GL865 Devre Problemi

Başlatan Ali_54, 30 Kasım 2013, 12:12:54

Ali_54

düşürüken drençli gerilim bölücü ok. fakat yükseltirken opamp gerekmez demişsiniz ama, modülden max232 ye giderken 1.8v -> 5V seviyesine yükselmek gerekmez mi. 1.8V u max232 lojik 1 algılYbilir mi?

hem,
Alıntı yapılan: MrDarK - 01 Aralık 2013, 18:57:56
2.8V a düşüren gerilim düşürücü yapsan yeter.
demişsiniz. ama 1.8V değil mi rs232 voltaj seviyesi. hardw.datasheette max218 örneğinde böyle gördüm.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

Ali_54

Bu arada devre bu haliyle çalıştı. telefonla arıyorum. çalıyor. :) anten yanındaki hoparlör de cazır cazır ötüyor.

RS232 yapamadım bir türlü. ona uğraşıyorum şuan

MrDarK

Hattı direnc ile 3.8 V'a çekebilirsin :) veya söylediğim gibi iki transistör yöntemini kullanabilirsin. Tercih senin
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Ali_54

şimdi sonuç şöyle, modül bi çalışıyo, bi çalışmıyo. kafasına göre takılıyo. çalıştığı zamanda, 2dk düzgün çalışıyo. 2dk sonra duruyo kendi kendine. voltaj seviyeleri falan herşey normal oduğu halde hemde.

işte böyle naz etmeyip te çalıştığı anlarda, rs232 den gerilim bölücü mantığıyla veri gönderip, komut işlettirdim. onu da başardım. ama başta çaprazlama yapıyodum. halbuki rx rxe, tx txe bağlanıyormuş MrDarK hocam dedğiniz bu hatayı da yapmış oldum.  Ama çaprazlamaya alışmışız bu ilginç geldi.

modülüle kısa süreli iletişim kurduğum anlarda stat_led komutlarını çaktım. kaydettirdim. (AT#SLED) stat_led i de aktif ettim en azından. çok uğraştım buraya kadar geldi. ama ikide bir stop etmese bari. niye durur ki modül kendi kendine

MrDarK

Sakalımız yok herhalde :D herneyse ;

Durmaktan kastınız nedir ? Yeni başlayanlar için cevaplamaya çalışalım. Logic seviyeleri tutturamıyor olabilir misiniz ? Modülün cevap vermemesi pek mümkün değil çünkü. Autobaud özellikli bir cihazdır veya AT+IPR komutunu kullanıp cihazı fix bir baud da sabitlemek mümkün.

Mümkünse ekran görüntüsü ekleyelim probleminizi anlamak için. Eğer Mcu ile deneme yapıyorsanız enerji verdikten 5-6 saniye sonra ilk AT komutunu gönderin. Enerji verir vermez mcudan chipe kod göndermeyin.

Ali_54

hocam ekran görüntüsü yada resmlik bişey yok gibi ama şöyle anlatayım, max232 üzerinden direk pc den haberleştiriyorum. arada mcu yok. ama bu durma rs232 yle ilgili değil. enerji veriyorum. stat_led yan sön yapmaya başlıyor. telefon ediyorum çalıyor. her şey güzel.
derken,

1-2 dakika sonra kendiliğinden donuyor. yani stat_led yan sön yapmıyor, telefon ediyorum ulaşılamıyor.  durunca,  beslemeyi ölçtüm. gayet yerinde. durum bu. ama adeta kendini kPtıyor. çalışırken simvcc 2.8V civar, durunca baktım milivoltlarda. belli süre çalış sonra kapan gibi bi komut-özellik falan mı var acaba? niye durur sizce?

Haberleşmede sorun yok. cihaz çalıştığı sırada komut gönderebiliyorum. alıyor.

Birde şunu merak ediyorum ama, digital voice application dökümanına baktım. şunu anladım. karşıya ses gönderirken ya mic kullanarak sesi analog vererek gönderebiliriz, ya direkt dijital olarak I2S protokolu (bunu yeni öğrendim) ile de gönderebiliriz. değil mi

mdargut

Sorunu bulmana sevimdim :) Sim soketi biraz allaha emanet duruyor. Sıcak silikonla filan destekle bence.

Son sorununa gelince beslemen göçüyor olabilir. Multimetre ile ölçüyorsan farkedemiyor olabilirsin. GSM modüller hat bağlanırken, data iletirken gibi durumlarda beslemeden pikler şeklinde 3A gibi yüksek akım çekebiliyor. Senin beslemen bunu kaldıramıyor olabilir. Osiloskopla bakmak lazım.

Bence bir cep telefonu bataryası edinip onunla denemeler yap.

Ali_54

Besleme göçmesi zannetmiyorum, anlık yüksek akım çekmesine karşıı besleme gerisinde 1000uF paralel kapasitör, devre üzerinde 200uF var ayrıca güç kaynağı zayıf bşey değil, 30V 5Amperllik ayarlı DC kaynak.  (gerilmi ayarladım 3.7V 5A verebiliyor)

sim holdera silikon bascam ama multimetreyle sık sık bakıyom iletim problemi gözükmüyor onda. slikonlayınca onu da yapmamam. yenisini düzgünce yeniden yapmak lazım. ama sıkıntı ne acaba önce emin olmak lazım. bi sonraki devrede de modül, durup durup göçmesin şimdi.

MrDarK

Durum büyük ihtimalle pcbseldir, reset pinine dikkat et, sim holder direnç ve kondanstor değerlerini datasheetdeki gibi kullan bol şanslar. Boşuna Allah sabır versin demedim başta :)

LukeSkywalker

Beslemeyi verdiğiniz kaynağı değiştirin. GSM  odüllerle çalışılırken yapılan en sık hata görünüşte yeterli güç kaynaklarını kullanmaktır. Fakat anlık yüksek akım ihtiyaçlarını bu kaynaklar karşılayamıyor olabilirler. Bu durumun önüne geçmek için bir li-po pil kullanabilirsiniz.

ismail kaya

Merhabalar bu konuda çalışan arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim, modülü bilgisayarla rs232 ile iletişime geçirirken (max3232) modülün 6 ve 7 tx rx pinlerini bağladık diyelim pekii ben aynı devreye pic'eklesem modülün 44 ve 45 Aux tx rx' pinlerine mi? bağlamam gerekecek.

teşekkürler

MrDarK

Aux kısmını hiç kullanmadım muhtemelen oradanda komut verebiliyor olmanız lazım,

Açıkçası merak etmiyor da değilim deneyebilirseniz benim için çok makbule geçer. Benim tahminim modül içinde python kod yazılabildiği için o port python kod ile başka modülleri cihazla birleştirmek için kullanılıyordur.

Cevap alamayabilirsiniz o porttan. Python kontrollü bölüm olabilir yani.

Denemekte yarar var :)

ismail kaya

o kadar zamanım yok ama mutlaka denerim ve bildiririm. Peki aşağıdaki şekilde yapsam pirini modüle diğerini pic e girsem bir sıkıntı olurmu? bu şekilde kullanan varmı?

mrtbarutcu

Merhaba herkese,

Elinde şu http://www.elektrovadi.com/SIM-KART-YUVASI-KAPAKLI,PR-658.html sim holder'a ait proteus paketi olan var mıdır?