şarzlı tornavidaları kablolu elektrikle çalıştırma

Başlatan topcu197877, 26 Ekim 2013, 09:24:51

topcu197877

bataryası şarz tutmayan tornavidalarınızı uygun trafo ve diyot kullanarak doğrultup kullanabilirsiniz.http://www.youtube.com/watch?v=fV9Y1UW2Azk#

Maxim

asrın buluşu bu vay be
özellikle yenisi 20TL ye satılan şarjlı matkaplar için

salih18200

Aynı tip tornavida setinden bende de vardı. 2-3 defa kullandım ve bataryası öldü. Ölmemiş olsa bile şarjlı olarak çok zayıf çalışıyordu.
Bende bataryaları söktüm ve şarj girişinden gelen uçları direk motora bağladım. Motor 5 volt olmasına rağmen ben 12 voltluk adaptörle kullanıyorum. 6 aydır üretimde kullanıyorum. Vidalama işlerini bu alet vasıtası ile yapıyorum canavar gibi çalışıyor. Hırdavatçılarda uçlarıda satılıyor. Tanesi 1 lira.

mesaj birleştirme:: 26 Ekim 2013, 13:43:17

Yalnız videodaki cihazın devri çok yükselmiş vidalama yerine matkap görevi görüyor  ;D

CaFFeiNe

Üretim amaçlı kullanıyorsanız pille kullanım yetmiyor zaten, ben bir ara motorundan kablo çıkartıp 3A çift çıkışlı güç kaynağı ile kullandım (6.5V civarı besledim) çıkışları paralel yapınca ancak kurtardı, yoksa çok güçsüz oluyordu (tetiğe basınca güç kaynağı akım sınırlamaya geçiyordu), ama süper oldu tavsiye ederim, şarj derdi yok küçük, yoksa aynı işi şarjlı matkap ile yapmaya kalkarsanız kollarınız yorulur

run

Vidalama için lityum bataryalı olanlarını tavsiye ederim 5 yıl pili dayanıyor.
nikel kadmiyum olanlar kısa sürede çöp oluyor
özgürlük için teknoloji

pea

Tamam söylerken diliniz dönmüyor olabilir ama yazarken niye "şarz"da ısrar ediliyor anlamıyorum ki.
Şarj.

Konuya dönersek, filtre yok mu filtre? Kesik kesik, harmonikli güç girişi ile o motorun ömrü ne olur, gürültüsü ne olur?

topcu197877

kondansatör trafo ile motor arasında ters akıma neden olacağı için yani tetiği bırakınca kondansatörden çıkan voltaj diyotlar üzerinde ters akıma yol açarak diyotların aşırı ısınmasına yol açıyor.bu yüzden kullanmadım.Birde çöpe gidecek şarjlı vidalamanızın belirli bir süre daha işinizi görmesi harmoniklerin motora vereceği zararı pek düşündürmüyor.Özellikle iş yerlerinde.

darkbloodshed

hocam ben saç traşı yaptığımız makinenin pillerini söktüm adaptörden gelen kabloyu söküp pil yuvasına lehimledim volt yüksek ama canavar gibi çalışıyor ;)

mehmet

Alıntı yapılan: pea - 29 Ekim 2013, 18:27:28
Tamam söylerken diliniz dönmüyor olabilir ama yazarken niye "şarz"da ısrar ediliyor anlamıyorum ki.
Şarj.
Yanlış hatırlamıyorsam bir ara TDK bu
kelimeyi "şarz" olarak değiştirmişti. Biraz
alay konusu olmuştu.
Şimdi baktım; "şarj" olarak görülmektedir.
Kafa karıştıran kelimelerden birisi.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

POWER

aynı tornavidadan bendede vatdı bataryası kısa zamanda öldü.Yerine 1 adet lion pil taktım.Şarj içinde tek cell lion bataryalar için 3831 ententegreli devreyi kullandım.2 yıl filan oldu.şimdi ne zaman lazım olsa alıyorum işimi görüyorum.Eskiden elimi ne zaman atsam bataryası deşarj olmuş bulurdum.
TB6BKG

coco

yaklaşık 5 ay önce Bim marketden şarjlı matkap aldım bu matkap ilginiç bir şekilde boşda iken tetik butonunu yakıyor ikinci kez servise gitti bekliyorum yapılmasını.
Şükür bu yanma işlemlerinde hep matkapın yakınındaydım yoksa evi yakabilirdi.