Superonline fiber torrent problemi

Başlatan muhendisbey, 30 Eylül 2013, 22:23:58

polleme

UPnP genelde media aktarım işinde kullanılıyor. Örneğin UPnP destekleyen bir NAS veya depolama üniteniz varsa ve içinde filmler yüklü ise yine UPnP destekleyen TV'niz bu depolama ünitesine kablolu veya kablosuz ağ üzerinden erişebiliyor ve fimleri oynatabiliyor. Böylece evde merkezi bir video sunucusu kullanma şansınız oluyor.

muhendisbey

Göndermeniz olmayınca siteler sizi "hit and run" yani "kap kaç" yapıyor olarak algılar ve sizi engellerler.  Bu birincisi
upload olmayınca seeder bulmanız zorlaşıyor bu da doğrudan indirme hızını yavaşlatıyor.
ve en önemlisi: bu güvenlik amaçlı değil doğrudan paylaşım programlarını durdurmaya yönelik. Modem ip'si değişmedikçe güvenlikten bahsetmek zaten imkansız. Dış saldırıya açık kalacak sonuçta.
İlginç olanı bilgisayarınızın ip'si ağda sürekli değişiyor. kah 192.168.1.24 kah 192.168.1.5... şeklinde. Port açmak bir süreliğine sizi kurtarıyor.
Yani adamlar bu işi el altından yapıyorlar. Başka izahı yok. Modemde deseniz modem bu şirket için özel üretim.
Bugün kotayı en çok paylaşım programlarının harcadığı aşikar. Engellerse size vermesi gereken bant genişliğini bir başkasına satabilecek hele getirecek bunun dediğim gibi başka izahı yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

Alıntı YapGöndermeniz olmayınca siteler sizi "hit and run" yani "kap kaç" yapıyor olarak algılar ve sizi engellerler.
Bu durum tracker'a göre değişiyor. Anladığım kadarıyla bazı tracker'lar open ya da public olarak anılıyorlar. Bunlar göndermenin hesabını tutmuyor. Ancak private tracker'lar bir üyelik gerektiriyor ve gönderme/indirme oranının belli seviyede kalması şartı koyuyorlar. Demonoid.com öyle idi mesela. Ancak, gönderme/indirme oranı düşükse mesela adamlara $5-10 gönderince oranı sıfırlıyorlardı. Yani ya para ya da upload olarak katkı bekliyorlar.

Alıntı YapModem ip'si değişmedikçe güvenlikten bahsetmek zaten imkansız.
Özellikle statik IP için başvurulmamışsa, her bağlanmada modemin dışarıya yönelik IP'si değişir. Tabi günlerce açık kaldıysa uzun süre IP aynı kalabilir. En kolayı bir kapatıp açmak. Bir ara RapidShare gibi sitelerden arka arkaya indirme yapabilmek için böyle yapmak gerekiyordu. Aynı IP'den bağlanıldığını tespit ettikleri için mesela "3 saat bekle" diyorlardı. Modemi kapatıp açınca güzel güzel indirme yapılabiliyordu hiç beklemeden. JDownloader gibi bazı indirme programları bağlantı resetleme işini otomatik yapabiliyorlar. Otomatik olarak modem arayüzüne girip bağlantıyı resetliyorlar. Bir ara kullanıyordum.

Alıntı Yapİlginç olanı bilgisayarınızın ip'si ağda sürekli değişiyor.
Bu normal bir durum. Modemin için DHCP sunucusu var. Kafasına göre her seferinde farklı IP atar. Bu IP yereldir, servis sağlayıcının verdiği dış IP ile ilgisi yok. Daha önce de dediğim gibi, bu rasgele atamanın önüne geçmek kolay. İşletim sisteminde ayarlanabiliyor. Windows'ta ağ adaptörü ayarlarında var bu. Ancak IP alma elle yapılınca birkaç ayar daha girmek gerekiyor. Gateway adersi, alt ağ maskesi, DNS adresleri falan gibi.

Alıntı YapModemde deseniz modem bu şirket için özel üretim.
Tüm modemlerde durum böyle, modemin servis sağlayıcı tarafından verilmiş olmasıyla ilgisi yok.

Alıntı YapPort açmak bir süreliğine sizi kurtarıyor.
Yerel IP yukarıda anlattığım şekilde sabitlenirse, port açmak kalıcı bir çözüm olur. Bu şekilde kullandım daha önce.

Gökçe Tağlıoğlu

muhendisbey

Alıntı yapılan: Tagli - 20 Ocak 2014, 13:14:18
Bu normal bir durum. Modemin için DHCP sunucusu var. Kafasına göre her seferinde farklı IP atar. Bu IP yereldir, servis sağlayıcının verdiği dış IP ile ilgisi yok. Daha önce de dediğim gibi, bu rasgele atamanın önüne geçmek kolay. İşletim sisteminde ayarlanabiliyor. Windows'ta ağ adaptörü ayarlarında var bu. Ancak IP alma elle yapılınca birkaç ayar daha girmek gerekiyor. Gateway adersi, alt ağ maskesi, DNS adresleri falan gibi.
Daha önceki iki modemim de airties'tı. Sonuç olarak onlarda böyle bir duruma hiç rastlamadım. İç adres her zaman sabitti.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tagli

Alıntı Yapkah 192.168.1.24 kah 192.168.1.5... şeklinde.
Evet, aslında bu kadar oynaması garip. Belki bu durum modem markasına göre değişiyordur ama yine de pek ihtimal vermiyorum çünkü protokolün standart olması lazım. Benim gözlemlediğim kadarıyla, genelde modem yerel IP havuzundan sırayla atama yapıyor. Yani havuz 192.168.1.100'den başlıyorsa ilk bağlanan makine 100 oluyor, sonra sırayla 101, 102, 103 diye gidiyor. Ama bilgisayar modemden statik yerel IP talep ederse bunun pek bir önemi kalmaz, tabi birden fazla makine aynı IP'yi istemediği sürece. Ben bu sebeple, statik yerel IP gerektiği zaman biraz ileriden bir sayı seçiyorum, mesela 112 gibi çünkü yerel ağımdaki bilgisayar sayısının 12'ye varmayacağından eminim. Statik olarak mesela 101 gibi başa yakın bir numara talep edilirse ve bu IP dinamik olarak bir makineye daha önce atanmışsa ne olur bilmiyorum. Ya IP çakışması olacaktır, ya da modem dinamik olanı iptal edip ona başka IP verecektir diye tahmin ediyorum. Aklıma 3. bir ihtimal gelmiyor.
Gökçe Tağlıoğlu