%0.1 Toleranslı direnci Türkiye de temin edebileceğimiz bir yer var mı?

Başlatan musti463, 24 Kasım 2013, 16:10:38

musti463

%0.1 Toleranslı direnci az adetlerde(100 tane) Türkiye de temin edebileceğimiz bir yer var mı?
Mustafa Emir SADE

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: musti463 - 24 Kasım 2013, 16:10:38
%0.1 Toleranslı direnci az adetlerde(100 tane) Türkiye de temin edebileceğimiz bir yer var mı?

çok zor,
en iyisi digikey e bak.

Okan AKÇA

deltaset cemen ardagül  can ticaret gibi firmalara sorabilirsiniz. Ancak 100 adet oldugu icin büyük ihtimal ilgilenmiyeceklerdir.Size tavsiyem misal smd ise 10 makara lazım diyerek 100 adet alın :D

gumush

Hikmet Gumus  izmir

musti463

mecbur digikeyden alıcaz o zaman teşekkürler

mesaj birleştirme:: 24 Kasım 2013, 22:26:21

resimdeki devrede R27 ve R8 değerlerini mümkün olduğunca küçük mü seçmeliyim yoksa büyük mü?

[IMG]http://i42.tinypic.com/28s5thg.jpg[/img]
Mustafa Emir SADE

islergucler

R27 R8 %0.1 mi olacak ?

Bu şemadan analog izolasyon olacağınımı umuyorsun ?

musti463

Alıntı yapılan: islergucler - 24 Kasım 2013, 22:44:53
R27 R8 %0.1 mi olacak ?

Bu şemadan analog izolasyon olacağınımı umuyorsun ?

evet R27 R8 %0.1 olacak. öyle umuyordum neden öyle dediniz? Eğer toprakların ortak olduğundan bahsediyorsanız, resimde toprakları yanlış göstermişim, sol tarafın toprağı ayrı, sağ tarafın toprağı ayrı olacak
Mustafa Emir SADE

islergucler

R27 ve R8 in %0.1 olanı ve %5 toleranslı olanı ile aynı devreyi dizip dirençlerin analog sinyale etkisini ölçebilirmisin?

İzolasyon için 2 taraftaki + ve - yi ayırman gerek.  yani birbirinden bağımsız 2 tane ayrı besleme devren olması gerekir.

Daha önceki mesajlarından dolayı, bu devrede analog izolasyon gerekip gerekmeyeceği konusunda ciddi şüphelerim var. Hatta ÖNYARGI ile analog izolasyon oması gerekmez diyorum.

musti463

%5 toleranslı bir direnç kullanırsam.atıyorum 100 Ohm için 5V dedim.Sistemi kurdum.Daha sonra dirençteki %5 tolerans yüzünden direnç değeri 105 Ohm veya 95 Ohm arasında değişir ise sistemin sonuçlarını ciddi oranda etkiler diye düşünüyorum.Yoksa ben dirençleri yanlış mı tanıyorum.100 Ohm %5 toleranslı bir direnç alsam.Multimetremlede ölçtüm diyelim 105 Ohm çıktı.Bu direnç değeri 5 sene boyunca 105 Ohm değerinde sabit bir şekilde kalabilir mi? yoksa 95 ve 105 Ohm arasında oynaklık gösterir mi?
Mustafa Emir SADE

gumush

Uretim toleransi olarak gectigi icin olctugunuz deger osekilde kalacaktir diye dusunuyorum.
Hikmet Gumus  izmir

ipek

elbette ki tolerans önemlidir üretim safhasında herbirinin ofsetiydi kazancıydı diye uğraşıp zaman kaybını önler.

ama bu tabir ettiniz tolerans ne biliyim mitary medical gibi cihazlarda öne çıkar.benim fikrim madem bu konuda titi bir çalışma ortaya çıkarmaya gayret ediyorsunuz.sizin odaklanacağınız direncin toleransından çok ısıl bağımlılığıdır.tavsiyem ppm değerleri ile ilgilenmeniz.buradan beyti'den 1$ makara alabilirsiniz,ama dale yada vishay hatta yaego'dan istediğiniz toleransta 2.5ppm lik direncin ancak tanesini 1$'ra alırsınız.çemen'deki direnç ülkemizde kimsede yoktur ama ne sattığını bilemedikleri için, paramız newark digikey gibi firmalara yönlenmektedir.telefon konuşmaları ilkellikten öte geçmez eğer size lazımsa kalkıp özkul yada çemen'e bizzat gitmediz gerekir.

musti463

Tolerans olayını tam anlayabilsem iş çözülecek aslında.Şimdi 100 Ohm %5 toleranslı bir direnç için

1-) Ölçtük 97 Ohm geldi bu direnç her zaman 97 ohm dur(sıcaklık ihmal)
2-) Bu direnç 95 Ohm ile 105 Ohm arasında bir değer alabilir ve bu değer değişkendir.Üzerinden geçen akıma göre 95 ohm ile 105 ohm arasında gidip gelir

Bu teorilerden hangisi doğru?
Mustafa Emir SADE

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

metaltrrocker

Alıntı yapılan: musti463 - 24 Kasım 2013, 23:17:07
%5 toleranslı bir direnç kullanırsam.atıyorum 100 Ohm için 5V dedim.Sistemi kurdum.Daha sonra dirençteki %5 tolerans yüzünden direnç değeri 105 Ohm veya 95 Ohm arasında değişir ise sistemin sonuçlarını ciddi oranda etkiler diye düşünüyorum.Yoksa ben dirençleri yanlış mı tanıyorum.100 Ohm %5 toleranslı bir direnç alsam.Multimetremlede ölçtüm diyelim 105 Ohm çıktı.Bu direnç değeri 5 sene boyunca 105 Ohm değerinde sabit bir şekilde kalabilir mi? yoksa 95 ve 105 Ohm arasında oynaklık gösterir mi?
Ölçü aletinin toleransını da unutma bu arada.

Logan

İmza.