sıvı pompası sorunu?

Başlatan mir_as82, 29 Temmuz 2013, 10:41:24

mir_as82

Arkadaşlar elimde pistonlu bir pompa var ve bu pompa sistemime sıvı basıyor. (Medikal sistemlerde kullanılan HPLC (high pressure liquid chromatography) diye tabir edilen sistemlerde, sıvıyı dedektöre ileten bir pompa)

Bu pompanın kontrol kartı var. Sorum şu:
Pompanın akışını seriporttan komut göndererek ayarlıyorum.
Ben akışımı 1.5 ml/dk ayarlıyorum normal bir şekilde çalışıyor fakat daha sonra sistemin akışı yarı-yarıya düşüyor. Bunu neden yapabilir?Acaba kartın içindeki mikrodenetleyici veya mikroişlemci yazılımını yapan firma: "pompa şu şartlara maruz kalırsa akışını yarıya düşür" tarzında bir parametre değişimi ile yapabilir mi? Yada bana bu konuda yol gösterebilecek arkadaş var mı?

MC_Skywalker

Kalibrasyon yapılması gerekiyor sanırım.

Bizim banyo makinlarında bezer durum ve/veya motor değişimi sonras için geliştirici şöyle bir seçenek koymuş. motoru 1000ml lik dereceli kabı dolduracak şekilde yazılmada belirtilen komut ile çalıştıryor ve 1000ml  dolduğunda çıkan değeri yazılım parametre kısmına giriyoruz daha sonra sistem sıkıntısız çalışıyor.  senin sisteminde de böyle birşey vardır.

mir_as82

Normal şartlarda çalışırken durduk yere neden olur ki?
Örneğin dün pompayı sıvı ile çalıştırdım ve normal akışı aldım. Daha sonra bugün sabah saatlerinde sıvısız olarak pompayı çalıştırdım. Şimdi tekrar sıvı ile çalışacağımda ayarının kayma olasılığı olabilir mi? Normalde sıvı ile çalışırken daha sonra sıvısız çalıştırmak bunun nedeni olabilir mi?

Kabil ATICI

Sıvı akışını ölçebilen bir geri besleme sistemi yoksa bu tür sıkıntılar olabilir.
en azından testi yapılan malzemenin yoğunluk farkından kaynaklanan sorunlar, sistemin ısınması, motor kontrol sisteminin yetersizliği, besleme devresindeki devresindeki bir sıkıntı,  hatta bir elektrolitik kondansatördeki bir sorun bile bu tür sıkıntıya sebep olabilir.
ambar7

mir_as82

hocam geri besleme transduceri mevcut.

Kabil ATICI

Sadece tahmin, bir yerlerden hava kabarcığı kalma durum olabilir. (örneğin akış sensörleri civarında)
ambar7