Analog Kontrol Projesi Tavsiyesi

Başlatan Emre005, 02 Kasım 2013, 16:55:56

Emre005

Merhaba
Bu sene aldığımız kontrol sistemleri dersinde hocamız bizden analog kontrol projesi yapmamızı istiyor. Önümüzdeki hafta bir proje belirlemiş olmamız gerekiyor bu yüzden sizlerden tavsiye bekliyorum yada siz olsanız nasıl bir proje yapardınız?

muhittin_kaplan

opamplarla P- I- D yapardım. yada PI , P felan.

z

Analog PID devrelerle rekor kiran cizgi izleyen robot.  (Sifir digital devre olsun)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Isıtıcı, Soğutucu vb... Fan + PTC,NTC, vb..

Tagli

Basit bir proje: Gerilim kontrollü akım kaynağı.

Amaç, bir yükün üzerinden istenilen akımı geçirmek. Devrenin girişine örneğin 3 volt verince yük üzerinden 300 mA akım akacak, 1 volt verince 100 mA akacak gibi.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Kontrol dersinde kontrol projesi yapilir. Controller olacak. Referans olacak. Cikista actuator olacak. Kisacasi plant olacak.

Sadece devre ile olmaz.

Tagli

z, bilmiyorum benim önerim için mi yazdın bunu ama eğer öyle ise önceki söylediğimi biraz açayım:
Plant = Yük. Bunun yapısını bilmiyor olabiliriz. Mesela bir DC motorda tork kontrolü olabilir. Değeri değişen bir direnç de olabilir.
Controller = Op-amp'larla yapılmış bir controller. Muhtemelen PID, belki 3 terimin hepsi gerekmeyebilir.
Referans = Giriş voltajı dediğim buydu. Örnek verdiğim 3 volt, 1 volt falan aslında referans sinyali.
Actuator = Yükü süren herhangi bir anahtarlama elemanı. Mosfet olur, transistör olur...
Feedback = Yüke giden akımı değeri bilinen direnç üzerinden geçirip gerilime dönüştürerek referansla karşılaştırmak mümkün. Hata sinyali de controller'a gider.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Senin ve Muhittinkaplanin ornekleri icin yazmistim.

Dedigin gibiyse olur elbet ilk mesajindan basit bir devre onerisi olarak algilaniyor.

Fakat mosu actuator olarak dusunmek ne kadar dogru olur? Bir firini MOSun jonksiyon sicakligi ile isitirsak MOS actuator tanimina girer. Boyle ornekler de var zaten.

Emre005

Aslında çizgi izleyen robot güzel bir proje olur. Çizgi izleyen robot üzerine çalışsam kabaca cny70 gelen sinyali, integral alıcı opamp devresine girsek elde edlien kare dalgayı motor kontrol entegresiyle motorun kontrolunu gerçekleştirilir diye düşünüyorum. Ya da yanlış  mı düşünüyorum? :) Cny70 kullanmak doğru olur mu? Hangi opampı kullanmalıyım?

z

Cizgi izleyende analog kontrol guzel olur da sensor kismi cok guzel tasarlanmali. Sensorden gelen sinyal analog olmali.

Oyle bir sensor olusturacaksin ki tam cizgi uzerinde iken mesela 2.5 v verecek, cizgi sagdayken bu voltaj azalacak, soldayken artacak.

Yada,

Tam cizgi uzerindeyken voltaj max olacak. Iki sensor koyacaksin Sensorler arasinda cizgi olacak Cizgi tam ortada iken her iki sensor de esit voltaj verecek.

Boyle bir projeyi yapar ve basarili olursan, PID katsayilarinin elde edilisini, sistemin basamak cevabinin grafigini vs de gozler onune serersen  iyi bir sunumla hocanin kalbini fethedersin.

Sorun opamp sorunu degil, LM358 fazlasiyla yeterli olur.

ceyran mihendizi

http://cnr437.blogspot.com/2010/09/analog-pid-isk-takibi.html  bu proje hakkında yardımcı olabilecek var mı analog pid ışık takibi projesi