TCP/IP Server Client Test Programı

Başlatan serhat1990, 31 Ekim 2013, 15:51:04

serhat1990

Merhabalar PicProje Ailesi ,

Bir sorum olacaktı , TCP/IP protokolünde Server ve Client Test programı arıyorum . Forumda arama yaptım fakat bulamadım veya gözümden kaçmış olabilir. Benim aradığım server ve client olarak çalıştırabileceğim bir program ( veya ayrıda olabilir ) olacak . Ben server ve client olarak ayarladığım programlar sayesinde iki pc arasında ethernet kablosu ile basit bir mesaj gönderme alma işlemi yapmak istiyorum . Bunu sağlayabilecek bildiğiniz bir program varmıdır , yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla ...

polleme

http://www.softpedia.com/progDownload/TCP-Client-Server-Download-234872.html

mesaj birleştirme:: 31 Ekim 2013, 16:04:54

Bu program aynı anda hem client, hem server. Seçip istediğiniz modda çalıştırabiliyorsunuz.

serhat1990

Hocam teşekkür ederim , indirdim . Test edeceğim birazdan , iyi çalışmalar dilerim.

serhat1990

Merhabalar , biraz ara vermek zorunda kaldım işler sebebiyle . Soruma gelecek olursam sistemi Server olarak ayarlayıp PC'deki programı Client olarak ayarlıyor test yapıyorum buraya kadar bir sıkıntı yok . Ancak sistemi Client , PC'yi Server olarak ayarlayıp test yaptığımda sorun ile karşılaşıyorum . Client olarak ayarladığım sisteme ping atıyorum cevap alıyorum . Fakat haberleşme yapamıyorum .PC'deki bir takım güvenlik önlemleri neden oluyor diye düşünüyorum . Bu konuda nasıl bir şey yapabilirim .  Forumda Hocalarımın bir kaçı ile görüştüm fakat hep aynı sonucu alıyorum. Bu konuda bilgi eksikliğim fazla maalesef. Onuda çalışıp tamamlayacağız diye umuyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum . 

Gökhan BEKEN

2 bilgisayarı bir cross kablo ile bağladığınızda, bahsettiğiniz programları çalıştırmasanız bile ping atıp cevap almanız gerekiyor. Eğer güvenlik duvarı kapalı ise pinge cevap vermiyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

polleme

Ping açık olsa bile ping atabilir ama ayarladığınız TCP veya UDP porttan bağlantı sağlayamayabilirsiniz. Firewall üzerinde o portun da açık olması gerekiyor. Emin olmak için PC firewall'un bir süre tamamen devre dışı edilmesi en iyisi.

serhat1990

@Meftun Hocam , ping atıp cevap alıyorum bunda bir sıkıntı yok . Ayrıca şuan iki pc değil . Pc ve cihaz arası bağlantı kurmaya çalışıyorum.

@Polleme Hocam komple pasif edip denedim fakat sorun çözülmedi ama yarın tekrar deniyecem gözden kaçmış noktalar olabilmesine karşın. Ama başka bir takım sorunlar var gibi çözemediğim .

polleme

Büyük ihtimalle client cihazınızın TCP çağrı yapma aşamasında bazı sorunları var. Olayı paket analizi ile incelemek gerekebilir. Bu amaçla Wireshark kullanabilirsiniz. TCP, üç yollu handshake sistemi kullanır, bunun ne derece gerçekleştiğini çalışan bir sistem ve client cihazınızla deneyerek karşılaştırmalı görmeniz gerek. Bu şekilde sanırım problemi tespit edebilirsiniz.

serhat1990

Hocam haklısınız yalnız şöyle bir şey var ayrıca . Cihazımdan iki adet var bir tanesini client , diğerini server olarak ayarlarsam data haberleşmesi yapabiliyorum . Ama PC'yi server olarak ayarladığımda bu sorun çıkıyor. Sorun cihazın client veya server olarak çalışması değilde PC'de unuttuğum bazı durumlar veya portlar ile ilgili bir problem olmalı diye düşünüyorum .

polleme

TCP iletişim kurarken IP adres ve TCP port önemlidir. Server yaptığınız cihazın IP adresi ve TCP portunu PC'ye verdiğiniz halde erişim olmuyorsa paket bazlı sıkıntılar olabilir.

serhat1990

Anladım Hocam ben kontrolleri yapayım biraz daha . Umarım çözeceğiz ama biraz daha uğraştıracak gibi bakalım artık . Teşekkür ederim Hocam , bilgiler için .

serhat1990

Merhabalar , yanıtlar için herkese teşekkür ederim . Sorun çözüldü . Yapmaya çalıştığım yanlışı farkettim , Yerel Ağ Bağlantısı ayarlarında problemler varmış düzenleyince sorun ortadan kalktı.  İyi çalışmalar ...

omenek

Merhaba, aşağıdaki linkte, yaşadığım bir sorunla ilgili başlık açtım ama kimseden cevap alamadım.
Sizin yaşadığınız problemde benimkine benziyor, acaba tam olarak nasıl hallettiniz açıklayabilirmisiniz.

https://www.picproje.org/index.php/topic,62154.0.html