Opamplarin calisma ozellikleri

Başlatan Erol YILMAZ, 18 Aralık 2004, 14:08:52

camby

düşük töleranslı direnç kullanmak en mantıklısı gibi gözüküyor, normal dirençlerde ppm diye bir kavram söz konusu mu ? Varsa ne kadardır?

camby

...

yilmaz_kk

Arkadaşlar iyi akşamlar;
Oksijen sensör çıktısını precision opamp ile yükselterek ADC girişine bağlayacağım.  Max 4238 precision opamp, bu iş için uygun duruyor.  Fakat temini biraz sıkıntılı gibi.
Forumun diğer bir sayfasında olan,
AD623,
AD8230,
MCP607..MCP609 ( Microchip Precision Opamp)
MAX4460
INA128

modellerini de inceledim.

Bu modellerden veya önerebileceğiniz, piyasada kolay bulunabilen, precision opamp tavsiyesi verebilecek (dip kılıflı makbüldür  :D ) arkadaşların yardımını bekliyorum. 0-5 V besleme olursa da fazladan makbule geçer.

camby

Piyasada bulunabilen ürünler kavramı TR için çok sıkıntılı bir durum, çünkü satıcıların ellerindeki ürünler net bir şekilde belli değil. Örneğin X firmasından ihtiyacıma uygun bir opamp bulayım diyemiyorsunuz, yada direk üretici firmadan bulduğunuz opampı piyasada bulamıyorsunuz, satıcı ne sattığını bilmiyor sadece kodunu biliyor , abi bu çok satılıyor , schneider vs tamir edenler bunu hep alıyor gibi şeyler söylüyor anca. Kimsenin farnell digikey mouser gibi inci gibi ayrıntılı stok listesi de yok

Piyasaya çok çok hakim olmadıkça buna vakit harcamayın, digikey farnell üzerinden almaya çalışın, tüm firmaların tüm ürünleri elinizin altında olsun.

Opamp seçimi konusunda, kritik opamp parametleri var , bunlar genelde birbirinle ters orantılı , offset az olsun istiyorsunuz hız düşüyor , hızı arttırıyorsunuz Input bias artıyor vsvs.

Frekans, offset, giriş empedansı gibi bir kaç parametreyi az çok belirlediğinizde çember hemen daralır.

Örneğin kullanıdığınız sensörün çıkış empedansı yüksekse ve siz de bunu yeterince yüksek empedansı olmayan bir opamp ile almaya çalıştığınızda başarısız olursunuz. Hatta ilk opampta voltajı takip edip, 2.de yükseltmeyi yapmanız gerekebilir.

Sensör belli mi tam olarak ?

mesaj birleştirme:: 01 Haziran 2014, 22:58:02

Şu döküman çok güzel , sadece parametreleri anlatıyor kısaca elinizin altında bulunsun, sayfa 8'den sonra açıklamalı,

http://www.ti.com/lit/ml/sloa083/sloa083.pdf

ipek

@camby satıcı ne sattığını bilmiyor sadece kodunu biliyor

ölçü aletinin Ac kısmını yaktım,baktı rms IC ısınıyor üstünde AD737 yazıyor ilgili satıcılara telefon ettim birinde var abi cevabı aldım.
bir arkadaş ilgilendi getiriverdi. baktım entegre aynı değil OP37 çıktı alt kısmında üretim kodu hanesinde nasılsa üretim tarihi ve AD737 yazıyor.arasam abi herkeze bunu veriyoruz kimseden bir sıkıntı çıkmıyor diyecek.
neyse piyasada AD736 buldum parametreleri farklı olmasına rağmen takar takmaz çalıştı.

piyasada AD620 AD623,INA114 bulunabiliyor.

boreas

Bu güzel çalışmanın görsellerini güncelleme durumumuz olabilir mi ? @Allegro

malaga

opampları anlamak için en güzel ornekler proteus daki sample projects interactive similation altındaki operationel Amplifiers1 den  6 yakadar giden orneklere bakmak konuyu anlamak için çok faydalı olacaktır.
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

Erol YILMAZ

Opamplar hakkında birkaç şey yazmak istiyordum,
netten incelerken güzel bir dökümana denk geldim, paylaşmak istedim.

http://www.ti.com/lit/sg/slyt701/slyt701.pdf

OG

Evet Hocam güzel döküman, derli toplu.
Cevirisi yapılıp paylaşılabilir, insanımıza faydalı olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kudretuzuner

Merhaba,
Opampları öğrenirken tuttuğum notların özeti.İsteyen isiste çizimini yapıp çalışmasını görebilirler.Kolay gelsin.https://www.dropbox.com/s/ozf2ekrwjy49wyy/LNEAR_DEVR_sade.rar?dl=0
Amatör