0-99 gohm aralığında direnci nasıl ölçerim

Başlatan tekosis, 25 Aralık 2013, 00:27:06

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. başlıkta yazdığım gibi 0 ohm ile 99 gohm arasında bir direnç ölçümünü nasıl yaparız prensip olarak nasıl bir yol önerirsiniz. şu an elimde sistemde kullanmak üzere 2000v-3000v arası gerilim kaynağım mevcut.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

t2

Farzedelim bu ölçü aletini yaptınız. Test ve kalibrasyon için başka bir alet gerekecek.

İşte o alet sizde zaten varsa, onun kullandığı yöntemi kullanabilirsiniz.

99 gohm  kısmı kesin mi?

Kabil ATICI

ölçü aletlerinde direnç ölçümü;
transistörle yapılmış bir akım kaynağında üretilen akım bir direnç üzerinden geçirilerek direnç uçlarında oluşan gerilim ölçümüne dayanıyor.
Bu şekilde birkaç kademe kullanılarak geniş aralıkta ölçüm imkanı sağlanıyor. buradaki direnç ölçümü yapılmakta olan elemandır. Sonuç gerilim ile direnç orantılı olmuş oluyor.

diğer bir yöntemde 555 benzeri (RC osilatör diyelim) bir devre üzerinde sinyali üretiliyor. Buradaki C sabit olduğundan frekans R değerine bağlı oluyor. Frekans ölçülüyor. Gerekli oran ve orantı üzerinden direnç değeri ortaya çıkıyor.

Çok yüksek direnç ölçümü biraz farklı bir konu tabii. Sonuçta yukarıdakiler ancak belirli bir direnç değerine kadar geçerlidir. MOhm mertebesine kadar gider...

Belli bir noktadan sonra senin alet MEGER denen cihazlara giriyor...
ambar7

tekosis

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. müşteri ile ilk görüşmemizde yapacakları cihazın yaklaşık 2 Gohm yalıtım direnci göstermesi gerektiğini söylediler. ama ölçüm aralığı olarak 0- 99Gohm isteniyor. yüksek gerilim ve akım ölçümü ile yaparım diye düşünüyorum ama biraz sıkıntı yaşıyorum bu konuda.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

engerex

Kalibrasyon için değerinden emin olunan dirençler yetmez mi?

t2

Kalibrasyon için değerinden emin olunan 97Gohm direnç  bulursanız olur tabi. Diğer kademeler için 47Gohm, 27Gogm gibi 3-5 tane temin edilebilir. Önce 1 Gohmu bulmalı. Selanik pasajına, karaköy pasajına sorabiliriz.

tekosis

böyle dirençler var mı? hiç haberim yoktu teşekkür ederim.

t2

Yok. Sorarsanız gülerler.

ipek

elimde bir tane 1giga ohm yada 1 tera ohm olacak bulursam akşam yazarım.
conrad'tan almıştım.

polleme

Direnç bir yana gohm ölçebilen bir aletin problarını havaya kaldırmanız bile bir direnç (hava üzerinden) değeri gösterebilir. Örneğin aralarında 20 cm mesafe olan boştaki iki probun aralarındaki havanın elektriksel direnci kaç ohm olur, merak ettim şimdi.

tekosis

Kabil ATICI

Gördüğüm en büyük direnç 22MOhm'du, (hatta elimde 3-5 tane olacak) daha üstünü bilmiyorum..
Daha yüksek değerlikli direncin olarak üretilmemesi için pek sebep yok ama muhtemelen üretim hattını ciddi bir değişiklik yapılması gerektiği ortada...
1GOhm için kabaca 45 tane gerekir.
ambar7

pisayisi

Wiki yanlış yazmıyorsa camın elektriksel direnci 100Gohm ler mertebesinde , en kötü durumda 5kv yi bu yüke uyguladık diyelim. Eğer yükten akım akıyor ise 5kv/100gohm =50namper lik bir akımı ölçebildiğinde direnci de hesaplarsın. Bunun için jfet girişli opamplar yada femtoamper kademesindeki opamlarla kurulan devreler ile sonuca gidebilirsin. Tabiki izolasyon ekranlama nemden bütün kablolamanın korunması da çok önemli...
Murat

ipek

gohm'bulamadım.100mohm toleransı belli değil 68.39mohm %1 ve 21.61mohm %1'lik çıktı

bu 100mohm'uda kyocera laser printerden sökmüştüm bordunda bir sürü vardı.

elektronart

Kendin yapmak istiyorsan nasıl olur bilmiyorum ama almak istiyorsan bu aletlere genel olarak "megger" deniyor. Ebay da insulation tester diye aratırsanız pek çok örneğine ulaşabilirsiniz. 40Gohm luk
http://www.ebay.com/itm/Sinometer-BM3549-Digital-Multimeter-Insulation-Tester-2500V-40-GOhm-/161179855066?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25871168da
ve  1000Gw yazmışlar ama ben onun ohm olduğunu düşünüyorum
http://www.ebay.com/itm/UNI-T-UT511-Insulation-Resistance-Testers-ut511-/120957956981?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c29a7f375
gibi örnekler var.
Açık Elektronik