Yeni Bilgisayar Önerisi

Başlatan Mucit23, 15 Aralık 2013, 20:00:26

Mucit23

Bilgisayarım geldi. Isletim sistemi kuracağım. Eski bilgisayarımda win7 var. Buna sizce win 8.1 pro mu kuralım yoksa win10 mu kuralım.  Windows 10 da st link pickit2 jlink gibi cihazlar için driver problemi yaşanırmı?

Mucit23

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

OM

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Eylül 2015, 17:00:04
Seçim ve tercih sebeplerinde tutarsızlık olmuş.
Neden dizüstü PC ?
Neden Üst seviye donanımlı? İş mi yapılacak. ?
Neden HD ekran. ?
Taşınabilirlik gözönünde bulundurulduğunda iş yapmak için donanımların taşınabilmesi mantıksızdır. Günümüz dizüstü PC'lerinde bulunan üst seviye ekran kartılarından olan 760M serisi gerçek anlamda HD veya RENDER işlemleri için ne derece yeterli olmaktadır.
Taşınabilirliğin yegane kriteri olan BATARYA unsuru üst seviye donanımlarla iş yapma yeteneğinde ne kadar başarılıdır. 100W/h gibi büyük kapasite batarya bile kullanılabilse ne kadarlık bir kullanım ömrü sağlayacaktır.
RAM miktarı gibi aldatmaca olan değerler için belli miktar daha fazla ücret talep edilmektedir. Verilen bu ücret karşılığında RAM'lerin ne kadarını kullanabileceğiz. 16GB RAM'lerin 3GB tan fazlasını kullanamayacağımıza göre, de ki en fazla 4GB RAM ihtiyacımız varken 12GB fazla RAM için ne kadar fazla bütçe ayırmış olacağız.
Bu söylediklerim tamamen kişisel tercihlerle ilgili olup ;
Bana göre iyi bir iş istasyonu uzun yıllar hizmet verebilecek bir tercih olup, Taşınabilir bir PC için takribi 1500TL gibi bir bütçe yeterince uygun olacaktır.
Ram  3 GB dan fazlasını neden kullanamıyoruz 64 bit diye birşey yok mu? Hayırlı olsun bu arada.

Mucit23

pcdepo.com hakkında battı şeklinde duyumlar var. Ne derece doğru bilen varmı? Kendi web sitelerinde bir duyuru yayınlamışlar. Ama işin aslını tam anlayamadım. 

CoşkuN

Alıntı yapılan: Mucit23 - 22 Kasım 2015, 14:04:06
pcdepo.com hakkında battı şeklinde duyumlar var. Ne derece doğru bilen varmı? Kendi web sitelerinde bir duyuru yayınlamışlar. Ama işin aslını tam anlayamadım. 
Geçen haberlerde de çıkmıştı, batmış. http://www.hurriyet.com.tr/depo-patladi-binlerce-kisi-magdur-40011493

Fgocmen

Seçim sonrasında Dolar Düşünce  almıştım http://www.ebrarbilgisayar.com/asus-x550jx-xx171d-12gb-gtx-950m-notebook-pmu347143[/url]
Ve Gayet İyi
YaFeS

MC_Skywalker

Şu notu ekleyeyim RAM miktatınız nekadar düşükse windows kurulu okduğu diske takas dosyasının boyunu büyük açar Ram miktarınız yüksekse takas dosyasını devre dışı bırakabirisiniz. SSD kullandığınızda bu sürekli tazıp okuma durum SSD oku-yaz ömrünü tüketir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 22 Kasım 2015, 16:10:15
Şu notu ekleyeyim RAM miktatınız nekadar düşükse windows kurulu okduğu diske takas dosyasının boyunu büyük açar Ram miktarınız yüksekse takas dosyasını devre dışı bırakabirisiniz. SSD kullandığınızda bu sürekli tazıp okuma durum SSD oku-yaz ömrünü tüketir.
Windowslar da mı takas alanı kullanıyorlar :D
Ben pek görmüyorum da.

t2

Mucit23

Pcdepo konusunda şanslıymışım. O firmadan aldığım 3. Bilgisayardı. Sadece ben bilgisayarı aldığımda bir hafta gibi bir süre içerisinde kargoladılar. Arayıp sebebini sorduğumda günde sadece benim satın aldığım bilgisayardan 60 adet satılıyormuş.  :o

Aldığım bilgisayarda da bir 2 hafta sonra ekran filmi ile ilgili bir arıza meydana geldi. Kapağı oynatınca ekran gidip geliyordu.
Videosunu cd ye çekip garantiye yolladım. Sonra asus, index bilgisayar üzerinden bilgisayarın değişimini yaptı.  Şuan kullanıyorum.  Bu sefer windows 10 kurdum.

CaFFeiNe

eveet parayı bulunca bi macbook pro alacam demiştim, bulamadım :) bence 2. el macbook late 2009 aldım 2010 üretimi, aldığım günden beridirde (yaklaşık 2 haftadır) PLC işlerim haricinde pc laptopa elimi sürmedim

adamlar yapmış yaw, pc dünyasından geçince acayip bir afallama oluyor baştan,gerçi hala tam anlamıyla geçmiş değil ama olacak o kadar 20 senedir pc kullanıyoruz, linux kullananlar daha çabuk adapte olurlar gibime geliyor özellikle terminal kısmına çünkü mac anladığım kadarıyla unix üzerine kurulu bir sistem

ama o trackpad yok mu müthiş bir deneyim, boşuna büyük yapmamışlar 1-2-3-4 parmak hepsiyle başka başka işler yapabiliyorsun alışınca günlük kullanımda fareyi aramıyorsun o derece yani, pc lerdeki trackpadi süs olarak koymuşlar dedirtiyor insana

5 yaşında 450kez şarj görmüş pili olan makina hala normal kullanımda 4-5 saat pil ömrü var, 2012 model laptopum ise 2 saati zor çıkarıyor (ilk aldığımdada 2.5 saat kadardı zaten)

birde iphone/icloud kullanıyorsanız çektiğiniz fotoğraf bir bakıyorsunuz laptopa gelmiş, laptopta yazdığınız not hop cep telefonunda :), cepteki telefon rehberi aynen laptopta, senkronizasyon süper

apple kendine göre güzel bir ekosistem oluşturmuş, tüm ürünleri kendi yaptığı için (telefon,tablet,bilgisayar,işletim sistemi) senkronizasyon çok güzel oluyor

ha pc+windows tan kurtulabiliyor muyuz malesef HAYIR :(, ama bilgisayarı oyun ve mesleki işler dışında kullanan büyük bir kesim için bence mac tam biçilmiş kaftan

Mucit23

Ben yeni bilgisayarımla ilgili birşey sorayım. Yaklaşık 2 ay önce Asus N550JX pc almıştım. Bu bilgisayar her açıldığında NumLock kapalı olarak açılıyor. Ben her bilgisayarı açtığımda tekrardan numlock tuşuna basmak istemiyorum. Eski bilgisayarımda böyle bir sorun yok. Bunu bios'dan mı ayarlamak gerekiyor? Bilgisi olan var mı? 

Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Aralık 2015, 22:34:24
Ben yeni bilgisayarımla ilgili birşey sorayım. Yaklaşık 2 ay önce Asus N550JX pc almıştım. Bu bilgisayar her açıldığında NumLock kapalı olarak açılıyor. Ben her bilgisayarı açtığımda tekrardan numlock tuşuna basmak istemiyorum. Eski bilgisayarımda böyle bir sorun yok. Bunu bios'dan mı ayarlamak gerekiyor? Bilgisi olan var mı?
Aynen Bios üzerinden bu ayarı yapmak mümkün hocam. Bios menüsünü biraz kurcalarsanız emin olun NumLock ile ilgili bir menu ayar bulursunuz [emoji1]

esensoy

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 19 Aralık 2015, 22:26:22
eveet parayı bulunca bi macbook pro alacam demiştim, bulamadım :) bence 2. el macbook late 2009 aldım 2010 üretimi, aldığım günden beridirde (yaklaşık 2 haftadır) PLC işlerim haricinde pc laptopa elimi sürmedim

adamlar yapmış yaw, pc dünyasından geçince acayip bir afallama oluyor baştan,gerçi hala tam anlamıyla geçmiş değil ama olacak o kadar 20 senedir pc kullanıyoruz, linux kullananlar daha çabuk adapte olurlar gibime geliyor özellikle terminal kısmına çünkü mac anladığım kadarıyla unix üzerine kurulu bir sistem

ama o trackpad yok mu müthiş bir deneyim, boşuna büyük yapmamışlar 1-2-3-4 parmak hepsiyle başka başka işler yapabiliyorsun alışınca günlük kullanımda fareyi aramıyorsun o derece yani, pc lerdeki trackpadi süs olarak koymuşlar dedirtiyor insana

5 yaşında 450kez şarj görmüş pili olan makina hala normal kullanımda 4-5 saat pil ömrü var, 2012 model laptopum ise 2 saati zor çıkarıyor (ilk aldığımdada 2.5 saat kadardı zaten)

birde iphone/icloud kullanıyorsanız çektiğiniz fotoğraf bir bakıyorsunuz laptopa gelmiş, laptopta yazdığınız not hop cep telefonunda :), cepteki telefon rehberi aynen laptopta, senkronizasyon süper

apple kendine göre güzel bir ekosistem oluşturmuş, tüm ürünleri kendi yaptığı için (telefon,tablet,bilgisayar,işletim sistemi) senkronizasyon çok güzel oluyor

ha pc+windows tan kurtulabiliyor muyuz malesef HAYIR :(, ama bilgisayarı oyun ve mesleki işler dışında kullanan büyük bir kesim için bence mac tam biçilmiş kaftan
Hocam anlatıyorsunuz da, elinizdeki pc ye aynı işleri yapan pc nin min 2 katı fiyat verdiniz,
mac book pro parasına bir başka notebook alın, 5 sene sonra onun da pili 4 5 saat gider,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.