BeagleBone ADC Sorunu

Başlatan yamak, 11 Haziran 2013, 20:56:38

yamak

Beaglebone'un adc pinlerinden ölçüm yaptığımda bi türlü stabil değerler alamıyorum.Mesela bi pil bağlıyorum ama her ölçüm yaptığım farklı değer ölçüyorum.Bi artıyo bi azalıyo.Yeri geliyo iki ölçüm arasındaki fark dijital olarak 200 ü buluyo.Bu da benim istediğim sonucu baya bi etkiliyo.Basınç sensörü kullanıyorum.Arada 10 kPascal lık farklılıklar oluşuyo.Bu durumun sebebi ne olabilir. İlla analog ölçüm için farklı bir işlemci ya da adc entegresi mi kullanmam lazım?

fatih6761

Yazılımsal veya donanımsal bir filtre koyabilirsiniz. Ölçüm periyodunuz kaç ms?

yamak

yani bana 1 ms yeterli. Ayrıca neden böyle bi sorun yaşıyorum.PIC olsum cortex-m3 serisi olsun böyle sorun olmamıştı.Acaba linux driverında mı bi problem var.

fatih6761

Hocam ölçüm sonuçlarını paylaşabilir misiniz peki? Oradan farka bakarak çıkarımda bulunabiliriz...

kralsam

Hocam çok kücük değerli 10-22p vs. gibi bir kondansatörü toprakla adc arasına paralel atarak deneyebilirmisin. Parazit kapıyor olabilir.

yamak

Alıntı yapılan: fatih6761 - 11 Haziran 2013, 21:14:34
Hocam ölçüm sonuçlarını paylaşabilir misiniz peki? Oradan farka bakarak çıkarımda bulunabiliriz...
Hocam devre iş yerinde kaldı yarın paylaşabilirim
Alıntı yapılan: kralsam - 11 Haziran 2013, 23:23:47
Hocam çok kücük değerli 10-22p vs. gibi bir kondansatörü toprakla adc arasına paralel atarak deneyebilirmisin. Parazit kapıyor olabilir.
Tamam hocam bi deneyeyim.İnşallah düzelir.

z

Birden fazla adc kanalını kullanıyormusun?

Kanal seçim işlemi varmı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Alıntı yapılan: z - 11 Haziran 2013, 23:53:38
Birden fazla adc kanalını kullanıyormusun?

Kanal seçim işlemi varmı?
Evet hocam var?Ama sadece 1 kanaldan ölçüm yaptığımda da değişen bişey olmuyo

z

Tüm ADC girişlerini sırf deneme yapmak adına birbirine bağla. Çevrim sonucu gene zaman zaman 200 fark içerecekmi bakabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com