Jlink Clone'ları Hakkında

Başlatan yamak, 25 Ekim 2013, 09:36:06

quarko

Birkaç sene önce aldığım clone j-link i bugün tekrardan kullanırken keil, firmware update yapmam gerektiğini söyledi. Ben izin vermedim. Fakat yükleme esnasında j-link in clone olduğu belirten bir yazı çıktı. Erase - test işlemlerini yaptım. J-Link Atmel USB-Serial Converter olarak görünüyor. Sam-ba ile firmware atmaya çalıştım fakat sam-ba ile connect e bastıktan sonra pencere kapanıyor ve öylece kalıyor. 32 bit pc de mi denemem gerekiyor mutlaka.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

kantirici

Alıntı yapılan: diot - 22 Temmuz 2014, 14:39:12
Aşağıdaki linkden dosyayı indirip açınız. içinde gerekli dosyalar ve resim ve talimat dosyası var .
http://www.4shared.com/rar/AB6_JTlpce/jlink.html

NOT : İndirebilmek için DNS leri değiştirmeniz gerekmekte dir .

Merhaba,

Yaklaşık bir yıl önce aldığım Jlink i ilk defa kullandım. Keilden Jlinki seçerken update var yapmalısın dedi. Bende hayır deyip ayarlara girdim. Bir kaç saniye sonra clone kullanıyorsun demeye başladı.

Bu konuya denk geldim ama dosyalar silinmiş. Tekrar yüklemniz mümkün mü acaba? Ya da elinde olan biris?

JKramer

jlk-diot.rar

@quarko
Sizinkine benzer bir sorun yaşamıştım; 32-bit olmasına gerek yok, yukarıdaki mesajlara bakabilirsiniz.

quarko

Alıntı yapılan: kantirici - 29 Kasım 2015, 18:11:20
Merhaba,

Yaklaşık bir yıl önce aldığım Jlink i ilk defa kullandım. Keilden Jlinki seçerken update var yapmalısın dedi. Bende hayır deyip ayarlara girdim. Bir kaç saniye sonra clone kullanıyorsun demeye başladı.

Bu konuya denk geldim ama dosyalar silinmiş. Tekrar yüklemniz mümkün mü acaba? Ya da elinde olan biris?

Aynı sıkıntıyı bende yaşadım maalesef. Yüklenecek dosyaları bulsan bile sam-ba denen program galiba 64 bit win lerde çalışmıyor. 32bit  veya linux olması gerekiyor. Sanal makinede 32bit xp kurdum bu sefer driverları görmedi. Bende uğraşmayı bıraktım. Zaten artık aliexpreste falan clone j-link te satmıyorlar bu sıkıntılardan...
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

boreas

Benim 1 ay önce verdiğim 2 adet sipariş geçen hafta geldi brick olayı mevcut güncelleme yapmak gerekiyor ama satışla ilgili bir sıkıntı görmedim.

quarko

Alıntı yapılan: JKramer - 30 Kasım 2015, 08:41:16
jlk-diot.rar

@quarko
Sizinkine benzer bir sorun yaşamıştım; 32-bit olmasına gerek yok, yukarıdaki mesajlara bakabilirsiniz.

Tüm portlar boş olacak şekilde, hub sız olarak usb 2.0 portuna  bağlayarak bu sıkıntının üstesinden gelebiliriz diyorsunuz yani.

Alıntı yapılan: boreas - 30 Kasım 2015, 09:18:53
Benim 1 ay önce verdiğim 2 adet sipariş geçen hafta geldi brick olayı mevcut güncelleme yapmak gerekiyor ama satışla ilgili bir sıkıntı görmedim.

Eskiden bir sürü clone jlink satıcıları vardı. Şimdi çok çok az. Bunun sebebinin o olduğunu düşünüyorum. Yoksa hiç satmıyorlar demiyorum.

JKramer

Ben de işe yaramıştı, denemek bedava :). Yine daha önce yazdığım gibi, task manager'dan arka planda çalışan sam-ba.exe olmadığına emin olun. Yalnız bu dediklerim 1-2 sene öncesinden kalma, o zaman Nxp kullanma ihtimalim var diye jlink'le uğraşmıştım.

diot

clon olanları windows  xp 32 de firmware güncellemesi yapmalısınız. bilhassa win 7 64 bitte sıkıntı çıkarıyor ve yazılım göçüyor.

quarko

Alıntı yapılan: diot - 30 Kasım 2015, 10:21:01
clon olanları windows  xp 32 de firmware güncellemesi yapmalısınız. bilhassa win 7 64 bitte sıkıntı çıkarıyor ve yazılım göçüyor.

Sanal makine (VMware)ile XP 32 kurdum. Atmel usb to serial driverlarınıda kurdum. Clone j-link i  usb to serial converter olarak tanımadı. 

zipzip

diot

Dikkat edersenizki sanal makina demedim. Ben firmware güncellemesi ve firmware kurtarma için atom işlemcili netbook kullanıyorum.

quarko

Sorunu hallettim. Win7 x64 üzerinde Clone J-Link'e USB2.0 bus ı üzerinden sam-ba ile firmware attım. Firmware atarken ilk olarak kilidi açayım mı diye soruyor. Ona evet diyorsunuz. Firmware i attıktan sonra tekrar kilitleyeyim mi diye soruyor. Ona hayır demeniz lazım ki, güncelleme yapabilsin. Şuan için NXP LPC1769 üzerinde denedim. Problemsiz çalışıyor.

diot

Alıntı yapılan: quarko - 01 Aralık 2015, 00:10:36
Sorunu hallettim. Win7 x64 üzerinde Clone J-Link'e USB2.0 bus ı üzerinden sam-ba ile firmware attım. Firmware atarken ilk olarak kilidi açayım mı diye soruyor. Ona evet diyorsunuz. Firmware i attıktan sonra tekrar kilitleyeyim mi diye soruyor. Ona hayır demeniz lazım ki, güncelleme yapabilsin. Şuan için NXP LPC1769 üzerinde denedim. Problemsiz çalışıyor.

win7 64 bit driveri nerden buldunuz. link ini vere bilirmisiniz.

CLR

Knowledge and Experience are Power

quarko

Alıntı yapılan: diot - 01 Aralık 2015, 12:45:35
win7 64 bit driveri nerden buldunuz. link ini vere bilirmisiniz.

http://www.atmel.com/tools/atmelsam-bain-systemprogrammer.aspx Buradan Win7 için olanını indirebilirsiniz. Driver lar "C:\Program Files (x86)\Atmel\sam-ba_2.15\drv" klasöründe var.