Bedava ARM ve gömülü sistem kursu : teori + pratik deneyli, her ilde

Başlatan picusta, 01 Aralık 2013, 21:46:05

mir_as82

Lab 14 de sequencer kelimesi geçiyor bu ne demek acaba? İngilizcesi değil, kastettiği şey nedir? Şu cümlede anlatılmak istenen şeyin mantigi nedir acaba?
"step 8:We will set the priority of each of the four sequencers. In this case, we are using just one sequencer, so the priorities are irrelevant, except for the fact that no two sequencers should have the same priority.

Step 9. Before configuring the sequencer, we need to disable it. To disable sequencer 3, we write a 0 to bit 3 (ASEN3) in the ADC_ACTSS_R register. Disabling the sequencer during programming prevents erroneous execution if a trigger event were to occur during the configuration process."

z

ADC kanallarini belirlenen sirayla tarayip ADC olcumunu yapmayi kastediyor.

Sirali islem anlaminda.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pea

Daha 14. bölüme gelemedim ama kullandığımız mikrokontrolcünün ADC modülünde "sıralayıcılar" ve bunlara bağlı FIFO kuyrukları var.
Bu sıralayıcıların amacı ise, sürekli ADC örneklerken yaşanan zaman kaybını ortadan kaldırmak.
4 adet sıralayıcı var. Sıralayıcı 0, 1 ölçüm yapıp 1 elemanlı diziye bunu yazıyor. Sıralayıcı 3 ise sırayla 8 ölçüm yapıp, 8 elemanlı FIFO dizisine yazıyor. Yani 2^n şeklinde.

Örneğin 8 elemanlı sıralayıcıyı kullanınca, 8 yerine 1 kesme veriliyor, zaman kaybı azalıyor. Ölçüme hemen ihtiyacımız varsa da 0'ı kullanıyoruz, her seferinde kesme veriyor.

mir_as82

Toplam 9 kanal var diyelim, toplam 4 tane de sequencer var. Lab 14 de neden sadece sequencer 3 seçildi?

ADC kanallari ile sequencer in baglantisi mantiksal olarak nasil?Ornek verme sansiniz var mi?

pea

@z kelime anlamından gidip yorum yaptı sanırım. Kanal sıralamayla alakalı değil, aynı kanaldan sırayla örnek alıp, tampona aktarmak.

z

Hangi ADC kanallarinin sira ile olculecegini ayri bir registerde tanimliyorsun da sequencer bu islemi yaptiriyor diye hatirliyorum. Aklimda kaldigiyla cevap yazdim,  bir ara luminary kullaniyordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pea

Haklıymışsınız hocam, dediğinizi de yapabiliyormuş. TI'ın eğitim videolarında benim anlattığım şekilde kullanıldı/öğretildi. Datasheet'i okuyunca doğrusunu öğrendik.

Datasheet'in 13.3 bölümünden(sayfa 800):
Alıntı YapFunctional Description
The TM4C123GH6PM ADC collects sample data by using a programmable sequence-based
approach instead of the traditional single or double-sampling approaches found on many ADC
modules. Each sample sequence is a fully programmed series of consecutive (back-to-back) samples,
allowing the ADC to collect data from multiple input sources without having to be re-configured or
serviced by the processor. The programming of each sample in the sample sequence includes
parameters such as the input source and mode (differential versus single-ended input), interrupt
generation on sample completion, and the indicator for the last sample in the sequence. In addition,
the μDMA can be used to more efficiently move data from the sample sequencers without CPU
intervention.

mir_as82

O zaman 8 kanali bu şekilde örnekleyecegimizi düşünelim, ve örnekleme frekansimiz max 1M sample per second. O halde 8 adet icin bu 1/8 M sample per second olmaz mi?

pea

Evet, kanal başına max 125ksps olur.
2 modül - 4er kanal olarak kullanırsanız da 250ksps.

pea

Lab13'te "Lab13.c(35): warning:  #223-D: function "DAC_Out" declared implicitly" uyarısı alıyorum.
Fonksiyon tanımlanmama hatası olduğunu biliyorum ancak bu fonksiyon dosyalardan birinde tanımlı.

Lab13.c'de, yani ana dosyada tm4c123gh6pm.h, "Sound.h", "Piano.h" ve "TExaS.h" tanımları var.
main'de önce Sound_Init() çağrılıyor.
Sound.c içerisinde "DAC.h", "Sound.h", "tm4c123gh6pm.h" tanımlamaları var.
Sound_Init'te DAC_Init() çağrılıyor.
DAC.c'de ise "PortInit.h", "DAC.h" ve "tm4c123gh6pm.h" tanımlamaları ve DAC_Out fonksiyonu var.

Doğru tanımlama şekli nedir? Alt öğede tanımlanan fonksiyonun, üst öğede de tanımlı olması gerekmez mi? Neden her dosya için aynı tanımları tekrar tekrar yapıyoruz?

Ekleme: Fonksiyon doğru şekilde çalışıyor. Sadece Keil uyarı veriyor. Sorunu Keil'ın detaya inmemesi olarak uyarıyı görmezden mi gelmeliyim?

MC_Skywalker

Lab9 dan sonra Lab12 ayar etti. Simülasyon modunda hiç sorunsuz çalıştı. reelboard ta butonu bıraktıktan sonra kulaklıktan ses gelimiyor deyip grade duryor
lab12 yisıkıntısız geçen var mı?

pea

Lab12'de switch bounce sorunu yaşamıştım ama grader fark etmemişti.
Ben ana döngüde butonda değişiklik var mı diye bakmıştım. 4 değişim 1 döngüyü belirtiyordu. 1 ve 2'de ses varken, 3'te sesi kapadım.

MC_Skywalker

Honor Code nasıl görceğiz veya gönderilecek. daha önce katılanlar yanıtlayabilir mi.

pea

Önceki sistemde ders bittikten birkaç hafta sonra sisteme ekleniyordu. Eklenince de mail ile bildiriyorlardı. Dashboard üzerinden de görüntülenebiliyor.
Örnek: https://dl.dropboxusercontent.com/u/66130061/dashboard.PNG

Yeni sistemde ne olacak bilmiyorum. Ancak sistemi güncellemişler, alınan dersin logosunun altında "honor code" yazmaya başlamışlar.

MC_Skywalker

benim hesaptada Honor code yazıyor ondan sordum

http://i.imgur.com/yQQYtlr.jpg

Ek:
Kursun bitiş tarihi 21 Mayıs'a uzatılmış.