Anakart Tamiri Hakkında

Başlatan shugo, 26 Haziran 2013, 13:32:05

shugo

Merhaba değerli dostlar,
Aranıza yeni katıldım, siz değerli kullanıcılara bir kaç sorum olacak.

Anakart tamiri konusunda ufak çapta işlemler yapmaktayım (Kondansatör değişimi) gibi basit işler.

Anakart Modeli:
MSI G31TM-P21

Sorun şu; Anakarta voltaj geliyor ancak açmıyor. Pil ve bazı kısımları ölçtüğümde voltajın anakarta ulaştığını görmekteyim ancak açmıyor.

Denediğim yöntemler;
Power supply anakarta takılı iken "Yeşil ve Siyah" kısa devre yaparak elektrik verdim yine de kesti.
Başka bir güç kaynağı vb. denendi. Anakart üzerinde ki elemanlar (Ram, İşlemci) sökülüp denendi yine de açmadı.

Sorum şu;

Hangi devre elemanlarını ölçmeliyim, nasıl ölçmeliyim? Kılıf mofset dediğimiz malzemeyi nasıl ölçebilirim?

Mr.Java

Bu tür kartlar aşırı sabır ister.Ayrıca devre şeması olmadığından çok uzun sürer.Voltajı verdiğinizde nereye kadar gidiyor,nereden sonra sorun başlıyor şeklinde yol çizebilirsiniz.Mosfetler devre üzerinde ölçülmez.Çıkartıp ölçmen gerekiyor.Forumda konular mevcut araştırabilirsiniz.Kart ile ilgili düşüncelerim ise ;

Voltaj verdiğinizde anakarttan ses geliyor mu ? İşlemci ram kombinasyonunda arıza var mı ? bunların cevbı hayır ise besleme katındaki transistörler yanmıştır diyebiliriz büyük ihtimal.Bios pilide sağlam olması gerekiyor tabiki.

shugo

İlginiz için teşekkür ederim.

Ben bir deneyeyim, transistör ölçümünden sonra net bir bilgi veririm size. Kondansatör'ler yapı olarak sağlam gözüküyor ama onları da bir söküp ölçmek gerekli.

Burada yine konuda bir gelişme olursa ve düzeltebileceğim bir hali olur ise fotoğraflı şekilde paylaşacağım.

Tekrar teşekkürler.

polleme

Gerçekten uğraşmaya değer mi bilmiyorum. Tamir edilse bile ne kadar güvenilir? Anakartlar çok üst düzey değillerse fiyatları çok yüksek ürünler değiller, harcanacak zaman  ve emeğe yazık olur mu diye aklıma geldi.

Ama amaç öğrenmek ise saygım sonsuz.

shugo

Alıntı yapılan: polleme - 26 Haziran 2013, 15:33:21
Gerçekten uğraşmaya değer mi bilmiyorum. Tamir edilse bile ne kadar güvenilir? Anakartlar çok üst düzey değillerse fiyatları çok yüksek ürünler değiller, harcanacak zaman  ve emeğe yazık olur mu diye aklıma geldi.

Ama amaç öğrenmek ise saygım sonsuz.

Emin olun birşeyler öğrenmek amacım. Bilmediğim için sormak durumunda kalıyorum, yabancı kaynakları araştırıyorum. Son kullanıcı olmadığım için anakart alımında pek sıkıntım yok doğrusu :) Maksat konuyu hem öğrenip, hemde forum ortamında ki kişilerin değerli fikirlerini almaktır. Belki birşey yaparız ve paylaşırız güzel olmaz mı :)

polleme

O zaman söylenecek tek şey var: DEVAM  :)

nitronur

Üstad Yaklaşık olarak 5 yıldır bu iş ile ilgilenmekteyim. Kendim cep telefonu tamirinden Desktop anakart lar ve laptop tamiri yapıyorum.Meslek lisesi elektrik çıkışlıyım ama acaip bi elektronik ilgimm var . İlk etapsa sana bu kartlar ile ilgili bugüne kadar karşılaştığım sorunları paylaşmak istiyorum. Bu anakarttlar üzerinde voltaj regülatörleri var APM ve LM393  felan bunlar genelde arıza yapıyor ve CPU altında 640mf  4v solid kapasitörler den genelde arıza yapıyor LGA 775 işlemci kalkışa geçerken genelde bu kondanstörler üzerinden şarj oluyor ve anakarttan ufak bir ses geliyor tabir edilirse piyyy diye bir ses işte o zaman ilk şüpheleneceğiniz yerler cpu altındaki bu kondanstörler olacaktır ilerleyen zamanlarda size şemalar ile yardımcı olabilirim elimde hemen hemen her mainboard ın Shematic çizimleri mevcut 

kaptanadem

Hocam bu anakart şemalarını nerelerden bulabiliriz ? Türkçe sitelerde ararken buraya geldim. Güzel bir konu umarım güncel kalır. İyi forumlar.

mikail13

Bende de  bu karttan var.4 tanesini hayata döndürdüm.

Daha önce G31M3 -L leri onarıyordum.Bu genelde casper çıkışlı kartın biosları siliniyordu kendi kendine.
bios flashlayarak 11  anakartı tamir ettim.

bir tanesi açılmadı. Onda da kondansatör akmıştı..Tamamen tevafuk...dedim :akan kondansatörün altındaki P70N02LDG mosfeti değişeyim dedim. Kart üzerinde değeri düşük ölçüldü. ve kart açıldı..aynı mosfet aşırı ısınıyordu. test etmek için P60N02LDG taktım. 1 yıl sonra o mosfet tutuştu.. Değiştirdim.Yine yandı ve işlemciyi de yaktı.

Sonra G31TM-P21  geldi. Bip sesi var ama açılmıyor. E0 kodu veriyordu.Yani rem yok hatası..
aradan 1 yıl sonra arka tarafa baktım.Rem slotunun solunda yol kopmuş. Yolu tamir ettim gene açılmadı.00 kodu geldi bu sefer. Yolu takip ettim. Gene aynı mosfete çıkıyordu. Bu Seferki P75N02LDG ... aynı yerdeki 1R1 yazan bobinin üstünde...
Onu değiştirdim ve açıldı. ??? :).Sonra yine G31TM-P35  vardı.. O da açılmıyordu. yine 00 hatası... yine aynı mosfeti  değiştirdim açıldı.. :) Ama kartın usb leri çalışmıyor. USB cihaz tanınmadı diyor...
Şu an usbleri nasıl tamir ederim diye çalışıyorum. Anakartta usbler nereden tamir edilir. YAni hiçbir portu çalışmayan ....USB kontroler diye birşey duydum ama bulamadım..

En son bir  MSI  boardda 8 bacaklı bir çipi değiştirdiğimde hem usb hem de klavye mouse çalışmaya başladı..

Niyazi_SARAL

"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır