Yeni Bilgisayar Önerisi

Başlatan Mucit23, 15 Aralık 2013, 20:00:26

mistek

Sanal bellek alanını tekrar düzenledim şimdi 500MB karaktere kadar hızlı bir şekilde kopyala yapıştır yapabiliyor Ama 2-3GB değerinde yine bekletiyor.

Öncekine göre dosya kopyalama hızlandı ama web sayfaları yine takılıyor. Asus'un programları işlemciyi bağlıyor diye düşünüyorum.

@t2 hocam teşekkürler siz Sanal bellekten bahsedince aklıma geldi diğer bilgisayarımda bunlar otomatik olarak 32GB ram boyutuna göre ayarlanmıştı yeni bilgisayarda 2GB gibi bi alan ayrılmış.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mucit23

Arkadaşlar masaüstü bilgisayar konusunda öneriye ihtiyacım var.

Ofis bilgisayarı olacak. Yani daha çok internet için ve ofis programları için kullanılacak.

Bu tipte ucuz yollu(600-700TL) bir bilgisayar bakıyorum. Toplama birşeyde olabilir fakat bilgisayar toplama konusunda bilgim yok, Anakart seçimidir işlemci seçimidir vs vs

Ne önerirsiniz?

Kabil ATICI

bu fiyata ekran dahil değilse;
http://www.exa.com.tr/pro2000/masaustu_bilgisayarlar/pro2000_prob102-322-21137.html
işi görebilir.
internet ve ofis yazılımlarını götürür.
ambar7

Bayramsumbul

Boş konuşmak olacak ama. Bir ara ucuz yollu bir kasa için araştırma yapmıştım. Öncelikle önerim amd tarafı.işlemci olarak sempron 140 seçmiştim.Kilit açma özelliği olan bir anakart ile hızı 3.2 Ghz cache 2 mb ve çekirdek sayısı ise 2 oluyordu.Soket yapısı am3, am3+ tabanlı bir anakart seçilebilir.
Ekran Kartı derdinden kurtulmak için anakart yonga setinin dahili grafik sürücüsü olup olmadığına bakılmalı.
Ram olarak 2 kanal DDR3 bir kit alınabilir tabi anakartın maximum veriyolu hızına göre.Geriye güç kaynağı ve kasa kaldı burda 300w ve üzeri bence yeter.Dahili güç kaynaklı bir kasa en mantıklısı.Neyse aklıma bunlar geldi. Listeyi bulursam eklerim.
İyi geceler ve iyi çalışmalar. ..
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Mucit23

Selamlar,

Şuan kullandığım bilgisayar Asus K52JC, 2009 Da almıştım. 5-6 Senedir kullanıyorum. Çok kahrımı çekti. 2-3 defa beton zemine düştü kasası felan çatladı kendisine birşey olmadı çok şükür. Fakat artık değiştirmek istiyorum. Yine Asus marka bir bilgisayar almayı düşünüyorum.

Temel Kriterlerim şunlar.
4. Nesil i7 işlemci
8gb ve üstü Ram
1Tb ve üzeri HDD
Ful HD Led ekran(1920*1080)

Asus'un N serisini gözüme kestirmişim. Aslında 1 aydır düşünüyorum. Alacaktım ama Dolar 3TL'nin üstüne çıkınca biraz bekleyeyim dedim.
Örneğin aşağıdaki bilgisayarı ciddi ciddi almayı düşünüyordum.
http://www.bimeks.com.tr/urun/145133/asus-n550jk-cn090h-w8-.aspx
Fakat dolar ile birlikte nerden baksan 500TL zamlandı bu bilgisayar. Biraz bekleyeyim diyorum.

Sormak istediğim Asus'un N550 serisinin herhangi bir kronik sorunu varmıdır? Benim şuanki K52 de ekran kartı sorunu var. 1gb harici ekran kartı var ama çoğu zaman donanım kabul etmiyor. Kaç defa ekran kartı yüzünden mavi ekrana düştü bilgisayar.

RaMu

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Eylül 2015, 16:45:13
Selamlar,

Şuan kullandığım bilgisayar Asus K52JC, 2009 Da almıştım. 5-6 Senedir kullanıyorum. Çok kahrımı çekti. 2-3 defa beton zemine düştü kasası felan çatladı kendisine birşey olmadı çok şükür.
...

Benim laptop da aynı olayları yaşadı ve aynı tepkileri verdi, marka toshiba.
Tekrar asus almak istemendeki sebep bu ise,
bence 5 senede çok şeyin değişmiş olma ihtimalinide hesaba katmak lazım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

xoom

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Eylül 2015, 16:45:13
Selamlar,

Şuan kullandığım bilgisayar Asus K52JC, 2009 Da almıştım. 5-6 Senedir kullanıyorum. Çok kahrımı çekti. 2-3 defa beton zemine düştü kasası felan çatladı kendisine birşey olmadı çok şükür. Fakat artık değiştirmek istiyorum. Yine Asus marka bir bilgisayar almayı düşünüyorum.

Temel Kriterlerim şunlar.
4. Nesil i7 işlemci
8gb ve üstü Ram
1Tb ve üzeri HDD
Ful HD Led ekran(1920*1080)

Asus'un N serisini gözüme kestirmişim. Aslında 1 aydır düşünüyorum. Alacaktım ama Dolar 3TL'nin üstüne çıkınca biraz bekleyeyim dedim.
Örneğin aşağıdaki bilgisayarı ciddi ciddi almayı düşünüyordum.
http://www.bimeks.com.tr/urun/145133/asus-n550jk-cn090h-w8-.aspx
Fakat dolar ile birlikte nerden baksan 500TL zamlandı bu bilgisayar. Biraz bekleyeyim diyorum.

Sormak istediğim Asus'un N550 serisinin herhangi bir kronik sorunu varmıdır? Benim şuanki K52 de ekran kartı sorunu var. 1gb harici ekran kartı var ama çoğu zaman donanım kabul etmiyor. Kaç defa ekran kartı yüzünden mavi ekrana düştü bilgisayar.
Bu paraya üzerinde ssd olmayan bir pc almak çok yanlış seçim olur. Ayrica L2 6mb olan bir 2.4ghz yerine L2'si 8mb olan bir işlemci barindiran bir pc almani tavsiye ederim.

tekosis

laptop konusunda hocam ben geçen günlerde toshiba sattellite p50-b-11p modelini aldım i7, 16gb ram, amd radeon ekran kartı var. ayrıca yetkili serviste kendi harddiskini söktürüp 250gb ssd hard disk taktırdım geyet memnunum.

büro işine gelince de hocam eğer basit işlerde kullanacaksanız yine bir laptop alsanız olmaz mı? centrino ya da celeron işlemcili 700-800 tl lik bir laptop işinizi görebilir. hem de kablo, monitör derdiniz olmaz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Başka ne önerileriniz var?

Bir ara Tamircide çalışmıştım. Toshiba marka bilgisayarlardan tamire geliyordu. En çok menteşelerin bağlandığı plastik kısımların kırıldığını gördüm. (Bundan 2 sene önce) Sanırım yapı olarak biraz zayıf. O yüzden Toshiba bilgisayarlar pek aklıma yatmıyor. Hem pahalı hemde bana güven hissi uyandırmıyor.

Lenovo bilgisayarlarda aklımı çeriyor.

Büro için zaten sabit bir bilgisayarım var. Muhtemelen şuanki bilgisayarımı ofise koyarım. Sürekli işten okula okuldan eve vs gidip geleceğim için yanımda bilgisayar taşımak istemiyorum.

CaFFeiNe

Macbook pro 13" parayı bulayım hemen alacam, mobilite süper, kur windows hem pc hem mac olsun, pil ömrü süper

sovalye

Monster. İstediğiniz konfigrasyonu oluşturabiliyorsunz. ( şu ekran kartı olsun, blu-ray olmasın, birazcık daha ram katıver ) .Servisleri çok ilgili. Ekran kartından anakart arızasına kadar tüm sorunları ya çözdüler yada bilgisayarı değiştirdiler. (ücretsiz ve max 1 hafta içinde) . Makinayı kurculamak garanti dışı kalmasına sebep olmuyor. Kurcalamak derken makinayı açıp içindekileri değiştirmek dahil.

Mucit23

Ben karar verdim galiba

ASUS N550JX-CN044D veya Asus N550JK-CN090H Alıcam.  Tam karar veremedim. Şuan için bütçem dahilinde marka ve model arayışına girdiğimde en mantıklı sonuç bunlar gibi.

iki bilgisayar hemen hemen aynı gibi.
CN44D'de 8gb Ram var Ama 1,5TB HDD ve Nvidia GTX950M 128Bit 4GB DDR3 ekran kartı var.  Fiyat 3500 civarı
CN90H'da ise 16gb RAM var ama 1TB HDD ve Nvidia GTX850 128Bit 4GB DDR3 Ekran kartı var. Fiyar 3600 civarı

Diğer özellikler aynı gibi.

Başka adam akıllı bilgisayar bulamıyorum. Free Dos alacam.

Yine başka öneri varsa bakabilirim. Benim bu pc de aklıma takılan birtek konu SSD olmayışı. Aslında Hedefimde SSD+HDD tümleşik bir model olması daha işime gelir. İşletim sistemi SSD de olsunç Depolama için HDD kullanayım vs. Olmazsa SSD alıcam ekstradan.

Cache Bellek olarak 8Mb bellek burunduran işlemcili PC bulamadım. Asusun alınabilecek bütün modellerinde 6Mb var. Acer ve Lenovonun alt modellerinde 4 Mb var.

Önümüzdeki ay içerisinde muhtemelen alacağım.

Karamel

Hocam macbooklar bizim gibi bilim ile ilgilenen kisilere ne derece hitap ediyorlar? Ben hayatimda hic mac kullanmadim.  :-\

Mucit23

Macbook programcıların işi değil. (IOS için program yazmayacaksanız elbette)

Benim aklıma takılan konu şudur. Bilgisayarda 3 adet usb portu var. 3'ü de usb 3.0, Benim kullandığım bütün programlayıcılar vs usb 2.0 ile çalışıyor. Bazen kendi hid aygıtlarım oluyor. Bunları çalıştırmakta sıkıntı yaşarmıyım?

Karamel

geriye donuk destek var hocam. yani 3.0 ile 2.0 calismalari oluyor.

forumda mac bilgisayar kullanan hocalarim varmi? agabeyimin bir bilgisayar muhendisi arkadasi. mac book kullaniyordu. liseye baslamadan once yada tam basladigim sirada gorduydum. elektronik ilgililere mac bilgisayarlar neden olmuyor?  :-\