Efsane geri döndü! Parsic 4.0

Başlatan ayhani, 03 Ekim 2013, 22:02:25

MrDarK

Görsel programlama dillerini ilk olarak Matlab Simulink ile test etmiştim. Gerçekten oldukça keyifli ve güzel bir yaklaşım oluyor.

Ardından google'ın geliştirdiği App inventor ile android ile baya eğlendim :)

Profesyonel olarak kullandığımız yazılımların yerini neden almasınlar ki ? Şahsen ben desteklerim :)

Bu sayede çok daha genç yaşlarda elektronik ile tanışan gençlerimiz zihinlerini enteresan ve farklı fikirler ile doldurabileceklerine inanıyorum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Firzen

Alıntı yapılan: GibsonSG - 03 Ekim 2013, 23:18:08
Eğer program düşündüğüm gibi ise şunu söylemek istiyorum;
Yavaş yavaş firmalar işleri kolaylaştıran, C'de, Assembly'de yazılmış kodlar kadar performans verebilecek görsel programlama dilleri oluşturma olaylarına girmeye başladılar. TI'ın MATLAB/SIMULINK üzerinden programlanan DSP'leri, MSP430 için çıkarttığı görsel programlama ortamı(adını unuttum), Altera'nın yine MATLAB/SIMULINK üzerinden programlanabilen FPGA'leri vs.  şeklinde gidiyor. Böyle giderse ilerde gömülü sistem işleri için, gömülü sistemde yer alan blokların çalışma mantığını bilen, bu mantığı uygulayabilen, mouse ile blokları sürükleyip ucunu başka bloklara bağlayabilen herkes bu işte görev alabilecek. Bir bakımdan iyi bir bakımdan da kötü birşey. Aslında tartışılmaya çok açık bir konu :)
Sanırım VISSIM den bahsediyordunuz MSP430 ve TI C2000 işlemciler için.
University of Idaho                                  Postdoctoral Fellow

arif14

ben parsic 3,43 kullanıyordum v4 satın aldık ancak bazı sorunlarım var hex alamıyorum parsic v4 kullanım kılavuzunda mplab ıde 8 kullanılması yazıyor onuda yukledim ama sonuç alamadım

arif14

Parsic v4 sorunsuz çalışıyor.SPI-Device ayarlarındaymiş sorun benim için en önemli yeni özelliği entegre kütüphanesi ben memnunum.erguncalıskan'a tesekkürler

MEHMETKBC

Parsic v4 satın alıp kullanan arkadaşlar varmı.
Ben aldım, ancak pic 16f 877 için yaptığım programı, pic18f 4550 için düzenlediğimde hata veriyor. 
konu hakkında bilgisi olan arkadaş varmı.

arif14

Oluşturduğunuz (.pic) uzantılı dosyayı yükleyin bir bakalım.

ayhani

Alıntı yapılan: arif14 - 22 Aralık 2014, 08:27:49
Oluşturduğunuz (.pic) uzantılı dosyayı yükleyin bir bakalım.

Hatayı yazarsanız belki yardımcı olabiliriz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

MEHMETKBC

Parsic v4 ile yaptığım çalışmayı gönderdim, PIC16F877 de Build HEX -file  yaptığımda hata vermiyor. Aynı çalışmayı,PIC18F4550 ye çevirdiğimde
aşağıdaki hataları veriyor.
Warning[221] C:\USERS\W7\DEN03.ASM 20 : Invalid message number (230)
Warning[221] C:\USERS\W7\DEN03.ASM 33 : Invalid message number (230)
Error[113]   C:\USERS\W7\DEN03.ASM 89 : Symbol not previously defined (TMR0)
Error[113]   C:\USERS\W7\DEN03.ASM 767 : Symbol not previously defined (TMR0)

Configuration ayarları ile ilgili olabilirmi.
Parsic bu ayarları otomatik yaptığını düşünüyorum, ama emin değilim.

ayhani

Alıntı yapılan: MEHMETKBC - 22 Aralık 2014, 13:21:50

Parsic v4 ile yaptığım çalışmayı gönderdim, PIC16F877 de Build HEX -file  yaptığımda hata vermiyor. Aynı çalışmayı,PIC18F4550 ye çevirdiğimde
aşağıdaki hataları veriyor.
Warning[221] C:\USERS\W7\DEN03.ASM 20 : Invalid message number (230)
Warning[221] C:\USERS\W7\DEN03.ASM 33 : Invalid message number (230)
Error[113]   C:\USERS\W7\DEN03.ASM 89 : Symbol not previously defined (TMR0)
Error[113]   C:\USERS\W7\DEN03.ASM 767 : Symbol not previously defined (TMR0)

Configuration ayarları ile ilgili olabilirmi.
Parsic bu ayarları otomatik yaptığını düşünüyorum, ama emin değilim.

Hocam gördüğüm kadarıyla RD.4 ün karşısında PWR.0 gibi bir ifade kullanmışsınız bunu yapmayın. O ifadeyi silip tekrar bağlantı yapın parsic S0.3 gibi kendi isimlendirsin.
Ayrıca ZV30'u 16 bit yapmışsınız fakat karşısındaki komparatör 8 bit bunuda düzeltin, aynı durum ADC0 içinde geçerli). Sonucu yazarsanzı seviniriz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

MEHMETKBC

Söylediklerinizi yaptım. aslında orjinalinde de öyleymiş dosyayı aktarırken  yazdığınız hataları yapmışım. Düzelte yaptığımdada aynı hataları veriyor.
Hatayı şöyle düzeltik.
Ben MPLAB eski sürümünü kullanmıştım. Onu tamamen silip parsic v4 ile gelen sürümünü yükleyinde hatalar düzeldi. Tamamen acelecilik.
İlginize teşekkür ediyorum.
Parsic ile fazla çalışma yapan yok sanıyorum. Aslında benim gibi kod yazmayı bilmeyenler için çok ideal. Kod yazmayı bilenler için ise işlerini kolaylaştırıyor.
Bir konu daha var yardımınızı isteyeceğim.
20-30  KHz lik bir osilatörün kare dalga çıkışını pic ile saydırmak istiyorum bunu değişik yerlerde kullanacağım. Pic 16f 877 ile olmuyor. 200 hz den sonra sapıtıyor. 18f4550  ile bunu yapabilirmiyim.  İngilizce bilmediğimden Data Sheet okuyamıyorum. Yada bunun için en uygun pic hangisidir?  ve hangi pin'den giriş uygun olur.

tektabancadadas

banada lazım ama linkler çalışmıyor malesef