S5 de run sorunu

Başlatan aster, 02 Şubat 2005, 09:19:40

aster

S5 U102 CPU' um var. Fakat ran a geçiremiyorum geçer gibi oluyor yeşil ışık bir an yanıyor tekrar stop konumuna dönüyor bunun bir yöntemi vardı şu anda hatırlıyamıyorum bilenler yol göstere bilirlermi ?
(önceden bir error vardı giderdim)

serdarkaradeniz

PLC Run modundan stop moduna geçmesi bir hata olduğunu gösterir. Bu hata donanımdan yada yazılımdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer elinde Siemens ' e ait PG cihazlarından birisi varsa online mode içinde diagnostik buffer'ına bakarak hatanın kaynağını bulabilirsin.

aster

PG aleti yok, daha önce sahada 24 V arızası vardı bu nedenle cpu stopta input modüller de hatadaydı bu sorunu giderdim ama cpu stoptan ran a bir türlü geçmiyor yeşil ran yanıyor 0.5 sn sonra stop oluyor
yapabileceğim başka bir yöntem varmı ?  :roll:

serdarkaradeniz

Elinde programı yükleyebileceğin bir şey yok ise ve programı izleyebileceğin bir ürünün yok ise sana tavsiyem eğer umarım elinde programın yüklü olduğu bir EPROM yada EEPROM vardır. Overall reset çekip tekrar load etmek. Böylece programda bir bozulma varsa yeniden program CPU tarafından otamatik olarak belleğe yüklenecek ve sorun kalkacaktır(eğer hata yazılımdan geliyorsa). Yok programdan değilde donanımdan geliyorsa dediğin gibi kısa devre veya gövdeye kaçak arızalı plc ile çalışan bir yardımcı ürün bunlara bakacaksın.

aster

cpu üstünde eeprom modülü var (turuncu), ayrıca programın kağıda basılmış bir dökümanı da var oradan izleme yapabilirim
dediğin "Overall reset çekip tekrar load etmek" olayını biraz daha acarsan sakat bir iş yapmak istemem, sanırım stop ran anahtarının 3 konumu load işi görüyor ve yaylı bir konumda. evet bu kısımda bana olayı biraz daha detaylı anlatabilirsen çok makbule geçecek

serdarkaradeniz

Siemens CPU 101U 100U 95U 115U , s7200 s7 300 serileri ile çalıştım. CPU 102 U 'da aynıdır diyorum ve yorumumu yazıyorum. senin PLC'in üzerinde RUN/STOP anahtarını stop konumunaalıp enerjiyi keser ve pilini çıkarırsan program silinir. Üzerinde EPROM takılı iken(kırmızı olan) tekrar enerjiyi verirsen program PLC CPU'su tarafından otomatik olarak tekrar yüklenecektir. SONRA PİLİ TAK ve PLC'yi RUN konumuna geçir. Kolay gelsin... Yukarıda yazdıklarım s7200 s7300 s5 115u için geçerli değildir.

aster

tamam deniyince sonucu bildiririm
teşekkürler

aster

evet tamam,
cpu yu power off yaptım, pili çıkardım seçici anahtar copy konumunda iken power on yaptım kırmızı ışık pırpırladı copy anahtarını stop konumuna aldım sonra run konumuna aldım ve pili taktım sorun yok program yeniden yüklendi, tabi programın yüklü olduğu bir eeproma sahiptim  :)