Jlink Clone'ları Hakkında

Başlatan yamak, 25 Ekim 2013, 09:36:06

yamak

Aşağıdaki linkteki JLink clone u cortex m4 çekirdekli MCU'ları destekliyo mu?Bilgisi olan,alıp kullanan var mı?Ürünün başlığında cortex m4 yazıyo ama açıklamalar da desteklediğine dair bişey yazmıyo.Ben de emin olmadım.
http://www.ebay.com/itm/JLINK-J-LINK-V8-Emulator-ARM7-ARM9-ARM11-CORTEX-M3-CORTEX-M4-CORTEX-A8-CORTEX-A9-/360764936705?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53ff441201

diot

Evet , m4 leri destekliyor ben stm32f407 zg de kullanıyorum . segger den son sürüm indirip kullanabilirsiniz. Ufak bir hile ile klon orjinal hale gelebiliyor :)

yamak

Hocam o hileyi söyleme imkanınız var mı :)

diot

Sen bi önce al. sonra ,içini açıp yüksek çözünürlüklü olarak pcb fotosunu çekip yolla  ne yapacağını ve gerekli dosyaları  yollarım. Belli olmaz belki orj. hale getiripte yollayabilirlerde. şu an ben son sürüm ile ve en yeni firmware ile kullanıyorum.

esensoy

ben firmware update yaptım, program clone kullanıyorsun demeye başlamıştı, sonra downgrade yapmak zorunda kalmıştım,
yönteminizi ben de merak ediyorum, yazarsanız sevinirim
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

yamak

Alıntı yapılan: diot - 25 Ekim 2013, 10:07:22
Sen bi önce al. sonra ,içini açıp yüksek çözünürlüklü olarak pcb fotosunu çekip yolla  ne yapacağını ve gerekli dosyaları  yollarım. Belli olmaz belki orj. hale getiripte yollayabilirlerde. şu an ben son sürüm ile ve en yeni firmware ile kullanıyorum.
Tamam hocam teşekkür ederim.

diot

bu  klonlarda boot loader var. önce içini açıp erase bacağını on yapıp usb yi takıyorsun ve 1 dakika beklemeden sonra erase işlemi sonuçlanıyor. çip siliniyor. Daha sonra tst bacağını on yapıp usb yi takıp 1 dakika kadar bekleyince boot loader yükleniyor. usb yi çıkarıp jumperi  çıkarıyoruz bootloader programını çalıştırıp firmware yi yüklüyoruz. daha sonra segger  j-flash arm yi çalıştırıp son firmwareyi yükledikten sonra cihaz orijinal gibi çalışmaya başlıyor.

Daha sonra dosyaları internete yükleme yapacağım ve ayrıntılı açıklamayıda yazacağım.

diot

16864320 geçersiz bir numara.. Firmware editlemeye gerek yok. isteyen arkadaşlara editlenmiş olanını yolluyorum seri no da karalistede değil. Açık olarak bir yerlere yüklemedim, çünkü internette numara fazla dağılıp kara listeye girmemesi amacıyla.

yamak

Alıntı yapılan: diot - 25 Ekim 2013, 10:07:22
Hocam ürün geldi.Keil üzerinde program yükleyebiliyorum.Bu durumda yine de extra bişey yapmam gerekir mi?

JKramer

Bende 1-2 yıl önce aldığım v8 (AT91SAM7S64 çipi) olanından var. Eski bilgisayarda sorunsuz şekilde kullanıyordum. Yeni bilgisayara daha önce kullandığım (4.52  olması lazım) yazılımı kurup takınca led hızlıca yanıp sönüyor. Otomatik güncelleme mi yapmaya çalışıyor anlamadım.

Kutuyu açıp erase jumper kısa devre-1 dk bekle-tak çıkar, tst jumper kısa devre-1dk bekle-tak çıkar, vs. aşamalarını yaptıktan sonra tekrar takınca sürücüleri yüklendi, device manager'da AT91 usb to serial converter göründü. Bundan sonra Sam-Ba yazılımını açıp ilgili comport'u ve çipi seçip 'Connect' e basınca pencere kapanıyor, hiçbir şey olmuyor :). Task manager'da sam-ba.exe çalışıyor görünüyor ama dediğim gibi herhangi bir işlem yapmıyor. Win8'den olabilir diye Xp'de denedim, aynı şekilde. Yanlış yaptığım bir adım mı var acaba?

Logan

Günaydın arkadaşlar.

Ben aşağıdaki resimde yer alan programlayıcı kullanmayı düşünüyordum. Sanırım JKramer'ın elindeki programlayıcının aynısı. Ancak bu konuyu okuyunca kafam karıştı. Birisi bana açıklama yapabilir mi? Eski versiyonu mu kullanıyorum? Yeni yazılım ile çalışmama olasılığı var mı? Eğer programlayıcının başka bir versiyonu varsa detaylı bir paylaşım yapabilir misiniz?

İyi çalışmalar.

İmza.

diot

@yamak. Cihazını güle güle kullan. seggerin son versiyonunu (4.80)  indirip kurdunmu ? kurduysan firmware güncellemesini yaptınmı ?
4.80 i kurup firmware güncellemesi yaptıysan ve sorun yoksa  üzerindeki gelen firmware zaten orjinalleştirilmiştir . Kullanmaya devam edebilirsin.

@Logan eğer yapmayı düşünüyorsan hiç uğraşma derim. Zaten 10-12 USD lik birşey.

Logan

@diot, buradan çıkaracağım sonuç kullandığım şemanın işe yarar olduğu mudur?
İmza.

JKramer

Alıntı yapılan: JKramer - 08 Ocak 2014, 19:30:00
Bende 1-2 yıl önce aldığım v8 (AT91SAM7S64 çipi) olanından var. Eski bilgisayarda sorunsuz şekilde kullanıyordum. Yeni bilgisayara daha önce kullandığım (4.52  olması lazım) yazılımı kurup takınca led hızlıca yanıp sönüyor. Otomatik güncelleme mi yapmaya çalışıyor anlamadım.

Kutuyu açıp erase jumper kısa devre-1 dk bekle-tak çıkar, tst jumper kısa devre-1dk bekle-tak çıkar, vs. aşamalarını yaptıktan sonra tekrar takınca sürücüleri yüklendi, device manager'da AT91 usb to serial converter göründü. Bundan sonra Sam-Ba yazılımını açıp ilgili comport'u ve çipi seçip 'Connect' e basınca pencere kapanıyor, hiçbir şey olmuyor :). Task manager'da sam-ba.exe çalışıyor görünüyor ama dediğim gibi herhangi bir işlem yapmıyor. Win8'den olabilir diye Xp'de denedim, aynı şekilde. Yanlış yaptığım bir adım mı var acaba?
Kendime alıntı yapayım :). Çalışmayı yaptığım port USB3.0'dı, 2.0 olan tek port'da da usb hub var. Hub'ı çıkartıp cihazı 2.0 olan usb portuna takınca bağlanabildim (Daha önce denediğim XP bilgisayardakiler de USB2.0'dı ama bunu yazarken aklıma geldi, diğer port'larda wireless adaptör,vs. var). Ancak yüklemem gereken .bin dosyasının olmadığını farkettim :D. Neyse weibo mu ne garip bir çinli site var, biri jlink-v8.bin dosyası yüklemiş geçenlerde, onu indirdim (İndirene kadar da canım çıktı, üye olmak lazımmış, çinceyi sökecektim neredeyse). Dosyayı cihaza yükledim, sonra jlink commander'ı açtım, güncelleme varmış, yükle dedim. Sağolsun kırmadı beni, güzelce yükledi. Ama birkaç saniye sonra klon uyarısı verip kapandı :). Bakalım iyice ilerleme kaydettik, şu dll dosyasını düzenleme işini inceleyelim.

EOS

Yukarıdaki cihazdan geçen sene almıştım,sürekli yukarıdaki işlemleri yapmak zorunda kalıyordum,10-15 günde bir sorun çıkartıyordu.

Daha sonra aşağıdaki üründen aldım .Yukarıdaki işlemleri yapmaya gerek olmadan, yaklaşık 6-aydır,j-link son versiyonu ile kullanıyorum.

http://www.hotmcu.com/usbminijtagex-jlink-jtagswd-debuggeremula%E2%80%8Btor-p-46.html?cPath=3_25&zenid=bnk9qfaffipc03b75opokd4o70