Yeni Bilgisayar Önerisi

Başlatan Mucit23, 15 Aralık 2013, 20:00:26

Mucit23

Yeni bilgisayar bakıyorum.

İki model arasında kaldım.

Birincisi Asus X550VC-XO007D
http://www.pcdepo.com/asus-x550vc-xo007d-notebook-urun10793.html
Diğeri Lenovo ideapad Z580
http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-z580-59-352524-4gb-notebook-urun9807.html

Şimdiye kadar asus kullandım. Asus'tan memnundum özellikle Asus'un yazılım destek kısmı çok sağlam, sitesinden istediğiniz driveri bulabiliyorsunuz. Ama lenovoda iyi görünüyor aynı şekilde destek sayfası mevcut. Fiyatlar hemen hemen aynı, özellik açısından da kafa kafaya gidiyorlar neredeyse.

Şu dakika birisini seçseydiniz hangisini seçerdiniz?

Edit; Sadece bunlar değil, başka modellerde olabilir.

xoom

Lenovo Çok sağlam bir işçiliğe sahip kasası ve malzeme kalitesi iyi bir laptop daha önce kullandığım laptobun kasası ve hareketli aksamları gerçekten çok sağlamdı.
Farklı Marka (ASUS / DELL/ HP )Laptopları gün içerisinde  5 yıldır kullanıyorum. Açıkçası her markanın kaliteli bilgisayarları var. fakat Orta Sınıf laptoplar arasında ASUS malzeme kalitesi olarak bir tık daha önde..
iki laptop arasında kalsam AUS'u alırdım..

Mucit23

Benimde tek aklıma yatmayan asus'un ekran kartı. Bu bilgisayarlarda oyunda oynanacak. Bu yüzden araştırdığım kadaroyla oyun için Nvida GT720M yerine Nvidia GT635M veya 740M öneriyorlar.

Özellikle gt635m'in oyun performansı iyiymiş.
http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-z580-59-352524-4gb-notebook-urun9807.html

Asus orta sınıf pc ler içinde gerçekten kaliteli.  Şuan kullandığım asus k52jc en az 2-3 defa askı ipi kopması sonucu çantasıyla yere düştü. En son ki düşüşünde bayağı sağlam darbe almış olacakki sadece kapağın köşesinde ufak bir kırık oldu. Yapıştırdım hala öyle kullanıyorum. Onun dışında ekranda çatlama vs hiçbirşey olmadı. Lenovo bu açıdan nasıl bilmiyorum

robomaster

gt720m.       performansına bir birim dersek
gt635m.     performans bir bucuk birim.    //düzeltme
gt740m.       performans iki birim

en yüksek performanslı mobil grafik 2 işlemciden biri olan
gtx780m in grafik performansı o zaman 4.5 birim olur.

ayrıca intel hd4000 grafik kartı çoğu laptopta standart
onunda performansı yaklaşık 0.9 olur.

bu oranlara göre seçim yapınız.

Kabil ATICI

Laptop ve perfomans konusunda dikkatli olun. Çünkü performans artıkça beraberinde ısıyı getirir buda zaten dar bir mekan olap diz üstü bilgisayarlarda sorun olabilir.
ambar7

mistek

FPS çok dikkat etmiyorsanız hepsiyle düşük-orta ayarlarda oynarsınız ama ben olsam 740m alırdım ziraa neden yeni çıkan ürün varken eskisini alasınız ki?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

Laptop'u boş (işletim sistemi olmadan) alabiliyormuşsunuz. Ben de dün öğrendim. Bu şekilde satan yerler varmış.

X marka Y model boş, BIOS dan başka birşey yok, karanlık ekran.
OS olmadığı için daha ucuz imiş.

Bunu neden söylüyorum, biz elektronikçilere kullandığımız programlara sebebiyle halâ 32 bit den fazlası sıkıntı çıkarabiliyor. Laptop almaya kalktığınızda ise genelde son işletim sistemi yüklü oluyor, genelde 64 bit W8. Sıkıntı yani.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Alıntı yapılan: OG - 15 Aralık 2013, 21:22:06
Laptop'u boş (işletim sistemi olmadan) alabiliyormuşsunuz. Ben de dün öğrendim. Bu şekilde satan yerler varmış.

X marka Y model boş, BIOS dan başka birşey yok, karanlık ekran.
OS olmadığı için daha ucuz imiş.

Bunu neden söylüyorum, biz elektronikçilere kullandığımız programlara sebebiyle halâ 32 bit den fazlası sıkıntı çıkarabiliyor. Laptop almaya kalktığınızda ise genelde son işletim sistemi yüklü oluyor, genelde 64 bit W8. Sıkıntı yani.

Evet hocam aradaki ücret farkı zaten OS'den kaynaklanıyor. Birçok bilgisayar üreticisi artık freeDOS olarak pc çıkarıyor. Ama ürünün sağına solunada biz bu pc için win8 öneririz deyip sizi ikilemde bırakıyor. Driver sorunu falan oluyor bazen.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

swearer

Lenovo Z580 kullanıcısıym. Geçen sene FreeDos olarak (işletim sistemsiz ve bu nedenle yaklaşık 150 lira daha uyguna) aldım. Çok memnunum. Birçok oyunu High ayarda diğer özelliklere bağlı olarak 30 FPS civarında oynuyorum. Başta Solid olmak üzere AutoCad gibi yoğun çizimler olduğunda sistemi yoran programlarda akıcı çalışıyor.

Ayrıca teknik destek çok iyi. Yazın kendi iş güzarlığımdan HDD yi kullanılamaz hale getirmeme rağmen evden kargoyla alıp geri kargoyla gönderdiler ve garanti kapsamında değerlendirip sıfır HDD taktılar. Garantiye giden laptop 3. gün çalışır halde yeniden elimdeydi. Isınma problemi yok. Fazlasıyla sessiz. Fiyat/Performans açısından bir öğrenci için fazlasıyla iyi bir orana sahip. Tavsiye ederim.

Ayrıca geçen gün kedim üstüne çıkıp tepinerek koltuktan düşürdü hala tıkır tıkır çalışıyor  :D

Makinayı fazla övmüş gibi oldum ama öğrenci adamız :(  aza kanaat ediyoruz halimizden memnunuz  8)

Mucit23

Evet hocam aynen öyle, Boş PC'yi al kafana göre OS ni yükle.

Lenovolardan birtek bu modelde gt740m bulunuyor.
http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-v580c-59-392191-notebook-urun10842.html
Ama bundada ekran kartı veri yolu kaç bit olduğunu yazmamışlar. Bunun 128bit ve 64 bit olmak üzere iki çeşidi varmış. Mimari farklılıkları felan varmış.

mesaj birleştirme:: 15 Aralık 2013, 21:46:18

Alıntı yapılan: swearer - 15 Aralık 2013, 21:33:09
Lenovo Z580 kullanıcısıym. Geçen sene FreeDos olarak (işletim sistemsiz ve bu nedenle yaklaşık 150 lira daha uyguna) aldım. Çok memnunum. Birçok oyunu High ayarda diğer özelliklere bağlı olarak 30 FPS civarında oynuyorum. Başta Solid olmak üzere AutoCad gibi yoğun çizimler olduğunda sistemi yoran programlarda akıcı çalışıyor.

Ayrıca teknik destek çok iyi. Yazın kendi iş güzarlığımdan HDD yi kullanılamaz hale getirmeme rağmen evden kargoyla alıp geri kargoyla gönderdiler ve garanti kapsamında değerlendirip sıfır HDD taktılar. Garantiye giden laptop 3. gün çalışır halde yeniden elimdeydi. Isınma problemi yok. Fazlasıyla sessiz. Fiyat/Performans açısından bir öğrenci için fazlasıyla iyi bir orana sahip. Tavsiye ederim.

Ayrıca geçen gün kedim üstüne çıkıp tepinerek koltuktan düşürdü hala tıkır tıkır çalışıyor  :D

Makinayı fazla övmüş gibi oldum ama öğrenci adamız :(  aza kanaat ediyoruz halimizden memnunuz  8)

Hocam Z580'in birçok modeli var. Sizde hangisi var. Hangi donanımlar var?

swearer

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Aralık 2013, 21:43:36
Evet hocam aynen öyle, Boş PC'yi al kafana göre OS ni yükle.

Lenovolardan birtek bu modelde gt740m bulunuyor.
http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-v580c-59-392191-notebook-urun10842.html
Ama bundada ekran kartı veri yolu kaç bit olduğunu yazmamışlar. Bunun 128bit ve 64 bit olmak üzere iki çeşidi varmış. Mimari farklılıkları felan varmış.

mesaj birleştirme:: 15 Aralık 2013, 21:46:18

Hocam Z580'in birçok modeli var. Sizde hangisi var. Hangi donanımlar var?

Ben alalı 2 seneye yakın oluyor ilk parti üretim olandan var. 3. Nesil i5, gt630m, 4gb ram, 500gb hdd ama bu hali bile oldukça performanslı.

x-nomek

freedos olarak satan internet siiteleri varmi bildiginiz güvenilir.

engineer

Merhaba, Asus X550 düşünüyorsanız ve fiyat önemliyse 20 Aralıkta BİM' de kampanya var 799TL.
Model No: X550CA-X0131H

swearer

Alıntı yapılan: x-nomek - 16 Aralık 2013, 01:36:10
freedos olarak satan internet siiteleri varmi bildiginiz güvenilir.

sadecenotebook.com dan çoğu insan memnun fiyatlarıda iyi

x-nomek

Alıntı yapılan: swearer - 16 Aralık 2013, 11:57:06
sadecenotebook.com dan çoğu insan memnun fiyatlarıda iyi
[/quotteşşekür ederim inceleyim biraz