2*16 lcd panel ışık gelmiyor bozuk olabilir? 1602A

Başlatan [TR]ahmet, 22 Ağustos 2013, 14:14:58

[TR]ahmet

http://www.openhacks.com/uploadsproductos/eone-1602a1.pdf   buraya bakarak tüm bağlantılarını düzgün yaptım 3. ve 15.bacaklara 5k lık trimpot taktım fakat lcd'de hiç bir değişiklik olmadı arka plan ışığı falan yanmıyor lcd bozuk mudur ? lcd nin bozuk olup olmadığını nasıl anlarız ?

ferit06

arka plan ışığını da yakamış isen ya LCD ya da güç kaynağı problemin var demektir.

[TR]ahmet

Alıntı yapılan: ferit06 - 22 Ağustos 2013, 14:33:20
arka plan ışığını da yakamış isen ya LCD ya da güç kaynağı problemin var demektir.
evet arka plan ışığını yakamadım  güç kaynağı olarak basit usb power kullanıyorum  yeterli güç veremiyor olabilir mi?

ferit06

ölçü aletiniz var mı?  LCD ye bağladığınızda ölçtüğünüz gerilim nedir? eğer yükleyebilyorsanız devrenin fotoğrafını yükleyin... Farazi söylemlerle çözüm zor.

Bayramsumbul

Merhabalar...İlk Olarak Elinizdeki Lcd'de Arkaplan Işığı Olup Olmadığından Emin misin? Mesela Bende Hy-1602F Lcd Var Arkaplan Işığı Yok Ama Datasheet'te Var Yazıyor.Bu Tür Gariplikler Oluyor.Çalışıp/Çalışmadığını Vss->Gnd,Vdd->+5 V,Vo->Gnd Şeklinde Bağlarsan Anlayabilirsin.
Eğer Ekranda Siyah Kareler Görüyor İsen (Farklı Açılardan Bakmanızda Fayda Var) Sorun Yok Demektir.(Bu Tek Satır Veya İki Satır Olabilir).
Kolay Gelsin...(Bu Arada Resimde Gördüm.Orada İki Adet Jumper Var 3.3 V Konumunda Bunu 5v'a Getirmeyi Düşündünüz mü?)
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

[TR]ahmet

Alıntı yapılan: ferit06 - 22 Ağustos 2013, 14:44:19
ölçü aletiniz var mı?  LCD ye bağladığınızda ölçtüğünüz gerilim nedir? eğer yükleyebilyorsanız devrenin fotoğrafını yükleyin... Farazi söylemlerle çözüm zor.

Ölçü aletim malesef yok :( amatörüm bile değilim :( devrenın fotografını çekip hemen koyuyorum

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2013, 15:02:06

Alıntı yapılan: Bayramsumbul - 22 Ağustos 2013, 14:45:27
Merhabalar...İlk Olarak Elinizdeki Lcd'de Arkaplan Işığı Olup Olmadığından Emin misin? Mesela Bende Hy-1602F Lcd Var Arkaplan Işığı Yok Ama Datasheet'te Var Yazıyor.Bu Tür Gariplikler Oluyor.Çalışıp/Çalışmadığını Vss->Gnd,Vdd->+5 V,Vo->Gnd Şeklinde Bağlarsan Anlayabilirsin.
Eğer Ekranda Siyah Kareler Görüyor İsen (Farklı Açılardan Bakmanızda Fayda Var) Sorun Yok Demektir.(Bu Tek Satır Veya İki Satır Olabilir).
Kolay Gelsin...(Bu Arada Resimde Gördüm.Orada İki Adet Jumper Var 3.3 V Konumunda Bunu 5v'a Getirmeyi Düşündünüz mü?)

Arka plan ışığı var galiba çünkü üzerinde de yazıyor ayrıcs 15 ve 16 pinleri mevcut dediklerini yaptım fakat hiç bir şey değişmedi galiba lcd bozuk :(

düzenleme ///////////
Alıntı yapılan: Bayramsumbul - 22 Ağustos 2013, 14:45:27
.(Bu Arada Resimde Gördüm.Orada İki Adet Jumper Var 3.3 V Konumunda Bunu 5v'a Getirmeyi Düşündünüz mü?)
Teşekkürler sorunum buymuş :) Allah razı olsun bir gündür bunla uğraşıyorum

Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Bayramsumbul

Panik Halinde İnsan Unutuyor Böyle Küçük Detayları.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

[TR]ahmet

Alıntı yapılan: Bayramsumbul - 22 Ağustos 2013, 16:20:31
Panik Halinde İnsan Unutuyor Böyle Küçük Detayları.

Yok paniklikle  alakası yok bilmediğimden dolayı kaynaklanıyor :)