Yeni Bilgisayar Önerisi

Başlatan Mucit23, 15 Aralık 2013, 20:00:26

engerex

drozk

Lenovo alacaksanız, ekran parlaklığını görmeden ve hoparlörlerin sesini duymadan almayın bence. Zamanında çok çektim Lenovodan. :)

RaMu

Ben kendi sevdiğim pc leri söyleyeceğim, tavsiye olurmu bilemedim şimdi,
öncelikle yukarıdaki 2 pc arasından asusu seçerdim lenova o kadar kaliteli değil bence,
genel olarakda öncelikle dell veya sony sonra toshiba vs. seçerim,
dell sony deki durum bence ikiside aynı fakat sony hep daha pahalı,
dell in gözlemlediğim kadarıyla servisi çok iyi,
toshibada hayvana üretim yapıyor misal ben
elimdeki toshiba laptop kahvehanelerdeki masalardan daha fazla darbe ve kire maruz kalmış durumda
fakat 3. senesinde ve halen gayet iyi çalışıyor.

Benim şuanda düşündüğüm pcler ise;
windows 8 tablet olarak geçen modeller
tüm liste http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Windows_8_and_RT_tablet_devices
rt lere boşuna bakmayın bizim işimizi görmüyor bu sistem,
bu modellerin hoşuma gitmesinin asıl sebebi kalem desteği
hepsinde varmı bilmiyorum fakat çoğunda ekrana dokunsanızda yazabiliyorsunuz
ben genelde pc üzerinde çalışıyorum ve dökümanlar üzerine not almak sıkıntı oluyor pcde
ayrıca kalemle pcye yazmak kağıttan çok daha avantajlı geliyor bana
hpnin bir modelini kullanmıştım kalemli, one note ile,
herhangibir dökümandan parça kesip al sonra üzerine istediğini istediğin renkle yaz
şekil tablo ekle vs. benim çok işime yaramıştı ama ne yazıkki pc benim değildi.
Yalnız ultrabook vs olarak geçen bu pclerde fazla performans yok yada pahalı halen.
Ayrıca güzel ince uzun pil ömürlü gerekirse klavyesi ayrılabilen tamamen tablet olan modeller var
buda gerçekten çok şık ve kullanışlı oluyor.
Neyse ne soruldu ne söyledim
baştada dediğim gibi benim hoşuma gittiği için bahsetmek istedim.
Bir iki örnek;

Samsung ATIV Smart PC Pro     Samsung ATIV Smart PC Pro

microsoft surface pro 2             Surface Pro 2 -- from Microsoft

Asus Taichi 21  (çift ekranlı enteresan)   Asus'un çift ekranlı Ultrabook'u Taichi 21 testte

Dell Venue 11 Pro                     Dell Venue 11 Pro demonstration

Sony Vaio Duo 11 (13ü felanda var)  Sony Vaio Duo 11 İncelemesi
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Birşey sorayım.

Şu modele bakabilirmisiniz.
http://www.pcdepo.com/lenovo-ideapad-g500-59-390098-notebook-urun8660.html
Depolama alanında 500GB HDD + 8GB SSD yazıyor. 8gb ssd var. Bu 8 gb lık alana windows kurulurmu? 8gb az geldi. Ne için koymuşlar acaba bunu?

t2

O ssd sabit disk olarak değil, hızlandırmak için. Önbellek vs. Yakın zamanda ben de buralarda sormuştum.

Kabil ATICI

(fazla açıklama yok) hibrit olabilir. Normal HD ve SSD ikisi bir arada.
örneğin
http://www.storagereview.com/seagate_sshd_thin_review_gen3_500gb_st500lm000
ambar7

ogy

@Mucit23    1.5 yıldır lenovo z580 kullanıyorum.O zaman fiyatı biraz daha uygundu verdiğin linke göre.Hala gayet memnunum.Ben aldığımda aynı özelliklere sahip diğer markaların fiyatları 2000 tl ye yakındı.Şimdiki durumu bilmiyorum ama makinede fan sesini kulağımı dayamadıkça duyamıyorum.Isınma problemi hiç yok.Üzerindeki dokunmatik panelle süper sessiz mod ve toz giderme konumlarına alabiliyorsun.Üzerinde dolby home theatre isimli güçlü bir ses sistemi var ve gerçekten etkileyici.Ben bilgisayarda oyun falan oynamam.Çok detaylı performans testide yapmış değilim ama Altium vb. programları sorunsuz kullanabiliyorum.Sanada tavsiye ederim.

mistek

Yeni konu açmayıp şuradan bir soru sormak istiyorum.

Asus Bilgisayarımın performansından memnun değilim
Bazen takıldığı oluyor çok fazla program yüklemedim müzik dinlerken webde gezinirken sayfalarda takılma yaşıyorum. Mesela not defteri içerisine 8mb lık karakter dolduruyorum karakterleri kopyala yapıştır yapınca çok uzun sürelerde Ram'e alıyor.
Diptrace de PCB karmaşıklaştıkca görüntü modu uyumsuzluğu hatası alıyorum OpenGL-Direct3D arasından geçiş yapmak zorunda kalıyorum sebebi yazılımsal gibi geliyor ama çözemedim.

Tüm donanım için Benchmark testleri yaptım hepsinde yüksek skorlar alıyor ama kullanırken ben aynı performansı hissetmiyorum.

Özellikler
İ7 4700HQ 2.4Ghz
16GB ram
GTX 780m
256GB SSD
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

metaltrrocker

Alıntı yapılan: mistek - 30 Aralık 2013, 14:15:05
Özellikler
İ7 4700HQ 2.4Ghz
16GB ram
GTX 780m
256GB SSD
Bu özellikler Asus bilgisayarınızın özellikleri değil mi? Eğer öyleyse takılmaması lazım.Ancak kullandığınız işletim sistemi nedir?
Benim bir arkadaşımda da i7 işlemcili lenovo var.(detaylı özelliklerini hatırlamıyorum)
Windows 8 kullanıyor.Advenced system care,ccleaner tarzı uygulamalar kullanmasına rağmen anlık takılmalar donmalar yaşabiliyor.
Birincisi işletim sistemi kaynaklı bir sorun olabilir.Aklıma ilk gelen bu.
İkincisi virüs,malware girmiş olabilir.Güncel ve farklı bir antivirüs deneyin.Malware için spybot,combofix önerebilirim.
Üçüncü olarak en kötü senaryoyu dillendirirsem, hdd de bozuk sektörler olabilir.anlık olarak bilgisayar donabilir(emin değilim) Diptrace için büyük ihtimal optimus ile ilgili bir uyumsuzluk olabilir.
Advenced System Care programının Kıraklısını Küreklisini cıraklısını çarıklısını bulup oradaki bileşenleri kullanarak iyileştirip performansı gözleyebilirsiniz :)
Format atmayı deneyebilirsiniz.(UEFI destekleyen bilgisayarlarda biraz sorunlu hale gelebiliyor,iyi araştırıp öyle karar verin derim.)
Benim aklıma gelenler bunlar.

t2

Başka bir sabit disk takıp üzerine sıfır windows kurularak aynı sorun çıkıyor mu diye bakılması iyi olur. Yine aynı sorun varsa CPU fanı tozlanmış veya buna benzer sorunlar olabilir..

Yeni kurulumda aynı sorun çıkmıyorsa :
Bilgisayarın takılması windowsun sanal bellek kullanımı ile ilgili olabilir. RAM yeterli olda da ufak tefek şeyleri  diske yazıp okumaya çalışıyor olabilir. Disk SSD değilse uzun zamandır defrag yapılmadıysa iyice ağırlaşmış olabilir.

Sanal bellek iptal

mistek

Evet Asus bilgisayarımın özellikleri.(Asus Rog G750JH) İşletim sistemi win8 single language yüklü olarak geliyor.

Bad sector taraması yaptım bişey çıkmadı.
Lisanslı Kaspersky Pure 3.0 kullanıyorum bilgisayar temiz, ilk günden beri aynı şekilde çalışıyor.

Asus'un arka planda çalışan çok fazla programı var gereksizleri temizledim ama yine sonuca varamadım.

Hepsini geçtim şu sorun hoşuma gitmiyor.
Mesela not defteri içerisine 8mb lık karakter dolduruyorum karakterleri kopyala yapıştır yapınca çok uzun sürelerde Ram'e alıyor.

Benchmark testlerinde bütün donanım yüksek skor alıyor. Oyunlarda maşallah iyi çalışıyor ancak genel kullandım ufak tefek problem yaşıyorum anlam veremedim.

256GB SSD ve 750GB HDD var windows SSD'ye yüklü. 

Daha önce MSI Gt70 kullanıyordum alet uçuyordu resmen özellikle şunu karşılatırmıştım. Note pad içerisindeki 5GB karakteri kopyalayıp tekrar yapıştırdığımda en fazla 30-40 saniyede Ram'e alıyordu. Bunda ise 8MB veriyi 3-4 dakikada ancak alabiliyor. Problem yazılımda mı donanımda mı onu anlamaya çalışıyorum. Ne yapsam ki?

@t2 hocam pc yeni fanlar temiz SSD ye hiçbişey yapmadım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

metaltrrocker

Siz yine de malware taraması yapın.Çünkü antivirüs yazılımları birçok malwareyi tespit edemiyorlar.Kesin birşeyler bulaşıyor biryerlerden.

Mr.Java

Ben şöyle bilgilendirme yapayım.Fiyat aralığınız nedir ? alt sınır ve üst sınır nedir ? İntel işlemci serilerinde M serisi en fazla performans ve yeni jenerasyon olan işlemci modelleri.Bu nedenle bu serili işlemciler öncelikli olsun.Isınma sorunu olup olmadığını araştırabilirsin bu önemli bir ayrıntıdır çünkü.Ekran eğer ki alabilirsen full hd ekran bakmanı öneriyorum.SSD performans konusunda ciddi destek sağlıyor.Laptop yanında verilen 8gb ssd cache kapasitesini arttırıyor sadece.Ama 2000TL'ye kadar çıkar ileriye dönük alırım derseniz ben şahsım adına 2012-2013 yılının efsanevi laptopu olan MSI GE620DX ürününü öneriyorum.

Kolay gelsin..

xoom

mistek : Şimdi 13.6Mb Notdefteri karakterlerini 12Sn de kopyalayıp yapıştırıyor.. i7 4Gb Ram..
Ben PC'nizin yapılandırma ayarlarının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğiniz bigisayarlar 50Mb karakter dosyasını 5 sn'den fazla sürmesi bile sizin için problem olmalı.  o özelliklere bahsettiğiniz süreler çok fazla..