LM317 HAKKINDA SORU

Başlatan ahmetbudak, 20 Kasım 2013, 22:57:17

ahmetbudak

Arkadaşlar herkese iyi geceler LM317 nin ayarlı gerilim regülatörü olarak kullanımında datasheetinde çıkış ucundaki direncin 240 ohm olması tavsiye ediliyor bu direncin daha büyük mesela 1k ohm olmasının sakıncaları ne olabilir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

M_B

Madem 240 ohm tavsiye ediliyor onu kullanın.
Neden 1K takmak istiyorsunuz ?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

asma

Eğer ayarlı regülatörünüzü ön ayarlı yapıp kullanıcaksanız, hiç sorun olacağını sanmıyorum. 
(Yani trimpotla 13,8V ayarlayıp sabit kullanıyorsanız)
Sürekli ayarda potansiyometrenizin çevirme oranına karşılık voltaj yükselişi, artan çıkış voltajıyla birlikte artar.
Çıkış voltajının formülünde Vout=1,25V X (1+R2/R1)+Iadj X R2 yazar. Son bölümdeki akım küçük olduğu için ihmal ederiz.
Sen 240 ohm yerine 1K kullandığında bu küçük ihmali yaklaşık 4 kat arttırıyorsun.  ;)
Formülü tam kullan bir şey olmaz.
Ama 240 veya 220 , 270 ohm gibi dirençlerle orantı kurmak zor geldi, kademeli (veya dijital) voltaj artışı için R2 bulmaz zor geldi, demiyorsunuzdur umarım.  :)

Kolay gelsin.

Icarus

LM317 -> Datasheet -> Minimum Output(Load) Current

asma

Alıntı yapılan: Icarus - 21 Kasım 2013, 18:16:17
LM317 -> Datasheet -> Minimum Output(Load) Current
Aslında haklısınız Tİ minumum yük akımı için 3,5 - 5mA diyor.
Bu da tek başına yeterli bir cevap. 1,25/240 > 5mA

Ancak herhangi bir yük bağladığımızda da bu değer aşılacağı için çokta önemli değil herhalde.

Kolay gelsin.

gokhangokcen

cümleten merhabalar konu epeyce eskiymiş fakat yeni konu açmak istemedim,
benimde lm317 hakkında bir kaç sorum olacaktı. Lm317'yi akım sabitleyici modunda kullandığımızda gnd ile ilişkisi olmadığı için istediğimiz voltajda kullanabilir miyiz? örneğin 80-100 ya da 170v civarlarında kullanabilir miyim? üzerinden geçen akım 700mA dolaylarında olacak sabit akım olarak kullanmak istiyorum. Datasheetinde incelediğimde (belki vardı ben göremedim) gerekli bilgileri bulamadım. Tecrübesi olan var mı konu hakkında?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

LukeSkywalker

Kullanamazsınız.
Max VI'yi geçmemelisiniz.

gokhangokcen

anladım hocam teşekkürler

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

t2

Gerilimi öteliyerek olur. Örneğin 100..130V aralığında sabit akım kaynağı olarak çalışabilir. Maksimum gerilim yine 30V oluyor. Yüke 100V veriyoruz. Üzerine eklenen akım, lm317den gelir.130vottan 100volta doğru sabit akım sağlar.

gokhangokcen

t2 hocam kısaca bir çizim ya da tarif ekleyebilir misiniz? anladığım kadarı ile yük gerilimine ilave olarak lm317 çıkışını bağlıyorsunuz fakat akımı nasıl sınırlıyor?
örnek olarak 130v sistem düşünelim,

110V harici kaynağımız var 20V da lm317 beslememiz var çıkışları birbirine bağladığımızda 130V yapar bunda hemfikiriz fakat akım neyin üzerinden geçecek? nasıl sınırlama olacak?

OG

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 14 Kasım 2015, 08:57:41
cümleten merhabalar konu epeyce eskiymiş fakat yeni konu açmak istemedim,
benimde lm317 hakkında bir kaç sorum olacaktı. Lm317'yi akım sabitleyici modunda kullandığımızda gnd ile ilişkisi olmadığı için istediğimiz voltajda kullanabilir miyiz? örneğin 80-100 ya da 170v civarlarında kullanabilir miyim? üzerinden geçen akım 700mA dolaylarında olacak sabit akım olarak kullanmak istiyorum. Datasheetinde incelediğimde (belki vardı ben göremedim) gerekli bilgileri bulamadım. Tecrübesi olan var mı konu hakkında?
Eğer, yük tarafı, led gibi, diyot gibi, üzerindeki voltajın korunumunda güvenilir davranışlar gösteriyor ise yani ani yük artışları göstermiyor ise kullanabilirsin, tabi LM317 akım ve üzerinde düşen gerilimi sınırlarında, yani elemanın güç harcama sınırlarını aşmayacak . Yanlız LM317 değil 7805 gibi 78xx elemanları için de gecerli. Ben 220V u doğrultarak bu şekilde led sürüyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gokhangokcen

OG hocam bende aynı şekilde düşünüyorum. 700mA sabit akım olarak takribi 36 led sürmeyi düşünüyorum. bir örnek gösterebilir misiniz?