USB entegreleri

Başlatan ahmet2004, 08 Ocak 2005, 22:52:02

aster

DumrulBey

Alıntı yapılan: "mmengi"Valla sen arrow a ne yaptın bilmiyorum eğer gidip adamlara 5 sayfa yazı döşendiysen belki sana bir kıyak geçmiş olabilirler.  :D
Dostum düşündüğün gibi veya Hamit'in başına geldiği gibi bir olay olmadı! Sipariş yazışmaları dışında web sitelerinin çok yavan olduğunu daha iyi şeyler yapılabileceğini hem telefonda hem de e-posta yoluyla eleştirdim. Eleştirye olumlu baktıklarını ve toplantılarında değerlendireceklerini öğrendim. Ama şimdi sitelerine baktımda pek bir değişiklik göremedim.

Neyse Arrow ile iş ilişkisi bizzat kendilerini ziyaret ederek ve karşılıklı firma kartviziti vererek başladı. Sonra tabii ki diğer arkadaşlara sorulduğu gibi proje ve hedeflerimizi öğrenmek istediler. Yani ilk numune istediğimiz zaman nerede kullanacaksınız, yıllık ne gibi bir sipariş geçilecek gibi şeyler ile muhatap olduk. Burası doğal çünkü numune telebi formuna işliyorlarmış.

Ancak dün 18LF452 TQFP ile 18F4550 DIP numune istediğimde sormadılar. Herhalde daha önce yukarıdaki kılıflardan istek olduğu için beni araya sıkıştırdı bilemiyorum. Bildiğim bir şey var numune olayı şart. Mesela TQFP kılıflar en az 160'lık paketlerde sipariş veriliyor. Bu beni bırakın, sadece bir deneme için firmamı bile zorlar. Ne zamandır TQFP denemek istiyordum. Numune olayı sayesinde deneyebileceğim. Eğer denemelerim olumlu olursa neden 160 adet sipariş vermeyim ki!

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mmengi

Dumrulbey,

18F4550 yi hangi cihazda programlamayı düşünüyorsun.Epic te baktım bu pic yokelimdeki diğer programlayıcılara baktım onlardada desteği yok.mplam ın 6.60 versiyonunda baktım hiç bir cihazda desteği yok.mplam 7.0 çıkmış onu çektim ancak orda icd2 ve microchip in diğer programlayıcıları için beta desteği vermiş.

DumrulBey

Merhaba,

Dostum geçen ay Linux'da da çalışan bir programlayıcıdan bahsetmiştim. Şimdi adresini bulamadım. Bulunca tekrar naklederim. İşte onu kullanmayı düşünüyorum. Hatırladığım kadarıyla diğer USB PIC'i programlıyordu. Bunu da programlayacağını zannediyorum. Hatta 18F452'yi programlayan herhangi bir programlayıcı bunu programlayabileceğini düşünüyorum. Çünkü USB dışında pek farkı yok. Belki USB ile ilgili sigortalar varsa onlar sorun yapar. Neyse elimize geçsinde bir şekilde programlarız canım.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

serafetin

@mmengi

18F4550 bende hangi programlayıcıda programlayacağımı düşünüyom.. icd olayını düşünüydum bende .. hala ic progun destegi yok gorunuyo.. simdi baktim. aslinda p16pro nun bir ara linux destegi icin bir program gormustum adamlar yazmis. koduda var.. hic olmadi bende onu eklerim.. birileri program yazmassa nasil olacak değilmi...
bilgi paylaştıkça büyür.....

cozturk

18f4550 epicde görünüyor. sanırım programlayabilir.

serafetin

abi serial programmerlar delirtiyo adamı.. eger picin tamami dolu iste deli gibi bekliyosun ki bu entegre 32 Kb di yanlıs hatırlamıyosamm.. deli zaman alır programlamak.. paralel çözüm olsa... ya zaten olay softta bitiyoda.. icd ile programlayim diyorum.. icd2 de destek var diyor ama insallah 1 dede çalışır.. picstartplus ta programlamıyo diye okudum nekadar doğrudur bilmem ama.

otm

Merhaba
Arkadaşlar bu yurtdışından sipariş verirken çok dikkatli olmalısınız özellikle kredi kartıyla sipariş vermek tehlikeli.Benim bir arkadaşım sipariş verdi malzemler geldi.ama arasıra hesabında 2 dolar 5 dolar gibi küçük rakamları çekiyorlarmış belli olmasın diye 3 ay sonra anlayabildi.Türkiyede bir ithalatcı firmadan yutdışından bir cihaz getirttim.Cihazın bana sattış fiyatı 1800 usd idi.ama başka bir yerde aynı cihazı gördüm 2 ay sonra cihazın satış fiyatı 380 usd.bunu bana 1800 dolara satan firmada NETES.sonra firmayı aradım verdikleri cevap çok basitti.kardeşim ticaret bu almasaydın.Bir daha o firmayla çalışmadım.şuanda reklam gibi olacak ama ARROW türkiye ile çalılşıyorum.fiyatları çok makul tek sorun malzeme miktarını istediğin kadar alamıyorsun.sadece pakette nekadar varsa okadar almak zorundasın.
Kolay gelsin.

aster

Merhaba, bahsettiğiniz konu önemli
bu mevzuyu tüketici hakem heyetine götürdünüzmü?
kaymakamlıkla birlikte çalışıyorlar
bende ayrıca sorup öğrenmeye çalışacağım
geçmiş olsun aldatılmak çok kötü bir şey hele ticarette

OG

Alıntı yapılan: "otm2002"Merhaba
Arkadaşlar bu yurtdışından sipariş verirken çok dikkatli olmalısınız özellikle kredi kartıyla sipariş vermek tehlikeli.Benim bir arkadaşım sipariş verdi malzemler geldi.ama arasıra hesabında 2 dolar 5 dolar gibi küçük rakamları çekiyorlarmış belli olmasın diye 3 ay sonra anlayabildi..
İnternetten yapılmış her türlü ödemeye itiraz edilebilir. Banka iade etmek zorunda, gerekli görürse tahkikat yapar olay ortaya çıkar.

Telekominikasyon alanında üretim yapan bir ingiliz firmasından numune istedim, buradaki temsilcilerine yönlendirdiler. Onları aradım "elimizde yok 3 haftada gelir dediler". Üretici firmaya bildirdim olay 3 günde çözülüp elimde oldu ve şikayetlerinizi bildirin dediler. Yetmedi 7-8 ay sonra temsilci firma dan arayıp üretici firmanın bir adamı Türkiye'ye geliyor ve sizinle görüşmek istiyor dediler. O günlerde şehir dışında idim ve imkan bulamadım.

Yani sözün kısası Türkiye'deki temsilci firmalar (geneli) küçük amaçlara sahip (kese doldurmak) güdük firmalaradır. Stok tutamazlar, işlerine de gelmez zaten. Çünkü serbest piyasa yeterince gelişmediğinden ve olumsuz koşullar imalatçı firmalara iletilmediğinden onlara mahkum olarak iş yürür.

Belki küçük gördüğünüz bu gibi girişimleriniz aslında iyileşme için ciddi bir adımdır. Ancak bunu yaparken af buyurun çirkefce kırarak dökerek değilde düzgün bir dille iletişim kurulmalı. Türkiye 80'li yıllardan bu yana ciddi bir değişimi yaşıyor. Aradaki kesintiler olmasa idi çok daha iyi noktalarda olurduk.Düzelme birden olmaz gayret gerekir.

Buna bir örnek;
Değişik panolarda ADSL hakkında okuduğumuz o kadar lüzumsuz eleştiriler var ki. Daha düne kadar 56K'yı zor bulurken bugün ADSL de yasanan ufak tefek kesinti ve yavaslamalar için 50 tane kelle götürüp 3-5 tane hükümet yıkanlar var. Afedersiniz bunlar daha mıçtığı denize varmamış çoluk çocuk, bilmezler nereden nereye gelindiğini. Ve bilmezler değişime, gelişime engel daha nice dinazorların veya hortumu kesilmişlerin hala köşe başlarını tuttuğunu. Filmlerde görünenin gerçek dünya olduğunu sanmaları ayrı bir problem. Matrix ile çağları atlayan hayal aleminde dolaşırken USA da hala birçok yerde manuel telefon santrali kullanıldığından habersizdir. İsraf olmasın diye bunlardan vazgeçmemiş olanlar senin bebelerine 500-1000 usd lik cep telefonunu satmasını çok iyi becerir.

Söz dallanıp birçok yere gider, velhasıl iş eğitimde biter. Buna sahip olmadan kurulmuş bir şirkette çalıştırdığı yabancı dil bilen 3-5 sales engineer memlekete hizmet, arge, gelişim vs nereden düşünür. Akşam olunca sipariş aldığı mal miktarı ile avunup kısa günün kârı diyerek hayıflanır. Uzun yılların zararından kime ne...
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aster

Hocam ağzına sağlık bu kadar gerçek anlatılır, teşekkürler

Macera

Microchip'in sayfalarını dolaşırken tesadüfen satın alma sayfasına girdim.
Türkiyeden istediğimiz sayıda entegre sipariş edebildiğimiz yazılı.

Burdan hiç sipariş veren oldumu?
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

serafetin

ben microchipin sayfasindan malzeme alirken japonya olarak girdim.. daha onceleri turkiye seçeneği yoktu..
tabi benim malzemeleri japonyadaki arkadaşa gitti. oda parçalari bana yolldi.