Gönderen Konu: Ücretsiz PCB-şema çizim programı tavsiyesi var mı?  (Okunma sayısı 2808 defa)

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
Proteus, eagle, altium gibi programlara alternatif, kütüphanesi iş görür seviyede program var mı?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Çevrimdışı Tanrın Oğlu

• Kıdemli
Ynt: Ücretsiz PCB-şema çizim programı tavsiyesi var mı?
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2013, 08:44:02 »
yazılım önerisi değil ama pcb yazılımları ile ilgili bir öneride bulunayım size. eğer bir pcb yazılımından library bekliyorsanız, hazırda gelen libraryleri ile iş yapacağım diyorsanız, çok yanlış yoldasınız.

Çevrimdışı furkan.seker

• Müdavim
  • Yasaklı Üye!
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2013, 08:44:48 »
bedava yok. olanlar var aslında, baskı devre yapan firmalar veriyor çizim programı. ama o program ile çizdiğin devreyi sadece onlara yaptırabiliyorsun. birde kicad var ama yetersiz kalabilir senin istediğine göre.

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2013, 09:04:14 »
yazılım önerisi değil ama pcb yazılımları ile ilgili bir öneride bulunayım size. eğer bir pcb yazılımından library bekliyorsanız, hazırda gelen libraryleri ile iş yapacağım diyorsanız, çok yanlış yoldasınız.

Pardon ama yanlış neresinde?
Her cihazın footprintini oluşturmak sence tasarım aşamasında daha mı iyi? Yıllardır bu iş içerisindeyim ilk defa bu yorumla karşılaşıyorum.
Eğer MCU için library deseniz hak verirdim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Çevrimdışı gumush

• Emektar
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2013, 09:19:05 »
Ben eagle kullaniyorum , cok tecrubeli değilim yeni basliyorum. Bir cok malzemeyi sorunsuz bulabiliyorum , bir cogunu da internetten buluyorum. Bulamadiklarimi ciziyorum , cizim kismi oldukca basit.

Ucretsiz surumunda sinirlamalar var ama ben onlarin icinde kaldigim icin benim acimdan sorun olusturmuyor.

Hikmet Gumus
izmir

Çevrimdışı salih18200

• Emektar
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2013, 09:22:25 »

Madem hazır library ile çalışmak hata ozaman neden GByte mertebesinde library var? Boşamı hazırlamışlar?

Çevrimdışı Tanrın Oğlu

• Kıdemli
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2013, 10:00:41 »
Madem hazır library ile çalışmak hata ozaman neden GByte mertebesinde library var? Boşamı hazırlamışlar?

şimdi bunu şöyle izah edeyim salih bey. siz x elektronik adı altında sıradan bir firmanın tasarım mühendiside olabilirsiniz. z a.ş şirketler grubunun da tasarım mühendisi olabilirsiniz.
siz bga, 0201 vb componentler içeren tasarımcıda olabilirsiniz, tek yüzlü üzerinde 5 adet dip malzeme bulunduran bir tasarımcıda olabilirsiniz.

5 malzemesi olan tasarımcının library sıkıntılarını konuşmayalım bile.. benim için 10 dk.
peki adam bga, 0201, 6-8-10 kat pcb ler ile çalışıyorsa durum ne? ben izah edeyim size. iyi bir tasarımcı sabahtan akşama kadar yani bir mesai saatinde yaklaşık 40-50 komponentin librarysini oluşturabilir. ki projede zaten bu kadar çeşit eleman bulunmaz. eğer bu işler içersinde iseniz üretim yaptırdığınız pcb lere bakın. 15-20 çeşit malzeme vardır üzerlerinde. çoğu direnç, kondansatör yada aynı footprint kullanılarak yapılmıştır. şimdi muhendisbey tecrubesiz ya atlayacak oradan hemen. bir mesai saati harcayamam ben diye. eğer librarylerinizi kendiniz hazırlarsanız, pcb footprintleriniz çok daha az sorun çıkartacaktır. mesela bir sokete uymayan bir foot u siz uydurmaya çalışacaksınız. düzgünce, hata yapmadan, yavaş yavaş bga çiplerin footlarını bile kendim hazırlıyorum. hiç sıkıntı çıkmıyor.

salih bey, gb mertebelerinde hazır library ler neden var? şimdi bu soruyu kendinize yeniden sorun.

hazırla bu işler yürümez. bu günkü tasarım için 20 component lib. hazırlarsınız. 2. tasarımda 10 lib. 3 te 5. 4 te 2. daha da azalmaz zaten. çünkü her yeni tasarımda yeni malzemeler kullanmak isteyeceksiniz.

umarım mühendis te anlamıştır neden yanlış yolda olduğunu.

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2013, 11:09:47 »
@Tanrın oğlu

Yanlış, yeni mezun değilim. Aksine PCB tasarımı işini 4 yıldır yapıyorum. Birçok lisanslı yazılım da biliyorum. Bu yazılımlarda kütüphane oluşturmasını da... Hazır kütüphane kullanmak kadar mantıklı bir iş yok. Sonuçta kartınıza müdahale edecek ek yazılım yok. Kod şişmesi gibi durumları önlemek için mcu'ya kütüphane yazmak doğaldır. Biraz kod optimizasyonunu araştırmanı tavsiye ediyorum.Sen sorumu yanıtlamak yerine olay çıkarmaya çalışıyorsun.

Nick meselesine gelince komik duruma düşüyorsun. Mühendisbey'den anladığın yeni mezunsa üzüldüm açıkçası. Neden nickime bu kadar takılıyorsunuz anlamış da değilim. Bu nick bana annemin yakıştırmasıydı, beğendim kullanıyorum var mı bir itiraz?

Bir de lütfen sorumu biliyorsanız, yardım etmek istiyorsanız cevaplayın başlığı tartışma haline getirmeyin.
Şu an designpark pcb 5 diye bir program indirdim. Henüz bakmadım var mı alternatif?

Çevrimdışı Burhan

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2013, 11:33:55 »
kircad  var  üceretsiz + açık kaynak sanırım

500 pin limit sorun olmazsa  diptrace

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2013, 11:37:01 »
kircad  var  üceretsiz + açık kaynak sanırım

500 pin limit sorun olmazsa  diptrace

Kircad'i hemen deniyorum hocam,
iş yeri açmayı düşünüyorum, dizayn programları malum lisans gerektiriyor. O nedenle arayıştayım.
Designpark'ı denedim. Eagle benzeri bir arama motoru var. Ancak kütüphane çok sınırlı. Sadece temel kütüphaneler var gibi.

Çevrimdışı gumush

• Emektar
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2013, 11:39:27 »
Kicad değil mi ? Yazim hatasi oldu sanirim.

Ben gerber viewer olarak kullaniyorum :)
Hikmet Gumus
izmir

Çevrimdışı yamak

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2013, 11:51:48 »
Kircad'i hemen deniyorum hocam,
iş yeri açmayı düşünüyorum, dizayn programları malum lisans gerektiriyor. O nedenle arayıştayım.
Designpark'ı denedim. Eagle benzeri bir arama motoru var. Ancak kütüphane çok sınırlı. Sadece temel kütüphaneler var gibi.
Hocam bi öneride bulunayım.İş yeri açmayı düşünüyorum dediniz de.
Destek almayı düşündünüz mü?Eğer bir projeniz varsa teknogirişime başvurabilirsiniz.Ekim ayında başvurular başlıyo.Eğer destek alabilirseniz.Kendinize bir pcb tasarım programı alabilirsiniz :). 100 Bin TL ye kadar destek verebiliyorlar.Bu desteği alan çok kişi gördüm.

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2013, 11:59:15 »
Hocam bi öneride bulunayım.İş yeri açmayı düşünüyorum dediniz de.
Destek almayı düşündünüz mü?Eğer bir projeniz varsa teknogirişime başvurabilirsiniz.Ekim ayında başvurular başlıyo.Eğer destek alabilirseniz.Kendinize bir pcb tasarım programı alabilirsiniz :). 100 Bin TL ye kadar destek verebiliyorlar.Bu desteği alan çok kişi gördüm.
Evet hocam aynen bu destekten yararlanmayı düşünüyorum. Tübitak'a da geçen sene teknogirişime de başvurdum ancak çıkmadı bu sene de başvuracağım. Çıkarsa daha iyi olacak.

Kicad galiba diğerini aradım bulamadım. İndirip deniyorum hemen

Çevrimdışı mistek

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2013, 12:07:41 »
Evet hocam aynen bu destekten yararlanmayı düşünüyorum. Tübitak'a da geçen sene teknogirişime de başvurdum ancak çıkmadı bu sene de başvuracağım. Çıkarsa daha iyi olacak.

Kicad galiba diğerini aradım bulamadım. İndirip deniyorum hemen

Diptrace kullanıyorum 300 pin ücretsiz sanırım.

Teknogirişim Sermayesi Desteği kesinlikle kaçırılmaması gereken bir program ve bunun için iş planınızı özenle yazarsanız ve projenizin katma değeri yüksekse kesinlikle alırsınız.

En zorlayıcı kısmı jüriyi ikna etmek.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Çevrimdışı muhendisbey

• Profesyonel Üye
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2013, 12:15:40 »

Diptrace kullanıyorum 300 pin ücretsiz sanırım.

Teknogirişim Sermayesi Desteği kesinlikle kaçırılmaması gereken bir program ve bunun için iş planınızı özenle yazarsanız ve projenizin katma değeri yüksekse kesinlikle alırsınız.

En zorlayıcı kısmı jüriyi ikna etmek.
Galiba yazım hatası yapıyorum hep ilk aşamada kaldım.