Jlink Clone'ları Hakkında

Başlatan yamak, 25 Ekim 2013, 09:36:06

yldzelektronik

Merhabalar,

Dün gece keil açık jlink kite bağlı, derlediğim kodu yüklemeye çalışırken keil dondu.Ben de jlink tarafındaki usb kablosunu çıkardım.Haliyle keil hata verdi jlink bulunamadı diye.Tekrar jlink usb kablosunu taktım.Ancak cihaz tanınamadı dedi.Yani bildiğin tanınmayan aygıt hatası.

Sonra jlink clone için yapılan işlemleri yaptım.Hani bu başlıkta diot'un paylaştığı dosyada yazanlar.Ancak tamamlayamadım.Adımları şöyle yaptım;

Silme jumperini taktım.Usb kabloyu takıp 1 dakika sonra kabloyu söküp, diğer jumperi takıp silmeyi çıkardım.Kabloyu tekrar taktım.Bir dakika sonra kabloyu söküp jumperi söktüm.Kabloyu tekrar bağldım.Sam proyu açtım.Ancak cihazı halen görmüyordu.

Bekledim ki sam prodaki write flash butonu hala aktif değildi.Bekledim ama değişen bir şey olmadı.Neticede jlink gitti.Daha önce de bir sorundan usbnin dibindeki esd elemanını sökmem gerekmişti.

Şimdi bugün ben bu jlinki nasıl çalışır hale getirebilirim?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

diot

win7 64 bit kullanıyorsan sam pro driverları yok. win xp32 bitte dene

yldzelektronik

Alıntı yapılan: diot - 29 Ağustos 2014, 09:57:04
win7 64 bit kullanıyorsan sam pro driverları yok. win xp32 bitte dene

x86 win7 de de denedim x64 de de.Usbye bağladığımda led hiç yanmıyor.Acaba üzerindeki işlemci mi uçtu ki?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

diot

sanmıyorum .. jumperları ters kullanıyor olabilirsin.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: diot - 29 Ağustos 2014, 10:49:40
sanmıyorum .. jumperları ters kullanıyor olabilirsin.

Kesinlikle eminim.Hatta başka arkadaşa da denettirdim.Sonuç alamıyorum.

Ama ilginç olanı led hiç yanmıyor.Hatta sorun ilk başladığında da hiç yanmıyordu.

diot

O zaman usb hattına bir bak belki yanan bir parça olabilir yada dediğin gibi mcu da bozulmuş olabilir.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: diot - 29 Ağustos 2014, 11:10:06
O zaman usb hattına bir bak belki yanan bir parça olabilir yada dediğin gibi mcu da bozulmuş olabilir.

Neyle skop ile mi bakayım?Usb hattı derken laptop tarafından söz ediyorsunuz sanırım?Elimde skop şu an için yok.

Çözümsüz kalmamak için f4 disco üzerindeki swm programlayıcıyı kullanmayı düşünüyorum.Deneyen varmı?

diot

laptop tarafından bahsetmiyorum j-link tarafına bir bak sinyal mcu ya kadar gidiyormu ? Mcu da bir tepki varmı ? Olmazsa mcu yu değiştirirsin.

yamak

@diot hocam benim de başıma aynı olay geldi.Firmware update tıkladım ve error ile sonuclandı.Şu an cihazı pc tanımıyor.Yazdığınız adımları yaptım.Ama yine tanımıyor.Bu yüzden de Sam-prog programında write flash aktif olmuyo.Bu durumda ne yapmam gerekiyo acaba.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: yamak - 07 Kasım 2014, 15:24:40
@diot hocam benim de başıma aynı olay geldi.Firmware update tıkladım ve error ile sonuclandı.Şu an cihazı pc tanımıyor.Yazdığınız adımları yaptım.Ama yine tanımıyor.Bu yüzden de Sam-prog programında write flash aktif olmuyo.Bu durumda ne yapmam gerekiyo acaba.

Benim son yaşadığım duruma benziyor.Ben başka bir jlink üzerindeki işlemci ile değiştirmiştim.Demek ki işlemci uçmuş diye  düşündüm.

patasana

Mcu bozuk degil. Yazılım klon oldugunu anlayarak banlamış cihazı. Tekrar firmaware yüklenmesi gerek.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: patasana - 07 Kasım 2014, 15:49:57
Mcu bozuk değil. Yazılım klon oldugunu anlayarak banlamış cihazı. Tekrar firmaware yüklenmesi gerek.

Ben cihazın hiç yanıt  vermeme durumu için söyledim.Güncelleme girişimleri de sonuçsuz kalıyor

diot

j-link klonu güncel versiyona upgrade yaptığınızda bu sorun oluyor. (firmware siliniyor.) sorunu düzeltmek için daha önce verdiğim dosya lar ve firmware ile xp 32bit üzerinde tarif ettiğim işlemleri yapacaksınız. sistem çalışır duruma gelince son sürüm ile firmware güncellemesi yapıp son sürüm olarak kullanabilirsiniz.

armogrenci

Alıntı yapılan: EOS - 09 Ocak 2014, 15:25:13
Yukarıdaki cihazdan geçen sene almıştım,sürekli yukarıdaki işlemleri yapmak zorunda kalıyordum,10-15 günde bir sorun çıkartıyordu.

Daha sonra aşağıdaki üründen aldım .Yukarıdaki işlemleri yapmaya gerek olmadan, yaklaşık 6-aydır,j-link son versiyonu ile kullanıyorum.

http://www.hotmcu.com/usbminijtagex-jlink-jtagswd-debuggeremula%E2%80%8Btor-p-46.html?cPath=3_25&zenid=bnk9qfaffipc03b75opokd4o70

Merhaba,
Bu cihaz, Keil ve IAR'ın son versiyonları ile hala çalışıyor mu?

armogrenci

Alıntı yapılan: diot - 07 Kasım 2014, 17:34:56
j-link klonu güncel versiyona upgrade yaptığınızda bu sorun oluyor. (firmware siliniyor.) sorunu düzeltmek için daha önce verdiğim dosya lar ve firmware ile xp 32bit üzerinde tarif ettiğim işlemleri yapacaksınız. sistem çalışır duruma gelince son sürüm ile firmware güncellemesi yapıp son sürüm olarak kullanabilirsiniz.

Merhaba,
Bahsettiğiniz J-Link Clone dosyalarını göndermeniz mümkün mü?