hem de cv için gereken bildiği programlar , bildiği diller kısmını geliştirmiş olurum . Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

RaMu

Bu konuda en direk yardım alabileceğin yer varsa fakültenin fotokopicisidir, gidip 1. sınıf derslerinin notlarını çıkmış sorularını alırsın sonra 2.3. lerden hocaların kullandıkları kitapları sorarsın sonra fakültenin sıklıkla kullandığa kitaplara erişirsin.
  Bu arada bizdede serway vardı ve manyak bir fizikçi serway kırmızı soruları dahi sınavda sormazdı basit olur diye. Fizik1 2 yi alan 200 er kişiden toplam 160 kadarı bütünlemeye girdi o kadar adam yemekhanede sınava girmiştik.

Evdeki hesap çarşıya uymaz. Benim gno 2nin altında ama fakültede elektronik konusunda benimle yarışacak bir öğrenci yok, sadece teorik bilgi veya ezberle geçilen derslerin bir manası yok, uygulamaya dökülmeyen herhangibirşeyin benim gözümde bir manası yok, kullanmadığın-kullanmayacağın bilgi çöptür, arkadaşlar tasarım yazılım konularında analog olsun dijital olsun mikrodenetleyici ile olsun bana gelirler bölüm1.si dahil, yani sen bir üniversiteye gir sonra hesabını yap, bunların yanında ben teoriyide iyi bilirim ama pratiği ile beraber sadece notlarım düşüktür, teorisi olmayan bir mühendisde pratikte anlamlı işler yapamaz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

CoşkuN

İngilizce öğren. Biliyorsan ilerlet. Teknik kitapları anlayabilecek seviyeye gel. Kütüphanedeki "Introduction to / fundamentals of /  Circuits / electrical engineering" adıyla bulunan kitapların abonesi ol.

unknownperson

Alıntı yapılan: CoşkuN - 31 Mayıs 2013, 14:47:08
İngilizce öğren. Biliyorsan ilerlet. Teknik kitapları anlayabilecek seviyeye gel. Kütüphanedeki "Introduction to / fundamentals of /  Circuits / electrical engineering" adıyla bulunan kitapların abonesi ol.
İngilizce hazırlık okudum upper seviyesine kadar geldik. Kütüphanemizde çok da kitap bulunmuyor bu yüzden kitap arıyorum . Halk kütüphanesinde flen bunlar var mıdır ?

mustafa_09

unknownperson

Alıntı yapılan: mustafa_09 - 31 Mayıs 2013, 19:50:48
Akademik kariyer yapmayı düşünüyormusun?
Akademik kariyer derken , Türkiyede odtü vb üniversitelerde ya da Avrupada bir üniversitede yüksek lisans yapmayı düşünüyorum . Dil olarak da İngilizce dışında bir de almanca öğrenmeyi düşünüyorum . Eğer bunu kastediyorsan evet yapacağım

malpaslan1979

konu açılmışken matematik kitabı da önerir misiniz?

mustafa_09

Düşünce tarzından çıkardım sorayımm dedim sadece

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

unknownperson

Alıntı yapılan: RaMu - 31 Mayıs 2013, 23:42:45
calculus
Thomas Calculus ,bu kitap 1. sınıf boyunca işlenilecek matematikte kullanılacak tek kitap mı yani sadece bu yeterli mi ? Calculus adlı kitaptan nasıl bir çalışma yapmamızı önerirsiniz ?

RaMu

Sadece bu yeterlimi sorusu amacına göre değişir, amaç yüksek notla ders geçmek hiçbirşey bilmemekse kitabada gerek yok daha öncede söylediğimiz gibi çıkmış sorular ve hocanın ders notları bu işi yapıyor, yok ben iyi bir mühendis-bilimadamı olacağım dersen hiçbir kitap hiçbir kaynak yetmez, herşeyi incelemelisin, forumları dahi, misal forumumuzdada matematik tartışdığımız oluyor (ben pek tartışamıyorum ama iyi dinlerim), ayrıca calculus mühendislikde sıklıkla kullanılan bir kaynaktır, sen çalıştınmı diye sorarsan nadiren yüzünü açmışlığım var, ama senin düşüncende olan birisi bu kitabı en azından hikaye kitabı olarak bile okur (öneri istersen önerim budur).
   Bence üniversite sadece derslerden ibaret yüksek notlarla geçilmesi gereken biryer değildir, hayatını şekillendirecek temel bilgilerin alındığı, ayrıca sosyal hayatın birçok yönünü yaşayabileceğin komple bir yerdir, adı üzerinde evrenşehir, hepsi içinde, bu yüzden hesap kitap yapmayı bir tarafa bırak, zamanını içinde bulunduğun anı yaşamaya çalış, zaten ünide sınavlara 1 hafta önceden çalışmaya başlayan biri kesin derslerini geçer, 2 hafta önceden başlayan biri sınıfın en yüksek notlarını alır, benim gibi son gece çalışanlar (zaman zaman son yarım saat çalışmaklada oluyor) ise derslerin 2/3 ünden geçer kalanını bütde verir.  Buradan sana üni şöyle üni böyle şunu yap bunu yap desek nafile sen başlayınca zaten yolunu çizeceksin, hiç beklemediğin şekilde bir yolda olabilir bu, üniversite sonuçta ilkokul değil.