Transistör Test Devresi

Başlatan nurim, 05 Ocak 2005, 04:54:14

nurim

Bir transistör test devresi yapmak istiyorm.Bu devre yada daha başka devre hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.
devre1

devre2

devre3

sitesinin adresi
http://sound.westhost.com/project31.htm
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

00001

5 milyona bir dijital  multimetre al. hfe, diyod filan da ölçersin. Buzzer var. Test sinyali bile enjekte edersin. Daha yararlı bir devre ile uğraşmanı temenni ederim.

ete

Sevgili Kardeşim Nurim,

Tes den kastın herhalde sağlam mı değilmi olmalı. Bana kalırsa transistörün yenisini al daha iyi. Bu devrelerin hiç biri sana yeni transistör kadar olumlu sonuç verdirmez. Benden sana tavsiye.

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

aster

5 milyonluk analog ölçü aletiyle 15 sn de  bu testi yaparsın  ;)
kazancını, kaçak akımlarını felan bile görürsün
hatta triyak, tristör vs testi de yaparsın

nurim

Mesaj yazan arkadaşların ilgisine teşekkür ederim.
@00001
Orta kalitedeki bir cihaz bile 25 milyona satılırken 5 milyona satılan cihaza güvenmek ne kadar doğru olur???İhtiyaç duyulan her türlü devre yararlı devredir.
@ETE
Bozuk olabilir diye şüphe duyduğumuz her transistörün yerine yenisini takarsak halimiz nice olur.Ama tavsiyeni yinede aklımda tutacağım.  
@aster
Evet halen transistör.diyot vb..elemanların kontrolünü Analog ölçü aleti ile yapıyorum,ancak bugüne kadar zaman zaman beni yanılttığı çok olmuştur.Ölçü aletine göre sağlam çıktığı halde devreye bağlanınca hata veren bir çok transistöre ve diyota rastladım.Bu nedenden ötürüde özellikle onarımlarda çok zorluklarla karşılaştım.
Şemadaki test devresi banada çok pratik gelmediği için; varsa arkadaşların bildiği yada kullandığı daha pratik,ancak doğru sonuç veren  bir devre arıyorum mesela:
1) TR.kısa devre,
2) TR.açık,
3) TR.sağlam
(diye gösterebilen bir devre.Led ile olabilir)

00001

5 milyonluk  alet  yanlış gösteriyor değil.  sadece plastiği adi, pil süresi kısa vb. Fakat içini söküp, kendi alacağın cihazdan 5-10 kat daha pahalı şık bir transistör test cihazı kutusu'na koyabilirsin.

Şimdi işportacıdan adi bir hesap makinesi alsan bu yanlış mı hesap yapacak? Hayır. sadece bir müddet sonra tuşlarını boyası silinecek...vb.

Yukarıda resmi görünen 5 milyonluk cihazlar anadolunun çesitli yerlerinde 50 milyona bile satılıyor olabilir, şaşmamak lazım. Resim tıklanarak ulaşılabilecek sayfalardan çeşitli komponentler için basit test devreleri görülebilir:

aster

Test konusundaki isteğin aslında gayet doğal yanlış hiç bir tarafı yok
ben bir aralar scop'uma bile kompenent test devresi yapmıştım çok ta güzel olmuştu
analog AVO metrelerle bu test olaylarında daha başarılıdır der ve hala bu tür ölçümler için analog AVO metre kullanırım, şu piyasada bolca ucuz olan 360-380 serisi aletler bu konuda oldukça iyidir
bunlarla yapılan testlerde beni yanıltığı hiç olmadı yeterki sen aleti hakkıyla kullan. Daha sonra bu tür ölçümler için bir yazı koyacağım
Kısaca senin yukarıda verdiğin devreleri yapmaya hiç gerek yok
diğer arkadaşların da sana tavsiyesi bu yöndeydi, zaten amacımız doğruyu bulmak değilmi ? burada da bunu tartışıyoruz
ilave edeceğim yazımda isteklerini fazlasıyla bulacaksın

nurim

@aster
Alıntı Yap.......Kısaca senin yukarıda verdiğin devreleri yapmaya hiç gerek yok
diğer arkadaşların da sana tavsiyesi bu yöndeydi, zaten amacımız doğruyu bulmak değilmi ? burada da bunu tartışıyoruz
ilave edeceğim yazımda isteklerini fazlasıyla bulacaksın

Evet sana aynen katılıyor,merakla yazını bekliyorum.Teşekkürler....
nurim.

aster

Analog AVO metreyle kondansatör, transistör, thristör ve triyak ı aşağıdaki şekilde ölçebilirsiniz, alet piyasada bolca olan 360-370 gibi serisi olan 5-10 milyonluk bir şey

***** Transistör ölçmek için (silisyum)*******
Kademe X1 de olacak ve prop uçları kısa devre iken 0(zero) ayarını yap
1- herhangi bir transistörü al, ayaklara değişik şekillerde temas ettir Probun  -- si ucu, yani  siyah olan sabit,  + kırmızı uç diğer 2 ayakta ~10 ohm Gösteriyorsa bu NPN tip bir transistördür.
-- ucu bırakmadan + uç birinde ~11 ohm (E)(Emitter), ~10 ohm (C)(Kollektör) gösterecektir
Bu şekildede emitter, kollektörü bulduk
Eh zaten -- probun bulunduğu uçta (B) Baz olmak zorunda

2- Eğer bu işlemin tam tersi yani proplar yer değiştiğinde
+ uç sabit -- uç geziyorsa bu sefer PNP tip olacaktır

3- Geldik sızıntı ölçmeye
Kademeyi  X10k alıyorsun 0 ayarını yapıyorsun
Uçları biliyorsun
NPN transistörse -- uç B da iken + uç E, C de ~0 ohm gösterecek
-- uç E de iken + uç B da ~38kohm, C de ~42kohm gösterecek
-- uç C de iken + uç E ve B de sonsuz ohm göstermeli (20mohm) Sonsuz değilde 1 mohm falan gösteriyorsa sızıntı vardır bozuk olabilir 1mohm dan daha azsa zaten kesin bozuktur PNP içinde gene bu işlemin tersi (proplar) olacak
Not: Mosfetler, Ujt için bu uygulamayı yapmayın bozabilirsiniz

***** Kapasitör ölçmek için de
!!!!!!!  DİKKAT  !!!!! Kondansatörlerin uçlarını kesinlikle kısa devre edip deşarj ediniz 10n -100n ara değerleri X10k da Değer büyüdükçe kademeyi X1 e doğru indirin Uçları herhanği bir şekilde değdiriyorsunuz İbre biraz kalkıp geri dönüyor Propları bu sefer yer değiştirip uyguluyorsuz İbre biraz daha kalkıp geri dönüyor Bu şekilde sağlam olduğunu anlıyorsunuz İbre kalkıp geri dönüyor ama tam sonsuz olmuyor omaj gösteriyorsa Veya kalkıyor orada kalıyorsa(kesin bozuktur) Sızıntı vardır bozuk olabilir Bu ölçümlerde ibre tam sıkala değil orta kısımlara kadar oynaması gerekir Tam kalkıyorsa kademe düşürün Hiç kalkmıyorsa kademe yükseltin Bu ölçümleri AC-DC tüm kondansötörlere uygulayabilirsiniz
Not: herhangi çalışmış enerjisi kesilmiş ölçüm yapılacak bir devredeki
Yüksek gerilimli kondansatörleride ölçerken direkt uçları kısa devre etmeyin Patlama yapar bunun yerine 100 ohm 2~5 w bir dirençle uçları kısa devre ediniz.

***** Thristör ve Triyak ölçmek için
To 92- To 220 tip için veya 50amp e kadar için(üstü için özel devre ister) Kademe X1 de
Thristör A,K,G    Triyak A2, A1, G şeklinde olacak
Malzeme (To220) izalatörsüz ise A - A2 (anot) orta uç gövdeye soğutucuya bağlıdır Bir uç diğerleriyle omaj göstermiyecektir Bu uç A (Anot)- A2 dir Propları gene değişik şekillerde değdiriyorsunuz Thristörde ~10ohm gösterdiği zaman -- ucun durduğu yer G (Gate) ucu dur
+ ucun durduğu yerde mecburen K (Katot) olacaktır
+ ucu oynatmadan -- ucu G e değdiriyorsunuz ve Dikkat G den ayırmadan
A ucunada değdiriyorsunuz -- uç A a değmişken (ibre ~10 ohm gösteriyor) A ucundan ayırmadan probu G ucundan ayırıyorsunuz, ve ibrenin sabit Kaldığını görüyorsunuz, halbuki daha önce bu uç hiç omaj göstermiyordu Ne yapmış olduk Anotla Katot uçlarını tetikleyip Thristörü iletime geçirmiş olduk Bu şekildeyken ucun birini ayırıp tekrar eski yarine değdirdiğimizde artık omaj göstermiyecektir çünki thristörü iletimden çıkarmış olduk
Triyakta ise bu işlem hem G ucunda hemde A1 ucunda gerçekleşecektir Çünki Triyak iki yönlü çalışır Bunun dışında  A2 diğer uçlarla omaj gösteriyorsa bozuktur

Verdiğim değerler yaklaşık değerlerdir, bunun dışına çıkan omajlar da malzemeniz Büyük ihtimalle bozuktur

Not: bu yazı alıntı değildir, eski stajerime aittir

nurim

@aster

Konuya yaklaşımın ve emek vererek hazırladığın bu yazın için teşekkür ederim.
Bana göre fikre saygı ve bilgi paylaşımı böyle olmalıdır.Bir şeyler öğrenmenin ve  bu bilgileri kullanarak bir şeyler yapmanın hazzı bambaşkadır.Yoksa ver parayı al hazır olanı bana göre değil,neyse bu da benim fikrim tabiki.Gelelim şimdi esas konumuza
Alıntı Yap"....ben bir aralar scop'uma bile kompenent test devresi yapmıştım çok ta güzel olmuştu ....."
sonra devreye ne oldu????
böyle bir devreye benimde talebim olur.Çok da makbule geçer.
Daha öncede yazdığım gibi bende bu güne kadar hemen hemen tüm kontrollerimi analog ölçü aleti ile yapıyordum.Evet çoğunlukla işimi görüyordu ancak sadece transistörlerin kısa devre kontrolünü NPN,PNP olup olmadığını yada kopuk olmadığını anlayabiliyordum.Kesinlikle B,C,E bacaklarının tespitini,sızıntı kontrolü ileThristör ve Triyak ölçmeyide yapamıyordum.Gerçekten öğrenmiş oldum.Bundan böyle daha doğru olarak ölçmeler yapabileceğim;işte bilgi paylaşımı diye buna derim.Ellerinesağlık.
Selamlar.nurim...

aster

Sevgili nurim, rica ederim
Zaten buradaki amacımız karşılıksız paylaşıp manevi yönden tatmin olmamız, "bu dünyada her şey para değil" olduğuna inanmamız
scop mevzuna gelince 20 sene felan oldu 220/12 V bir trafoyla bu test gösterme işini yapmıştım fazla detay yoktu devresi bir yerlerde varsa veririm
not: malzeme hakkındaki bilginiz ne kadar iyiyse uğraştığınız devreye o kadar hakimsiniz demektir bunu unutmayın gerisi sizin ufkunuzla sınırlıdır, bu size başarıya götürür
hepinize saygı ve selamlar