Efsane geri döndü! Parsic 4.0

Başlatan ayhani, 03 Ekim 2013, 22:02:25

ayhani

Evet arkadaşlar uzun süreden beri beklenilen oldu ve PARSİC 4.0 yayında. 18  Serisi dahil 71 pici destekliyor. Parsic 4.0 usb dongle ile satılıyor fiyatı 240 Euroymuş

Demo sürümünü indirmek için tıklatın
http://www.parsicitalia.it/files/SetupParsicDemo-4.0.6.3.zip

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

blacklogic

Program tam olarak ne işe yarıyor? Biraz açıklama yapar mısın?

Mr.Java

PLC tarzi görsel MCU programlama olsa gerek.

GibsonSG

Eğer program düşündüğüm gibi ise şunu söylemek istiyorum;
Yavaş yavaş firmalar işleri kolaylaştıran, C'de, Assembly'de yazılmış kodlar kadar performans verebilecek görsel programlama dilleri oluşturma olaylarına girmeye başladılar. TI'ın MATLAB/SIMULINK üzerinden programlanan DSP'leri, MSP430 için çıkarttığı görsel programlama ortamı(adını unuttum), Altera'nın yine MATLAB/SIMULINK üzerinden programlanabilen FPGA'leri vs.  şeklinde gidiyor. Böyle giderse ilerde gömülü sistem işleri için, gömülü sistemde yer alan blokların çalışma mantığını bilen, bu mantığı uygulayabilen, mouse ile blokları sürükleyip ucunu başka bloklara bağlayabilen herkes bu işte görev alabilecek. Bir bakımdan iyi bir bakımdan da kötü birşey. Aslında tartışılmaya çok açık bir konu :)

ayhani

Alıntı yapılan: blacklogic - 03 Ekim 2013, 22:31:12
Program tam olarak ne işe yarıyor? Biraz açıklama yapar mısın?

Sorunuzun detaylı cevabı aşağıdaki linkte.
http://www.kolaypic.com/pnedir.html
https://www.picproje.org/index.php/topic,18865.0.html

mesaj birleştirme:: 03 Ekim 2013, 23:24:25

Alıntı yapılan: GibsonSG - 03 Ekim 2013, 23:18:08
Eğer program düşündüğüm gibi ise şunu söylemek istiyorum;
Yavaş yavaş firmalar işleri kolaylaştıran, C'de, Assembly'de yazılmış kodlar kadar performans verebilecek görsel programlama dilleri oluşturma olaylarına girmeye başladılar. TI'ın MATLAB/SIMULINK üzerinden programlanan DSP'leri, MSP430 için çıkarttığı görsel programlama ortamı(adını unuttum), Altera'nın yine MATLAB/SIMULINK üzerinden programlanabilen FPGA'leri vs.  şeklinde gidiyor. Böyle giderse ilerde gömülü sistem işleri için, gömülü sistemde yer alan blokların çalışma mantığını bilen, bu mantığı uygulayabilen, mouse ile blokları sürükleyip ucunu başka bloklara bağlayabilen herkes bu işte görev alabilecek. Bir bakımdan iyi bir bakımdan da kötü birşey. Aslında tartışılmaya çok açık bir konu :)

Evet doğru bir tespit.
Parsic, Flowcode benzeri derleyiciler ile pic programlamak eskiye göre çok kolay.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

GibsonSG

Yaşlı kurtlar böyle şeyleri pek istemezler ama yapacak birşey yok :)

cicjoe

Hala 50-60 yil oncesinin teknikleri ile yazilim gelistiriyoruz.. Bence bir gecise ihtiyac var. Diger muhendislik alanlarini ele alirsak, ornegin insaat muhendisleri cizimlerini fare ile yapiyor, ama birinin yaptigi muhendislik harikasi olurken, digerinin yaptigi cokebiliyor.. Makina muhendisleri ayni sekilde.. Veya elektronik muhendisleri semalari, PCB'leri cizim ile yapiyorlar.. Yani programlari bu tarz gorsel ortamlarda yapmamiz her onune gelenin cok iyi isler cikaracagi anlamina gelmiyor bence.. Biz de istiyoruz, biz de niye yok :p Yakin gelecekte daha da onem kazanacagini dusunuyorum..

Bu konuda cok girisim var ama nedense tutmuyor cok fazla.. Robotic Studio'da Visual Programming Language, .NET'de Workflow gibi MS'in urunleri eglenceli aslinda.. Veya TI'in Grace'ini cok begeniyorum.. Benden daha iyi yazdigi icin de kullaniyorum.. Bir de ULP (Ultra Low Power) Advisor cikarmis, yazdiklarimi inceleyip yapma boyle diyo, ben de dinliyorum =)

GibsonSG

Alıntı yapılan: cicjoe - 04 Ekim 2013, 00:01:05
Hala 50-60 yil oncesinin teknikleri ile yazilim gelistiriyoruz.. Bence bir gecise ihtiyac var. Diger muhendislik alanlarini ele alirsak, ornegin insaat muhendisleri cizimlerini fare ile yapiyor, ama birinin yaptigi muhendislik harikasi olurken, digerinin yaptigi cokebiliyor.. Makina muhendisleri ayni sekilde.. Veya elektronik muhendisleri semalari, PCB'leri cizim ile yapiyorlar.. Yani programlari bu tarz gorsel ortamlarda yapmamiz her onune gelenin cok iyi isler cikaracagi anlamina gelmiyor bence.. Biz de istiyoruz, biz de niye yok :p Yakin gelecekte daha da onem kazanacagini dusunuyorum..

Bu konuda cok girisim var ama nedense tutmuyor cok fazla.. Robotic Studio'da Visual Programming Language, .NET'de Workflow gibi MS'in urunleri eglenceli aslinda.. Veya TI'in Grace'ini cok begeniyorum.. Benden daha iyi yazdigi icin de kullaniyorum.. Bir de ULP (Ultra Low Power) Advisor cikarmis, yazdiklarimi inceleyip yapma boyle diyo, ben de dinliyorum =)

Kesinlikle katılıyorum.  Teknoloji artık işleri kolaylaştırma yoluna gidiyor, her alanda. Yazılım geliştirme alanında da bu kolaylığa gidilmesi kaçınılmaz. Zamanla bu da yerine oturacaktır. Nasıl ki bir ara Assembly mi döver C mi döver kavgaları yapıldıysa ki hala bu kavgaları yapan ama bu işte süper olduğunu iddia edenler olsa da artık saf Assembly'de kod yazan adamların soyu tükenmek üzere sanırım :) C ile yazıp çok gerektiği istisna yerlerde C+Assembly ortaklaşa çalışmasıyla yazılıyor artık birçok kod, bildiğim kadarıyla.

cicjoe

Alıntı yapılan: GibsonSG - 04 Ekim 2013, 00:17:01
C ile yazıp çok gerektiği istisna yerlerde C+Assembly ortaklaşa çalışmasıyla yazılıyor artık birçok kod, bildiğim kadarıyla.

Bu mantikta olanlar bana da daha cekici geliyor hocam. Ornegin MS'in urunlerinde fonksiyonlari eski usul (yada simdiki usul mu demeliyim) kod halinde yazabiliyor, birbirine baglama isini gorsel olarak yapabiliyorsunuz.. Boylece moduler bir sekilde parcaciklari yazdiktan sonra, buyuk resmi daha kolay olusturabiliyorsunuz.

muhittin_kaplan

metaltrrocker

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 04 Ekim 2013, 00:38:54
ben şunları bekliyorum, keza pc nin kullanımına başlamasından bu yana herşeyi değişti, iki şey hariç
klavye ve mause.
Klavye ve mouse olmadan PC'de oynanan bir oyun.Peh rezillik:)
Onun dışında nöro-connect bir yapıda olursa o ayrı tabi.Ona daha var.

GibsonSG

Gerard Butler'ın Gamer filmi geldi aklıma :)

ergin

erguncaliskan

Parayi transfer ettik  gelince 3.60 dan farkini görecez bakalim neler değişmiş

Melih1802

Bu parsic ile bende ilgileniyorum. Kullanan biri varsa tecrübesini paylaşabilirmi.
Kullanımda sınırlar, Stabiletesi,  v.s.