Yapıştırıcı Önerisi - Plexi Glass'a Motor

Başlatan ttg, 07 Ağustos 2013, 15:32:55

ttg

Merhabalar,
plexi glass'a dişli kutulu küçük motorlardan yapıştırmaya çalışıyorum. Bauhaus'a gittiğimde silikon tabancasına takılan cinsten Pattex'in bir yapıştırıcısını verdiler ancak istediğim sonucu alamadım(açıkçası hiç memnun kalmadım). Benzer şekilde plexi glassları da birbirine yapıştırmak için de yapıştırıcıya ihtiyacım var.

Bu iş için hangi yapıştırıcıyı önerirsiniz? (İstanbul içi önerebileceğiniz bir yer varsa o da çok iyi olur hemen gidip almayı planlıyorum)
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

ErsinErce

pleksiglas ları birbirine yapıştırmak için kloroform kullanılıyor.

motoru pleksiglass a yapıştırmak içinde  belki epoksi yapıştırıcılar kullanılabilir. (emin değilim)

LukeSkywalker

Robot mu yapıyorsunuz?  Yapıştırıcının çok sağlam bir seçenek olduğunu sanmıyorum. En iyisi ufak delikler delerek plastik kelepçe ile yapıştırmak. Şuradaki gibi aparatlarda kullanabilirsiniz.

ttg

15-20 cm kadar uzanabilen bi ufak robot kol yapıyorum. Ağırlık olarak minimumda tutma niyetindeyim. Elimdeki motorlar ve aklımdaki sistem vidalamaya uygun değil açıkçası. Daha iyi bir öneri gelmezse kloroform ve epoksi denemeyi düşünüyorum.

learner

çift kompanetli epoxy yapıştırıcı işini görür.

galenga

Daha önce yarışmalarda sumo gövdesi yada proje hazırlarken  , yldzelektronik in bulduğu bir yöntemden bahsedeyim . Bizim favori yapıştırma yöntemimiz oldu , bilindik kolonyalı mendillerden alın motorun boyuntunda kesin , yapıştıracağınız yere koyun daha sonra üzerine yine bildiğimiz japon yapıştırıcısını her tarafına dağılacak şekilde dökün ,
            burada dikkat edeceğiniz şey çok kolonyalı mendil japon yapıştırıcısı ile kavuşunca bir tepkime oluyor bazen duman falan çıkabiliyor çok az ama siz içinize çekmeyin , japon yapıştırıcısını döker dökmez motoru üzerine hemen baskı uygulayarak koyun yoksa yapıştıramazsınız.
     Eğer hızlı olama diyorsanız motoru pleksinin üzerine koyun etrafına mendili güzel bir şekilde yerleştirip üzerine japon dökün. Bence öncesinde elinizde atıl pleksi varsa bir kaç deneme yapın iyi bir sonuç almak için sonra uygularsınız. Kolay gelsin.

mustafa_cmbz

hırdavatçılarda böyle yoğurmaya bağlayıncı hamur gibi olan iki malzemenin karışımından yapılan hamur yapıştırıcılar var.Yoğuruğ hamur iken istediğin yere uygula 10dk işinde mermer gibi olsun..

Ne istersen onu yapıştırabilirsin.Sana şunu söyleye bilirim ki kuruduktan sonra matkap ile delip delip diş dahi çekebilirsin...

metaltrrocker

ttg

@galenga az önce şu bebekler için satılan ıslak mendil ve 505 ile dediğinizi yaptım. Elimle bütün kuvvetimi uyguladım ayıramıyorum müthiş bir şey bu. Yalnız yaparken nefes alınca ister istemez az da olsa koklanıyor. Bunun zararı ne durumda ona göre eczaneden bir doktor maskesi alayım.

RaMu

@galenga
nın yöntemi hoşuma gitti,
ben bunu kağıt mendil yerine kül veya strafor gibi köpük ile yapıyordum,
geliştirme olarak şunu önereyim,
http://www.akfix.com/sayfalar.asp?LanguageID=1&cid=2&id=14&id2=75&b=detay
Buda japon yapıştırıcısı fakat kuruması için spreyi sıkmak gerekiyor,
sprey sıkmadan önce rahat rahat ayarlama yapıyorum bununla,
artık japon yapıştırıcısına elimi sürmüyorum, bu spreyli olan büyük nimet.
Ayrıca birbirine karıştırılan yapıştırıcılarıda kullanmıştım,
çocukken bisikletime birşeyler yapıştırmak için kullandım,
çamurluk üstüne ışıklı falan yaptığım birşeyi yapıştırmıştım 50-100 gram 10cmkare yapışma yüzeyli birşeydi,
1 haftada düşmüştü onlarda iyi yapıştırıcılardır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

MC_Skywalker

Loctite  yada Würth marka karışım yapıştırıcılar var.  her ikisinide kullandım.  Würth 5dk kuruyor ve çok sağlam tutuyor. Loctie ise 24 saat sonunda sertleşiyor ve daha sağlam oluyor.  bu iki yapıştırıcıda metal yapıştırmaya uygun.   Ofise geçtiğimde tam kod numaralarını yazarım.

Loctite olan  3471 kod numarsı ile satılıyor A ve B kimyasallaır kartırılarak kullanılıyor

learner

Alıntı yapılan: ttg - 07 Ağustos 2013, 20:06:42
@galenga az önce şu bebekler için satılan ıslak mendil ve 505 ile dediğinizi yaptım. Elimle bütün kuvvetimi uyguladım ayıramıyorum müthiş bir şey bu. Yalnız yaparken nefes alınca ister istemez az da olsa koklanıyor. Bunun zararı ne durumda ona göre eczaneden bir doktor maskesi alayım.

Şimdi bende merak ettim şu yöntemi :o Bir denemede ben yapayım bakalım.
Bu arada doktor maskesi dediğiniz beyaz mendil gibi olanlarsa gazlara karşı bir yararı olacağını sanmıyorum.

ttg

evet onlar da, idare ediyor en azından direk solumamış oluyorum. Bir de gözlük önerdi kimyacı arkadaşım, eczanede yoktu kampüsteki bir kırtasiyede varmış bayram sonrası onu alayım diyorum bu tür işler için.

Öneri: Eğer tamamen metal bir motor varsa ve yapışma sonucundan memnun kalmadıysanız motoru siyah bant ile sarmak işe yarayabilir, benim motorun arka kısmında az bir plastik vardı ona iyi bir yükleme yaptım iş görüyor. Dişlisi metal kılıfı plastik servoları zaten elle söken görmedim çok iyi yapıştılar.

z

Cirt da de denen plastik kelepcelerden kullanabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcn

Alıntı yapılan: RaMu - 07 Ağustos 2013, 20:37:39

geliştirme olarak şunu önereyim,
http://www.akfix.com/sayfalar.asp?LanguageID=1&cid=2&id=14&id2=75&b=detay
Buda japon yapıştırıcısı fakat kuruması için spreyi sıkmak gerekiyor,
sprey sıkmadan önce rahat rahat ayarlama yapıyorum bununla,
artık japon yapıştırıcısına elimi sürmüyorum, bu spreyli olan büyük nimet.

Ben RAMU nun bahsettiği yapıştırıcıları artık her işimde kullanır oldum. Gittim kolisiyle aldım hatta. Robot tarzı işler için tavsiye ederim çok kullanışlı ve sapsağlam.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...